Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dwór w Byszewach pod Łodzią odzyskali spadkobiercy, a chce go kupić gmina Nowosolna. Bywał w nim Jarosław Iwaszkiewicz

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Dwór w Byszewach koło Łodzi.
Dwór w Byszewach koło Łodzi. wikipedia
Dwór w Byszewach pod Łodzią, w którym często bywał Jarosław Iwaszkiewicz, to jedna z większych atrakcji regionu. Niedawno odzyskali go spadkobiercy przedwojennych właścicieli. Władze gminy Nowosolna nie ukrywają, że chętnie kupiłyby zabytkową rezydencję, aby uczynić z niej modelową placówkę będącą wizytówką całej gminy.

W takiej placówce mogłyby powstać izby pamięci poświęcone zarówno Iwaszkiewiczowi, jak i dawnym właścicielom dworu. Mogłyby się tam odbywać warsztaty dla zespołów śpiewaczych. Znalazłoby się też miejsce na siedzibę oddziału Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, na którego terenie stoi dawna rezydencja szlachecka.

Dwór w Byszewach i gen. Świerczyński

Jesteśmy zainteresowani kupnem dworu od ich spadkobierców. Mieliśmy nawet zarezerwowane pieniądze na ten cel w budżecie gminy. Jednak do transakcji dojdzie wtedy, kiedy zostanie uregulowany przez obecnych właścicieli stan prawny w księgach wieczystych. Na razie trudno przewidzieć, kiedy to nastąpi – przyznaje Piotr Szcześniak, wójt gminy Nowosolna.

Przeczytaj też o rewitalizacji pałacu Ludwika Heinzla w Łodzi, w którym ma być luksusowy hotel

Dwór w Byszewach, z gankiem kolumnowym i dachem gontowym, został wybudowany przez rodzinę Plichtów w XIX wieku. Potem Helena z Plichtów wyszła za mąż za Józefa Świerczyńskiego i właśnie ta rodzina zadomowiła się w Byszewach. Spośród dzieci Józefa i Heleny najbardziej znane to gen. Jan Świerczyński, który po II wojnie światowej zmarł na emigracji w Argentynie oraz płk Józef Świerczyński, który został zamordowany przez NKWD w Charkowie w 1940 roku.

Dwór w Byszewach i "Panny z Wilka"

I właśnie jego korepetytorem przed I wojną światową był Jarosław Iwaszkiewicz, który bywał tam także w czasach II RP i tak polubił to miejsce, że stało się dla niego inspiracją i punktem odniesienia znakomitego, refleksyjnego opowiadania „Panny z Wilka”, dzięki któremu Andrzej Wajda nakręcił jeden ze swoich najlepszych filmów.

Zaraz u progu PRL nowe władze wygnały właścicieli dworu i zamieniły go m.in. na siedzibę bezpieki i PGR, co oznaczało zdewastowanie i zrujnowanie stylowej rezydencji. Wprawdzie w końcu lat 70. - zapewne dzięki wpływom Iwaszkiewicza – dwór został gruntownie odnowiony, to na początku 2009 roku padł on ofiarą pożogi i znów trzeba było go remontować. Dziś jest w niezłym stanie i zachęca do odwiedzin.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki