Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Kobiet. Uroczystość pod pomnikiem sławnej łodzianki. Działała w Armii Krajowej i założyła Uniwersytet Trzeciego Wieku

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Uroczystość poświęcona słynnej agentce wywiadu AK Halinie Szwarc-Kłąb odbyła się pod jej pomnikiem przed siedzibą Muzeum Tradycji Niepodległościowych u zbiegu ul. Gdańskiej i ul. Legionów w Łodzi.
Uroczystość poświęcona słynnej agentce wywiadu AK Halinie Szwarc-Kłąb odbyła się pod jej pomnikiem przed siedzibą Muzeum Tradycji Niepodległościowych u zbiegu ul. Gdańskiej i ul. Legionów w Łodzi. Grzegorz Gałasiński
Z okazji Dnia Kobiet przedstawiciele władz miasta i Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi uczcili pamięć o słynnej agentce wywiadu Armii Krajowej i rodowitej łodziance Halinie Szwarc-Kłąb. Uroczystość odbyła się w piątek 8 marca pod pomnikiem bojowniczki AK i założycielki Uniwersytetu Trzeci Wieku stojącym przed siedzibą muzeum u zbiegu ul. Gdańskiej i ul. Legionów w Łodzi. Pamiętajmy, że poświęcono jej też popularny mural przy ul. Organizacji WiN.

- Mamy już po raz kolejny okazję spotykać się przy pomniku jednej z największych bohaterek narodowych, która pochodzi z naszego miasta – Haliny Szwarc-Kłąb. Jej życie było pasmem wielu wyzwań wymagających odwagi, hartu ducha, ale również samodzielności i pomysłowości w działaniu. Halina była bohaterką wojenną, pracującą w podziemiu, w wywiadzie Armii Krajowej. W ostatnich miesiącach wojny doświadczyła hitlerowskich represji cudem uchodząc z życiem z więzienia przy ul. Gdańskiej. Po wojnie była prześladowana za swoją przeszłość w AK - oznajmiła wiceprezydent Łodzi Małgorzata Moskwa-Wodnicka.

Zobacz więcej zdjęć

Oprócz niej w uroczystości udział wzięli m.in.: Marcin Gołaszewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Łodzi, Jacek Wawrzynkiewicz, dyrektor Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i ksiądz Józef Łągwa.

Misje specjalne w Berlinie i Wiedniu

Gdy wybuchła II wojna światowa Halina Szwarc miał 16 lat. Wstąpiła do konspiracji, której szefowie polecili jej, aby nauczyła się języka niemieckiego i podpisała volkslistę. W ten sposób uzyskała mocne papiery, dzięki którym mogła udawać się na misje wywiadowcze – m.in. do Wiednia, Monachium, Berlina i Hamburga, który tak rozpracowała, że lotnictwo alianckie mogło tam zbombardować wybrane cele wojskowe.

Podczas okupacji niemieckiej została aresztowana i trafiła do więzienia kobiecego przy ul. Gdańskiej w Łodzi. Przeżyła. Podczas ewakuacji więzienia na początku 1945 roku uciekła z kolumny marszowej w rejonie Chocianowic. Po wojnie ukończyła studia medyczne i rozpoczęła karierę naukową. Mieszkała w Warszawie. Zmarła w 2002 roku mając 79 lat.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki