Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dr Kałuża-Kopias: łodzianie i mieszkańcy województwa łódzkiego wolą mieszkać na Mazowszu, w Małopolsce i na Dolnym Śląsku. Czemu emigrują?

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Dokąd wyprowadzają się mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego?
Dokąd wyprowadzają się mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego? Archwium
Rozmowa z dr Dorotą Kałużą-Kopias z Katedry Demografii Uniwersytetu Łódzkiego, o tym, jakie miejsca do życia wybierają mieszkańcy Łodzi i województwa łódzkiego

Województwo łódzkie od lat się wyludnia, nie tylko dlatego, że rodzi się tu mniej osób niż umiera. Jak duże znacznie w ogólnym bilansie mają wyprowadzki do innych regionów kraju?

Województwo łódzkie należy do tych regionów kraju, które już od kilku dekad charakteryzuje się ujemną migracją mieszkańców: więcej osób wyjeżdża od nas niż do nas przyjeżdża. W 2020 roku zameldowało się tu 19.670 osób, natomiast wymeldowały 21.482. W ostatnich latach mieszkańcy województwa łódzkiego przeprowadzali się najczęściej do województw: mazowieckiego (ok. 1.600 osób rocznie), dolnośląskiego (ok. 600 osób w ciągu 12 miesięcy) oraz małopolskiego (ok. 300 osób rocznie). Są jednak województwa, z którymi Łódzkie ma tzw. dodatni bilans przemieszczeń: przyjeżdża z nich więcej osób niż osiedla się mieszkańców naszego regionu. Są to województwa świętokrzyskie i lubelskie (z każdego zyskujemy ponad sto osób rocznie) oraz kujawsko-pomorskie, podkarpackie i podlaskie (po kilka osób rocznie).

Czy oznacza to, że województwo łódzkie jest mało atrakcyjne do mieszkania, a władze nie potrafią zatrzymać dotychczasowych mieszkańców ani przyciągnąć nowych?

Nie jest to tylko specyfika naszego regionu. W ostatniej dekadzie jeszcze z dziesięciu województw wyjeżdża więcej osób niż przyjeżdża. Są to: kujawsko-pomorskie, lubelskie, lubuskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie, zachodniopomorskie. Wskutek migracji zdecydowanie więcej mieszkańców tracą województwa we wschodniej części kraju. Jednocześnie w województwie łódzkim, tak jak w całej Polsce, obserwujemy wzmożone migracje z miast centralnych do stref podmiejskich. W województwie łódzkim aż 79 proc. zameldowań i wymeldowań stanowią przemieszczenia wewnątrz województwa.

Czy całe województwo łódzkie wyludnia się w jednakowym stopniu?

To zjawisko najbardziej dotyczy małych i średnich miast oraz gmin położonych blisko granic województwa i oddalonych od większych miast w regionie. Trwały napływ mieszkańców występuje natomiast w gminach wiejskich zlokalizowanych w pobliżu średnich i dużych miast. Do najbardziej atrakcyjnych miejsc do zamieszkania w regionie należą gminy wiejskie: Aleksandrów, Pabianice, Nowosolna, Rzgów, Tuszyn, Lutomiersk oraz Zgierz.

A jeśli nie do Zgierza czy Pabianic, to dokąd emigrują łodzianie?

Najczęściej są to sąsiednie województwa: mazowieckie, śląskie i wielkopolskie. Magnesem przyciągającym do danego regionu jest jego stolica. Łódź, Warszawa, Kraków, Wrocław czy Poznań stanowią nie tylko atrakcyjne rynki pracy, ale są również ośrodkami akademickimi. W przeciwieństwie do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, Łódź przyciąga studentów głownie z naszego województwa. najliczniejszą grupę na łódzkich uczelniach stanowią osoby z powiatów zgierskiego i pabianickiego, natomiast najmniejszą z powiatów południowo-zachodnich, czyli wieruszowskiego, wieluńskiego i pajęczańskiego. Łódź, z punktu widzenia rozwoju procesów społeczno-gospodarczych - ma najsłabszy potencjał rozwojowy spośród największych miast. Bodźce ekonomiczne wpływają istotnie na ruch wędrówkowy, zwłaszcza młodych osób.

Jak można ich zatrzymać?

Tym, co może przyciągnąć młodych ludzi do regionu i jego stolicy - oprócz wysokich zarobków i atrakcyjnych miejsc pracy - jest dostępna i dobrze funkcjonująca infrastruktura społeczna, m.in. żłobki i przedszkola. To, co działa na plus miasta, to niższe ceny mieszkań w porównaniu z innymi dużymi miastami: Warszawą, Krakowem czy Wrocławiem. Z pewnością wpływ będzie miało tempo rozwoju społeczno-gospodarczego regionu, zwłaszcza jego stolicy.

od 7 lat
Wideo

Tadeusz Płużański - Dlaczego warto pielęgnować pamięć o wyklętych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki