MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień otwartych drzwi kaplicy Scheiblera w Łodzi. Zwiedzający pytają kiedy koniec remontu kaplicy Scheiblera na Starym Cmentarzu

Wiesław Pierzchała
Wiesław Pierzchała
Unikatowa w skali Europy kaplica Scheiblera w Łodzi w znacznym stopniu odzyskała dawną świetność. Wykonano około 60 - 70 prac renowacyjnych.
Unikatowa w skali Europy kaplica Scheiblera w Łodzi w znacznym stopniu odzyskała dawną świetność. Wykonano około 60 - 70 prac renowacyjnych. Grzegorz Gałasiński
Kaplica Scheiblera na Starym Cmentarzu to jedna z wizytówek Łodzi oraz perła neogotyku w skali Europy. Od wielu lat trwa jej kosztowna i czasochłonna renowacja. Wkrótce ruszy jej kolejny etap, dlatego sobota 13 kwietnia była jedynym dniem w tym roku, kiedy można było zwiedzić wnętrza tej unikatowej, zabytkowej kaplicy. Łodzianie dopisali i zwiedzających nie brakowało.

Po II wojnie światowej kaplica była systematycznie ograbiana i dewastowana oraz popadała w ruinę. Przełom nastąpił w 2003 roku, kiedy powstała Fundacja Na Rzecz Ratowania Kaplicy Karola Scheiblera, która do dziś zbiera pieniądze i prowadzi prace renowacyjne.

Zobacz więcej zdjęć

Zabytki w Łodzi: długi i kosztowny remont

Gruntowny remont zaczął się w 2009 roku i pochłonął dotąd 15 mln zł. Fachowcy odnowili zewnętrzne wieże i mury oraz apsydę w środku. Teraz nastąpi ciąg dalszy prac w środku kaplicy. W programie renowacja nawy głównej i poprzecznej (transeptu), sklepień oraz okien z witrażami, które trzeba będzie odtworzyć. Prace potrwają dwa – trzy lata, po czym nastąpi ostatni etap: remont krypty.

Przewodniczącym Rady Fundacji jest prof. Krzysztof Stefański z UŁ, czołowy w Łodzi znawca zabytków. To właśnie on poświęcił jej książkę pt. „Kaplica grobowa Karola Scheiblera na Starym Cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim w Łodzi i dzieło jej ratowania”.

Zabytki w Łodzi: anioły z chóru anielskiego

- Ostatnim akcentem remontu kaplicy, taką wisienka na torcie, będzie przywrócenie na wieży ośmiu aniołów muzykujących, z których tylko trzy ocalały i zostały zabezpieczone, zaś pozostałe trzeba będzie odtworzyć. Anioły tworzyły pierwotnie cztery pary grające na lutni, harfie, trąbach i czynelach. To prawdziwy chór anielski głoszący chwałę Pana i zapowiadający radosny moment zmartwychwstania – wyjaśnia prof. Stefański.

Trwa remont innej perły łódzkiej architektury - pałacu Ludwika Heinzla. Zobacz jak efektowne będą wnętrza

Po śmierci Karola Scheiblera, czołowego potentata przemysłowego dawnej Łodzi, rodzina postanowiła, że trzeba godnie uczcić jego pamięć. Rozpisano dwa konkursy na projekt kaplicy. Oba zakończyły się fiaskiem. Dlatego zwrócono się do znanych warszawskich architektów, Edwarda Lilpopa i Józefa Dziekońskiego, których projekt spełnił oczekiwania rodziny.

Zabytki w Łodzi: fortuna na kaplicę

Prace budowlane trwały do 1888 roku. Budowa pochłonęła astronomiczną sumę 220 tysięcy rubli. Efekt był i jest znakomity. Do budowy użyto najwyższej klasy marmurów, piaskowców i kamienia. W oknach pojawiły się witraże, a na strzelistej, ażurowej wieży umieszczono osiem aniołów - muzykantów odlanych ze stopu cynkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki