Dwie łódzkie kliniki w rządowym programie dopłat do in vitro

  Dwie łódzkie kliniki w rządowym programie dopłat do in vitro

  Joanna Barczykowska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Dr Sławomir Sobkiewicz ma sporo pytań do Ministerstwa Zdrowia
  1/2
  przejdź do galerii

  Dr Sławomir Sobkiewicz ma sporo pytań do Ministerstwa Zdrowia ©Krzysztof Szymczak/archiwum

  Ministerstwo Zdrowia wybrało 23 kliniki, które od 1 lipca będą uczestniczyły w rządowym programie refundacji kosztów zabiegów in vitro. Co to oznacza dla par starających się o dziecko? Lecząc się w tych klinikach będą mogły skorzystać z rządowych dopłat do zapłodnienia tą metodą.
  Wśród 23 klinik, które zakwalifikowały się do programu są dwie z województwa łódzkiego - Szpital Gameta w Rzgowie i Salve Medica w Łodzi. Ministerstwo zdecydowało się dofinansować procedury in vitro w klinikach w Łódzkiem ponad czterema milionami złotych.

  Ponad trzy miliony rządowej dotacji trafią do Szpitala Gameta w Rzgowie, gdzie znajduje się znana w Polsce klinika leczenia niepłodności. Dotacja wystarczy na dofinansowanie około 400 prób zapłodnienia. Klinika leczenia niepłodności w Łodzi Salve Medica ma dostać 1,2 mln złotych. Dzięki temu uda się dofinansować około 280 prób.

  Ile będą musieli dopłacić pacjenci? W Łódzkiem średni koszt jednej próby to 11 tys. złotych. Cena zależna jest jednak zawsze od liczby leków potrzebnych do stymulacji, które musi przyjąć kobieta przed pobraniem komórek. Tych leków nie finansuje ministerstwo. Za leki i niektóre badania podczas kwalifikacji będą musieli zapłacić sami pacjenci. Rząd dopłaca do procedur medycznych i laboratoryjnych.

  - Każdy przypadek jest inny i zależny od tego, jakich leków będzie wymagała pacjentka. Dlatego nie można teraz jednoznacznie określić ile będą musieli dopłacić konkretni pacjenci. Statystycznie można przyjąć, że dotacja rządowa pokryje około 60 proc. kosztów całej procedury. U jednej pacjentki może to być jednak nawet 75 proc, a u innej zaledwie 45 proc. - tłumaczy Grzegorz Minda, prezes Szpitala Gameta w Rzgowie. - Nie dostaliśmy jeszcze wzorów umów, dlatego nie znamy wszystkich szczegółów.

  Do konkursu resortu zdrowia zgłosiło się 37 klinik z całej Polski. Z naszego województwa startowały trzy: Szpital Gameta, Klinika Salve Medica i Diagnostyka i Leczenie Niepłodności "Gravita". Ta ostatnia firma nie dostała się jednak do programu. Do środy ministerstwo przyjmowało odwołania od klinik, które nie zostały wybrane, dlatego pierwotna lista może się jeszcze powiększyć.

  Pomiędzy kliniki uczestniczące w programie rozdysponowano ponad 59 mln zł. Wyłonione w konkursie kliniki będą uczestniczyły w programie od 1 lipca 2013 do 30 czerwca przyszłego roku. Ich zadaniem będzie zapewnienie kompleksowego dostępu do świadczeń związanych z in vitro. Chodzi m.in. o wszystkie procedury dotyczące przygotowania do pobrania gamet męskich i żeńskich, tworzenie, przechowywanie i zapewnienie bezpieczeństwa zarodków oraz transfer utworzonych zarodków do macicy.

  Dla par starających się o dziecko rządowa pomoc będzie nieoceniona. Problem z niepłodnością ma - według szacunków - nawet 15 proc. par w regionie. - Jest już duże zainteresowanie i pacjenci pytają nas o możliwość kwalifikacji do programu. Według wstępnych założeń program ma ruszyć 1 lipca. Nie wiemy jednak, czy ministerstwo nie przesunie tej daty, bo nadal wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi - uważa Dominika Radwan ze Szpitala Gameta.

  Specjaliści od leczenia niepłodności chcą wyjaśnić wszystkie szczegóły z rządem, zanim zaczną leczyć pacjentów. Związek Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego Rozrodu, któremu przewodzi dr Sławomir Sobkiewicz, kierownik łódzkiej kliniki Salve Medica, wysłał pismo do resortu z listą ponad 40 pytań dotyczących obowiązujących przepisów. Autorzy pisma krytycznie oceniają sposób kwalifikacji klinik i żądają doprecyzowania zasad programu.

  Chodzi m.in. o to, jak długo mogą być przechowywane zarodki, co robić, jeśli para zajdzie w ciążę i nie planuje kolejnych ciąż: kto wówczas pokrywa koszty przechowywania zarodków i czy mają być one przechowywane "w nieskończoność"? Związek, który zrzesza 23 polskie kliniki chce wyjaśnić wszystkie kwestie przed podpisaniem umów. Resort zwleka z udzieleniem odpowiedzi.

  - Propagandowy sukces, jakim ma być terminowe wdrożenie tego programu stał się dla decydentów ważniejszy niż logika i wiedza medyczna oraz dobro pacjentów - ubolewa dr Sławomir Sobkiewicz, prezes Związku Polskich Ośrodków Leczenia Niepłodności i Wspomaganego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (19)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  In vitro w żaden sposób nie leczy, ale omija problem niepłodności - jest jak proteza

  cristiada (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 3

  Jedyną nadzieją jest NAPROTECHNOLOGIA ignorowana i marginalizowana przez biznes aborcyjny i antykoncepcyjny, a także liberalną politykę rządu!

  Warto pogłębiać wiedzę co do naturalnych, a za razem...rozwiń całość

  Jedyną nadzieją jest NAPROTECHNOLOGIA ignorowana i marginalizowana przez biznes aborcyjny i antykoncepcyjny, a także liberalną politykę rządu!

  Warto pogłębiać wiedzę co do naturalnych, a za razem skutecznych metod prawdziwego leczenia niepłodności:

  mgr Olimpia Janz Instruktor FCP - tel. kom. 607733434 okocik@interia.pl

  mgr Zuzanna Troczyńska Instr. stażysta FCPI - tel. kom. 501 173 417

  http://bonifratrzy.pl/index.php?option=18&action=articles_show&art_id=988
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  TAK, też polecam witrynę bonifratrów - wreszcie coś konkretnego o NaProTechnologii

  beata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Kapitalne filmiki !...
  Warto upowszechniać rzetelną wiedzę medyczną, nie idąc po trupach (dosłownie!) do celu !!! Ta wiedza prawdziwie ratuje życie i pozwala żyć - każdemu !!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zapraszam w nd.o godz.10

  Loba (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  jeżeli mają Państwo ochotę zobaczyć jak wygląda życie naszej placówki - zapraszam. Dom Dziecka nr.8 ul.Zuchów 4

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Prawo to nie OBOWIĄZEK!

  Pippi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 10 / 7

  Prawo do aborcji, prawo do eutanazji, prawo do in vitro, prawo do pójścia do sklepu i zakupienia skrzynki wódki a następnie jej skonsumowania... PRAWO. Jeśli nie zgadza się to z Twoim...rozwiń całość

  Prawo do aborcji, prawo do eutanazji, prawo do in vitro, prawo do pójścia do sklepu i zakupienia skrzynki wódki a następnie jej skonsumowania... PRAWO. Jeśli nie zgadza się to z Twoim światopoglądem, to zwyczajnie z tego prawa nie korzystaj a nie lej żółć że to be, śwe i fuj. Chrześcijanie zawsze mają z tym problem, coś słaba ta Wasza religia skoro jak jakiś "grzech" nie jest zabroniony urzędowo to masowo z niego korzystacie. A jak nie korzystacie - to po co zabraniać? :) Czyżby po to by wymusić na niezgadzających się z Wami Wasz światopogląd? zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Bo to prawo do ZABIJANIA:

  teofil (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 4

  sześciu - dziesięciu musi zginąć, aby jeden (wyselekcjonowany) ewentualnie się narodził

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakłamanie

  ewa (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 17

  Zamiast wyleczyć gruźlicę która w łodzi sie pleni bardzo nabijają kabzę prywatnym klinikom których skuteczność jest 10% i dokonują morderstwa malutkich dzieci. In vitro, aborcje i praca do smierci...rozwiń całość

  Zamiast wyleczyć gruźlicę która w łodzi sie pleni bardzo nabijają kabzę prywatnym klinikom których skuteczność jest 10% i dokonują morderstwa malutkich dzieci. In vitro, aborcje i praca do smierci to holokaust PO na polakach. Domy dziecka pełne sa porzuconych dzieci. Nic nie mówi sie o lepszej i skuteczniejszej nanotechnologi w prokreacji. Zakłamanie już jest w tuskolandii - obrzydliwe .zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zakłamanie

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 17

  Za takie wypowiedzi powinno się podawać do sądu.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzie są dziwni

  Krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 16

  nie mogą zrozumieć,że każdy z nas wszystkiego i tak nie ma. Jeżeli para jest bezpłodna lub o ograniczonej organicznej płodności,to zamiast miętosić zarodki i czynić wbrew naturze-nie przygarnie...rozwiń całość

  nie mogą zrozumieć,że każdy z nas wszystkiego i tak nie ma. Jeżeli para jest bezpłodna lub o ograniczonej organicznej płodności,to zamiast miętosić zarodki i czynić wbrew naturze-nie przygarnie jednego z bardzo wielu dzieci,które czekają na swój dom. Ja takim dzieckiem byłam. Dziekuję moim mądrym rodzicom,których nad życie kocham i uwielbiam,że nie chcieli in vitro. Krysia.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Gratuluję

  PIPI (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 7 / 1

  Krystyno gratuluje wspaniałych rodziców którzy nie zostali nimi z brzuszka tylko z serduszka. Jednak musisz zrozumieć że nie każdego człowieka stać na decyzje o adopcji. Niektórzy chcą sobie...rozwiń całość

  Krystyno gratuluje wspaniałych rodziców którzy nie zostali nimi z brzuszka tylko z serduszka. Jednak musisz zrozumieć że nie każdego człowieka stać na decyzje o adopcji. Niektórzy chcą sobie powiedzieć ze zrobili wszystko aby mieć swoje dziecko z krwi i kości i możesz im kłaść do głowy ile chcesz ze adopcja to doby wybór itp...Sama znam kilka par które po nieudanym invitro zdecydowały się na adopcje i są bardzo szczęśliwe ale niestety do tej decyzji trzeba dorosnąć to nie jest przepraszam za określenie kupno królika w sklepie to decyzja na całe życie wiec trzeba być jej pewnym w 100%. Dlatego dajmy ludziom spróbować zrobić wszystko co w ich mocy... Co do wiary i invitro to zawsze pojawia się w mojej głowie pytanie " Skoro invitro jest takie złe to dlaczego Bóg pozwolił by ktoś je wymyślił?" i drugie pytanie " Dlaczego jak chrzcimy dziecko, dajemy do komunii i wtedy gdy bierze ślub nikt go nie pyta czy jest " dzieckiem z probówki" tylko inkasują kasę za sakrament?" Pewnie każdy z Was pisałby inaczej gdyby problem dotyczył bezpośrednio Was ale ludzie już tak maja że najlepiej wypowiadają się w tematach o których maja znikome pojęcie... Pozdrawiam Cie serdecznie i jeszcze raz gratuluje rodziców :)zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ludzie sa dzwiwni

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 9

  Zapisz sobie swoją wypowiedź i jak u Ciebie albo u kogoś tobie bliskiemu wykryją np. nowotwór to powiedz sobie "natura tak chciała" i umieraj w ciszy.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  to też kolej rzeczy

  Krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 11 / 2

  co ma nowotwór do in vitro? A umrze każdy z nas. Mam kolegę,w zasadzie miałam,miał 26 lat,fajny chłopak,wspinał sie po górach,trenował i ... białaczka. Miał naturalnych rodziców. Umierał z ustami...rozwiń całość

  co ma nowotwór do in vitro? A umrze każdy z nas. Mam kolegę,w zasadzie miałam,miał 26 lat,fajny chłopak,wspinał sie po górach,trenował i ... białaczka. Miał naturalnych rodziców. Umierał z ustami popękanymi w środku,z ranami warg,jako widmo człowieka,w przyciemnionym pomieszczeniu,w hospicjum obok szp.Kopernika. Życie,tak jak śmierć jest jedno.Wykorzystajmy je mądrze. Żyjesz,daj żyć innym,a nie płać za zabójstwo na Twoich oczach z Twoich pieniędzy. zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ???

  Daq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  Jakie zabójstwo???


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  To które sie eufemistycznie nazywa się "in vitro", a dla ignorantów to jak gra:

  beata (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 6 / 3

  jeden żyje, dziesięciu "game over"!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hmm

  XYZ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 29 / 11

  Transplantacja tez była "zła" jeszcze pare lat temu, a teraz Kosciol nagle to akceptuje czyzby Bog sie pomylił?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Transplantacja,to zupełnie co innego

  Sergiusz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 26 / 5

  to użyczenie narządu,a nie decydowanie o czyimś życiu. U nas,w klinice nie wykonuje się takich czynności,to biorą kliniki ustawione na kasę.Domy dziecka pękają,a fakt,że gruźlica szaleje nie...rozwiń całość

  to użyczenie narządu,a nie decydowanie o czyimś życiu. U nas,w klinice nie wykonuje się takich czynności,to biorą kliniki ustawione na kasę.Domy dziecka pękają,a fakt,że gruźlica szaleje nie podlega wątpliwości,wczoraj zmarł na nią 33 letni pacjent. Przy temperaturze zrobiło mu się duszno i po nim.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kościół sam nie wie czego chce

  Marta (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 12

  Mylisz się... Jeszcze parę wieków temu kościółek "wystrzegał się krwi" i palił na stosach ludzi którzy chcieli coś wnieść do nauki, medycyny, kultury, techniki... A teraz nagle to wszystko jest...rozwiń całość

  Mylisz się... Jeszcze parę wieków temu kościółek "wystrzegał się krwi" i palił na stosach ludzi którzy chcieli coś wnieść do nauki, medycyny, kultury, techniki... A teraz nagle to wszystko jest dobre i godne naśladowania .

  A wiesz czemu domy dziecka pękają w szwach? Oj nie, nie od słodkich bobasków - tylko od odbieranych hurtowo patologicznych dzieci patologicznych rodziców, które co najwyżej mogą liczyć na rodziców zastępczych i rodzinne domy dziecka, ale nie na adopcję dzięki której naprawdę będą mieć mamę i tatę. Z resztą, sam byś nie chciał przygarnąć np. 6 rodzeństwa, z których 3 mająca powyżej 10 lat jest już uzależniona od tytoniu, kradnie Ci pieniądze z portfela i wchodzi i wychodzi z domu kiedy chce. A najmłodsze (4letnie) lubi podnosić z ziemi pety i udawać że je pali. Widzę taką rodzinkę codziennie - boskie, życzę powodzenia każdemu kto zechce wziąć którekolwiek z domu dziecka.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Transplantacja,to zupełnie co innego

  Marcin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 9

  Najbardziej ustawiona na kasę to jest tylko jedna instytucja. KK. A domy dziecka zaczęły pękać od kiedy uczy się religii w szkole. Szaleje to chyba pedofilia w Kościele Katolickim o czym ostatnio...rozwiń całość

  Najbardziej ustawiona na kasę to jest tylko jedna instytucja. KK. A domy dziecka zaczęły pękać od kiedy uczy się religii w szkole. Szaleje to chyba pedofilia w Kościele Katolickim o czym ostatnio mówił Papież Franciszek.
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po co w to mieszac Papieża

  Krystyna (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 30 / 9

  Doskonale wiadomo,że kler jest jaki jest. Są też i wspaniali księża,ale też są koszmarnie źli,jak w społeczeństwie. Ale nijak ma sie to do dzieci in vitro. Zapamiętaj:ludzie to nie króliki...rozwiń całość

  Doskonale wiadomo,że kler jest jaki jest. Są też i wspaniali księża,ale też są koszmarnie źli,jak w społeczeństwie. Ale nijak ma sie to do dzieci in vitro. Zapamiętaj:ludzie to nie króliki doświadczalne.zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  hello?

  daq (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 3 / 7

  A kto i gdzie mówi o jakichś doświadczeniach?

  Polecamy

  Menadżer Roku 2018

  Menadżer Roku 2018

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Najlepsze prezenty dla kobiety na urodziny i imieniny

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Smartfon pod choinkę? Okazje w świątecznej ofercie Orange

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny

  Szamanie na ekranie - nowy program kulinarny