Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dyrektor przychodni na Bałutach został odwołany zgodnie z prawem

Jolanta Baranowska
Związki zawodowe zorganizowały protest przeciwko odwołaniu dyrektora ZOZ Łódź-Bałuty
Związki zawodowe zorganizowały protest przeciwko odwołaniu dyrektora ZOZ Łódź-Bałuty Jarosław Kosmatka / archiwum
Dyrektor przychodni na Bałutach został odwołany zgodnie z prawem - orzekły służby prawne wojewody. Na decyzję prezydent Zdanowskiej poskarżyły się związki zawodowe, działające w ZOZ.

Sprawa odwołania ze stanowiska Krzysztofa Szrejnera, długoletniego dyrektora miejskiego ZOZ Łódź-Bałuty, trafiła do wojewody łódzkiego. Skargę na zarządzenie prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej złożyły związki zawodowe działające przy przychodni. Związkowcy mieli wątpliwości co do legalności podjętych przez władze miasta decyzji.

27 lipca prezydent Łodzi odwołała ze stanowiska dyrektora Szrejnera. Wręczono mu również wypowiedzenie umowy o pracę (pracował w ZOZ na Bałutach 23 lata). Związki zawodowe, które stanęły murem za odwołanym dyrektorem, zorganizowały "czarny" protest. Część pracowników przyszła następnego dnia do pracy w czarnych strojach. Poradnia przy ul. Smugowej 6 została też oplakatowana.

ZOBACZ TEŻ: Protestują przeciwko odwołaniu dyrektora ZOZ Łódź-Bałuty [ZDJĘCIA]

Miasto twierdziło, że dyrektor został odwołany, ponieważ m.in. prowadził zachowawczą politykę finansową oraz odwlekał zwrot udzielonej przez miasto dla przychodni pożyczki. Związkowcy zaś uważali, że zwolnienie Krzysztofa Szrejnera nie ma uzasadnienia. Przychodnia na Bałutach była na plusie, zaś pożyczka wobec miasta miała być umorzona.

11 sierpnia związki zawodowe skierowały skargę do wojewody na działanie prezydenta Łodzi. Twierdziły, że odwołanie dyrektora może być bezprawne, ponieważ Hanna Zdanowska przed podjęciem zarządzenia w sprawie Krzysztofa Szrejnera nie zasięgnęła opinii rady społecznej ZOZ. Prezydent miała też złamać ustawę o działalności leczniczej, ponieważ przed odwołaniem dyrektora nie przeprowadziła konkursu na jego stanowisko.

18 sierpnia wojewoda wszczął w tej sprawie postępowanie i poprosił Urząd Miasta Łodzi o wyjaśnienia. Dał miastu trzy dni.

- Wysłaliśmy w tej sprawie wyjaśnienia do wojewody - mówi Marcin Masłowski, rzecznik prezydenta Łodzi. - Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym, zatrudnianie i zwalnianie kierowników ZOZ należy do wyłącznej kompetencji prezydenta miasta. Natomiast nie ma obowiązku uprzedniej konsultacji takiej decyzji z radą społeczną. Zgodnie z prawem takie konsultacje mają charakter fakultatywny, a więc nie są obowiązkowe. Natomiast postępowanie konkursowe na stanowisko kierownika ZOZ przeprowadza się jedynie w przypadku powstania wakatu (czyli dopiero po odwołaniu poprzednika - przyp. red.). Komisję konkursową powołuje się w ciągu dwóch miesięcy od dnia zwolnienia stanowiska objętego konkursem.

Wojewoda przyjął wyjaśnienia prezydenta Łodzi i stwierdził, że zarządzenie władz miasta zostało wydane zgodnie z prawem.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki