Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Duże sklepy czynne do godz. 21? Solidarność tłumaczy pomysł to m.in. małymi obrotami i kryzysem energetycznym

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Czy nadchodzi koniec robienia codziennych zakupów do godz. 23 lub północy?
Czy nadchodzi koniec robienia codziennych zakupów do godz. 23 lub północy? Krystian Dobuszyński
Związkowcy z handlowej Solidarności apelują do dużych sieci sklepów, by skróciły godziny otwarcia. Placówki miałyby być czynne do godz. 21. Część handlowców analizuje sytuację i chce zoptymalizować zużycie energii. W sklepach może być więc ciemniej, zwłaszcza po zamknięciu.

Związkowcy wyliczyli, że w hipermarketach obroty po godz. 21 stanowią zaledwie 1 proc. dziennego utargu, w dyskontach jest niewiele lepiej - 2 procent. Ich zdaniem w obliczu kryzysu energetycznego sieci powinny skrócić godziny otwarcia właśnie do 21. Podkreślają, że przychody uzyskiwane ze sprzedaży są niższe od kosztów funkcjonowania sklepów.

Gdy został ograniczony handel w niedzielę, sklepy wydłużyły godziny otwarcia w tygodniu - mówi Waldemar Krenc, szef Solidarności w województwie łódzkim. - W obecnej sytuacji warto powrócić do czasu otwarcia sprzed tej zmiany, tak by pracownicy mogli w godnym czasie skończyć pracę i bezpiecznie wrócić do domu. Poza tym późnym wieczorem w sklepach jest naprawdę niewielu klientów, ta zmiana nie ma więc ekonomicznego uzasadnienia.

Sklepy nie chcą skracać godzin, wolą oszczędzać prąd

W części sieci sklepów trwają analizy dotyczące m.in. zmniejszenia zużycia energii, np. wyłączania oświetlenia po zamknięciu placówek. Skrócenia godzin pracy handlowcy raczej nie biorą pod uwagę.

Stokrotka analizuje obecną sytuację i podejmuje działania mające na celu optymalizację zużycia energii, inwestujemy również w technologie pozwalające na wykorzystywanie tej pochodzącej z odnawialnych źródeł - mówi Daria Raganowicz, specjalista ds. PR i komunikacji zewnętrznej Stokrotki. - Skrócony został czas, w którym po zamknięciu sklepów oświetlane są zewnętrzne znaki z naszym logo i przysklepowe parkingi. W przypadku części naszych sklepów standardowo, co roku, w sezonie zimowym obowiązują krótsze godziny otwarcia. Obecnie nie planujemy jednak dodatkowych działań związanych ze skróceniem czasu działania Stokrotek.

Sklepy będą wzorować się na Europie

Luiza Urbańska ze sklepów Aldi podkreśla, ze sieć przygląda się rozwiązaniom wdrażanym w Europie – jak zmienić godziny pracy w okresie zimowym, jakie oświetlenie parkingu jest niezbędne. Sklepy Lidl są otwarte w standardowych godzinach, ale prowadzone są analizy oraz testy w redukcji zużycia energii poprzez zmniejszenie natężenia oświetlenia lub jego wyłączanie.

W Carrefourze na noc wyłączane są lodówki z napojami oraz systemy kasowe i informatyczne, sieć ogranicza zużycie energii i nie planuje skracać godzin otwarcia. W Żabce także ograniczają zużycie energii, bez skracania godzin otwarcia. Takich planów nie ma też sieć sklepów Kaufland.

Biedronka także ogranicza zużycie energii, po zmroku mają być oświetlone tylko parkingi i logotypy, a sklepy mają być oświetlone tylko w godzinach pracy.

Jeśli ceny energii nadal będą rosły, to niewykluczone, że handlowcy pozytywnie odpowiedzą na apel związkowców.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki