Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwóch kandydatów na rektora Politechniki Łódzkiej

Maciej Kałach
Maciej Kałach
W poniedziałek po południu minął termin zgłoszeń kandydatów na rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2016-2020. O stanowisko będą ubiegać się dwaj profesorowie.

- Uczelniana Komisja Wyborcza na swoim dzisiejszym posiedzeniu stwierdziła, że na stanowisko rektora zgłoszono dwie kandydatury: prof. Piotra Panetha i prof. Sławomira Wiaka - poinformowała Ewa Chojnacka, rzecznik PŁ, która przedstawiła w poniedziałek ich sylwetki.

Prof. Piotr Paneth jest w obecnej kadencji prorektorem ds. nauki. Jest chemikiem, w 1976 r. ukończył Wydział Chemiczny Politechniki Łódzkiej. W 1983 r. obronił pracę doktorską, w 1989 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 1996 r. tytuł profesora. Od 2000 r. jest zatrudniony na stanowisku profesora zwyczajnego.

Prof. Paneth jest pracownikiem naukowym Instytutu Techniki Radiacyjnej (Wydział Chemiczny PŁ), którego był wicedyrektorem w latach 2003-2004. W latach 2008-2012 był dziekanem Wydziału Chemicznego. Był profesorem wizytującym w uczelniach amerykańskich, francuskich, w Szwecji i Japonii.

Prof. Piotr Paneth jest fizykochemikiem zajmującym się badaniami mechanizmów reakcji chemicznych i biochemicznych. Podstawową metodą jego badań są efekty izotopowe, a więc zmiany szybkości lub położenia równowagi reakcji wskutek zmiany izotopu wybranego pierwiastka. W laboratorium prof. Panetha badania te prowadzone są zarówno doświadczalnie jak i za pomocą metod obliczeniowych. Wyniki tych podstawowych badań mają również swoje przełożenie praktyczne, mogą być bowiem wykorzystywane w autentykacji produktów spożywczych, farmaceutycznych, czy w badaniach kryminalistycznych.

Prof. Sławomir Wiak jest w obecnej kadencji prorektorem ds. edukacji. Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego (obecnie EEIA), który ukończył w 1973 r. Pracę doktorską obronił w 1979 r., w 1990 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego, a w 2002 r. tytuł profesora. W 2005 r. objął stanowisko profesora zwyczajnego.

Od roku 2007 jest dyrektorem Instytutu Mechatroniki i Systemów Informatycznych na Wydziale Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki. W kadencji 2008-2012 był dziekanem tego wydziału. Współpracuje z uczelniami we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii, gdzie jest zapraszany jako profesor wizytujący.

Prof. Sławomir Wiak jest specjalistą w dyscyplinie informatyka i elektrotechnika. Zainteresowana naukowe prof. Sławomira Wiaka to komputerowo wspomagane projektowanie, metody numeryczne i techniki informatyczne w modelowaniu i optymalizacji inteligentnych mikrosystemów z wykorzystaniem algorytmów genetycznych i ewolucyjnych, modelowanie i symulacja komputerowa, inżynieria oprogramowania, bazy danych i systemy eksperckie.

O tym kto zostanie nowym rektorem zadecyduje Uczelniane Kolegium elektorów w środę 20 kwietnia. Obecny rektor prof. Stanisław Bielecki kierował uczelnią przez dwie kadencje w latach 2008-2012 oraz 2012-2016 i zgodnie z prawem nie może zasiadać w fotelu rektora w kolejnej kadencji.

Łódzkie uczelnie szykują się do wyborów

Wybory na Politechnice Łódzkiej będą nietypowe na tle innych wielkich uczelni: Uniwersytet Łódzki przyjął jedno zgłoszenie od kandydata (rektorem-elektem został już prof. Antoni Różalski), tak samo było na Uniwersytecie Medycznym (jedynym kandydatem jest prof. Radzisław Kordek, wybory 6 kwietnia).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki