MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Drakula wzywa do oddawania krwi. W Łodzi teatr Muzyczny i łódzka stacja krwiodawstwa zainaugurowały wspólną akcję WIDEO

Agnieszka Jedlińska
Agnieszka Jedlińska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
W Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Franciszkańskiej w Łodzi zainaugurowano nietypową akcję promującą oddawanie krwi. Ambasadorem projektu został Drakula, tytułowy bohater musicalu, którego premierę 18 maja zapowiada teatr Muzyczny w Łodzi.

Krew ro bezcenny lek, który zdobyć można tylko w jeden sposób - od bezinteresownych darczyńców, honorowych dawców krwi, którzy oddadzą ja w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W zasobach tej instytucji regularnie występują braki. Aktualnie w łódzkiej placówce krwi nie brakuje, ale w przypadku grupy A Rh minus i 0 Rh minus stan jest niski, a A Rh plus i AB Rh minus stan średni. Warto jednak pamiętać, że krwi nie da się kupić ani niczym zastąpić, a stan magazynowy zmienia się dynamicznie i związany jest nie tylko z planowanymi zabiegami chirurgicznymi, ale również sytuacjami nagłymi jak wypadki komunikacyjne, czy bójki itp.

zobacz galerię

To jest lek jedyny w swoim rodzaju, tak wyjątkowy, że nie wymyślono dotąd sztucznej krwi. Są różne płyny krwiozastępcze, które na przykład wypełnią łożysko naczyniowe, ale one nie spełnią głównej funkcji krwi, czyli nie przeniosą tlenu, bo tylko krwinki czerwone są w stanie to zrobić - mówi dr Edyta Wcisło, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Łodzi ds. Medycznych.

W związku z tym kierownictwo teatru Muzycznego w Łodzi przygotowując promocję nowego spektaklu "Drakula" na podstawie powieści Brama Stokera, w reżyserii Jakuba Szydłowskiego, postanowiło wesprzeć honorowe krwiodawstwo i zachęcić łodzian do oddawania krwi. W zamian za swoją bezinteresowną donację łodzianie otrzymają 10 procentową zniżkę na zakup biletów na spektakl "Drakula". Wspólna akcja informacyjna promująca krwiodawstwo potrwa aż do premiery - 18 maja, a rabat dla krwiodawców obowiązywać będzie tak długo, jak długo spektakl gościć będzie na deskach teatru przy Północnej.

Twarzą i ambasadorem akcji został sceniczny Drakula, a tej roli występują na zmianę Paweł Erdman i Janusz Kruciński.

Tak jak wampiry potrzebują krwi, żeby nie żyć, tak ludzie potrzebują krwi, żeby żyć. Na scenie tej sztucznej krwi leje się bardzo dużo, więc uznaliśmy, że to świetny pomysł, żeby wesprzeć ideę krwiodawstwa - dodaje Jakub Szydłowski, autor libretta i reżyser musicalu.

Swoje siły zwarli przede wszystkim aktorzy grający w nowym spektaklu (na scenie występuje ok. 60 osób w dwóch obsadach) i zadeklarowali, że sami również zgłoszą się do łódzkiej stacji krwiodawstwa i oddadzą krew. Jedną z aktorek, która już planuje donację jest Emilia Klimczak.

Bardzo się ucieszyłam z tej propozycji, bo nigdy się nie składa, żeby myśli o oddawaniu krwi przekuć w czyn. Szczególnie jak ktoś nie lubi igieł i pobierania. A teraz jest pretekst, żeby przełamać swoje fobie i zrobić coś dobrego dla innych - tłumaczy aktorka.

Krew i jej składniki mogą oddawać osoby pomiędzy 18. a 65. rokiem życia, ważące co najmniej 50 kilogramów, które w ciągu ostatniego pół roku nie poddawały się zabiegom akupunktury, tatuażu, przekłucia uszu lub innych części ciała, operacjom, zabiegom endoskopowym, diagnostycznym badaniom takim jak gastroskopia czy laparoskopia czy leczeniu krwią i jej składnikami.

Premiera autorskiego musicalu Jakuba Lubowicza do libretta Jakuba Szydłowskiego i w jego reżyserii odbędzie się 18 maja. Przedstawienie będzie w całości oparte na znanej powieści Brama Stokera, ale pewne wątki zostaną poprowadzone inaczej niż w literackim pierwowzorze czy jego najbardziej znanych kinowych adaptacjach.

Opowieść nie tylko o odwiecznej walce dobra ze złem, ale też o samotności, pragnieniu nieśmiertelności i potędze.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Drakula wzywa do oddawania krwi. W Łodzi teatr Muzyczny i łódzka stacja krwiodawstwa zainaugurowały wspólną akcję WIDEO - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki