MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Duże zmiany w rozgrywkach piłkarskich II, III i IV ligi w sezonie 2024/2025

Dariusz Piekarczyk
Dariusz Piekarczyk
Duże zmiany w rozgrywkach II, III i IV ligi w sezonie 2024/2025
Duże zmiany w rozgrywkach II, III i IV ligi w sezonie 2024/2025 Fot. Dariusz Piekarczyk
Zapowiadają się duże zmiany w najbliższym sezonie w II, III i IV lidze w kwestii awansu. Z III do II awansują nie jak dotychczas cztery drużyny, ale pięć.

Polski Związek Piłki Nożnej wydał komunikat, w którym poinformował o zmianach w kwestiach spadku z drugiej ligi, awansu z trzeciej do drugiej oraz awansu z ligi IV do III.
- Polski Związek Piłki Nożnej informuje, że na posiedzeniu Zarządu PZPN obradującym w dniu 7 czerwca 2024 r., podjęta została uchwała nr VI/85 w sprawie przyjęcia zasad spadków klubów 2. Ligi, awansów i spadków klubów 3. Ligi i awansów klubów 4. Ligi od sezonu 2024/2025. Zgodnie z decyzją Zarządu PZPN, począwszy od sezonu 2024/2025, rozgrywane będą mecze barażowe o udział w rozgrywkach 2 ligi i 3 ligi - czytamy na stronie internetowej PZPN.

W II lidze, tak jak do tej pory, awans bezpośredni wywalczą drużyny z miejsc 1-2 oraz zwycięzca baraży, w których wezmą udział zespoły z lokat 3-6. Do III ligi spadną bezpośrednio kluby z miejsc 15-18, ale drużyny z lokat 13-14 wezmą udział w barażach.

Zasady dotyczące II ligi:
Kluby, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli końcowej II Ligi, spadną do właściwej terytorialnie grupy III Ligi. Bezpośredni awans do rozgrywek II Ligi uzyskają cztery kluby – mistrzowie poszczególnych grup III Ligi. Dodatkowo, rozegrane zostaną mecze barażowe o udział w rozgrywkach II Ligi w następnym sezonie, w których będą uczestniczyć kluby zajmujące drugie miejsca w tabelach poszczególnych grup III Ligi oraz kluby zajmujące miejsca 13 i 14 w tabeli II Ligi; Rozgrywki barażowe zostaną przeprowadzone przez PZPN.

Zmiany obejmą również ligi III. Bezpośredni awans do II ligi wciąż będą mieli zapewniony mistrzowie wszystkich czterech grupy, ale drużyny z miejsc drugich wystąpią w barażach o awans. Analogicznie będzie w przypadku czwartych lig: mistrzowie awansują bezpośrednio, wicemistrzowie walczyć o taką możliwość w barażach.

Zasady dotyczące III i IV ligi:
Kluby, które zajmą miejsca 15-18 w tabeli danej grupy III Ligi, spadną do IV Ligi, przy czym liczba drużyn spadających z danej grupy może ulec zwiększeniu w zależności od przynależności terytorialnej klubów spadających z II Ligi. Bezpośredni awans do rozgrywek danej grupy III Ligi uzyskają cztery kluby – mistrzowie właściwych terytorialnie grup IV Ligi, czyli w naszym przypadku z łódzkiego, mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.
Dodatkowo, awans do rozgrywek danej grupy III Ligi (w naszym przypadku pierwszej) uzyska jeden klub – zwycięzca meczów barażowych w których będą uczestniczyć kluby zajmujące drugie miejsca w tabelach poszczególnych grup IV. Ligi.
Rozgrywki barażowe zostaną przeprowadzone w całości przez właściwy dla danej grupy III Ligi Wojewódzki Związek Piłki Nożnej prowadzący procedurę licencyjną dla klubów III Ligi na kolejny sezon rozgrywkowy.
W teorii jest więc możliwe, że dwa zespoły z województwa łódzkiego awansują do trzeciej ligi, a także dwa z trzeciej do drugiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Sensacyjny ruch Łukasza Piszczka

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki