MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti 2023. Kwiaty i wspomnienia pod Kuźnią Romów w Łodzi ZDJĘCIA, FILM

Matylda Witkowska
Matylda Witkowska
Kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Kuźni Romów złożył m.in. Jan Wiśniewski, Prezes stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce
Kwiaty pod tablicą pamiątkową przy Kuźni Romów złożył m.in. Jan Wiśniewski, Prezes stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce Krzysztof Szymczak
Kwiaty i wspomnienia o zagładzie Romów w czasie II wojny światowej pojawiły się w środę (2 sierpnia) przed tzw. Kuźnią Romów w Łodzi. Tego dnia obchodzony był Dzień Pamięci o Zagładzie Romów i Sinti.

2 sierpnia obchodzony był Międzynarodowy Dzień Pamięci Romów i Sinti, poświęcony tym, którzy zginęli w czasie II drugiej wojny światowej w tzw. Porajmos, czyli zagładzie ludności romskiej dokonanej przez niemieckich nazistów i wciąż mniej znanej niż żydowski Holocaust.

Z tej okazji Łodzi z tej okazji przedstawiciele władz lokalnych, samorządowych i wojewódzkich, instytucji kultury oraz łódzcy Romowie złożyli kwiaty pod tzw. Kuźnią Romów.

Kuźnia Romów jest miejscem pamięci o przebywających tam Romach. Znajduje się ona przy ul. Wojska Polskiego na terenie tzw. obozu cygańskiego na terenie getta. W obozie tym przez dwa miesiące na przełomie lat 1941/42 w tragicznych warunkach przetrzymywano ponad 4 tys. Romów głównie z terenów Austrii i Węgier. Wszyscy zginęli. Część z powodu epidemii tyfusu lub pozostali zostali zamordowani w Chełmnie nad Nerem.

Pamiętamy o tej straszliwej zbrodni, której dokonali Niemcy w czasie II wojny światowej. W Łodzi pamiętamy szczególnie, widzimy tę zbrodnię w soczewce - mówił wojewoda łódzki Karol Młynarczyk. - Pamięć o tym powinna być przestrogą jak straszny jest totalitaryzm - wyjaśniał.

Jan Wiśniewski, Prezes stowarzyszenia Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów w Polsce podkreślał, że inność Romów wzbogaca świat, a w Polsce znaleźli oni ludzi o dobrym sercu. Jednak historia zagłady Romów powinna być nauką.

To jest lekcja historii, z której trzeba wyciągnąć wnioski - mówił.

od 7 lat
Wideo

Znaleziono ślady ptasiej grypy w Teksasie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki