MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Od kiedy ruszą wypłaty 800 plus? Co zmieni się ze świadczeniem po utworzeniu nowego rządu?

OPRAC.:
Maria Kwiecińska
Maria Kwiecińska
Co z 800 plus po wyborach? Czy będzie wypłacane od 1 stycznia?Politycy różnych partii wypowiadają się nt. wypłat świadczeń dla dzieci i seniorów po wyborach parlamentarnych. Zobacz, co dalej z 800 plus.
Co z 800 plus po wyborach? Czy będzie wypłacane od 1 stycznia?Politycy różnych partii wypowiadają się nt. wypłat świadczeń dla dzieci i seniorów po wyborach parlamentarnych. Zobacz, co dalej z 800 plus. Paweł Dubiel/Polska Press
Program "Rodzina 500 plus" funkcjonuje od kwietnia 2016 roku. Świadczenie przysługuje od narodzin dziecka aż do ukończenia przez nie 18 lat. Prawo do niego mają zarówno dzieci przebywające w rodzinach, jak i w pieczy zastępczej.

800 plus - sprawdź zasady programu

Zgodnie z zapowiedziami rządu świadczenie rodzinne 500 plus ma wzrosnąć do 800 plus od 1 stycznia 2024 roku. W tej sprawie nowelizację ustawy Sejm uchwalił w lipcu. Pierwsze wypłaty świadczenia po podwyżce mają zostać zrealizowane do 29 lutego 2024 roku. Do tego czasu ma również zostać zrealizowane wyrównanie za styczeń 2024.

To musisz wiedzieć o podniesieniu 500 plus:

  • Od 1 stycznia ma to być 800 plus.
  • Zasady programu nie ulegną zmianie.
  • Wypłaty mają obowiązywać na każde dziecko do 18. roku życia.

Wszystkie zasady funkcjonowania programu "Rodzina 500 plus" pozostaną niezmienne. - Na początku przyszłego roku rodzice, oprócz większej kwoty na swoich rachunkach bankowych, nie powinni zauważyć żadnych innych zmian. Świadczenie będzie nadal wypłacane na bieżąco – mówi prof. Gertruda Uścińska szefowa ZUS.

Świadczenie 800 plus - od kiedy zmiany w 500 plus?

Czy coś może się zmienić z wypłatą świadczenia 800 plus po wyborach? Politycy różnych ugrupowań zapewniają, że nie.

Andrzej Domański, współtwórca programu Platformy Obywatelskiej w rozmowie Radiem Zet wypowiedział się nt. wypłacanych świadczeń, w tym 800 plus oraz 13. i 14. emerytury.

Nie ma żadnego odejścia od świadczeń typu 800 plus, 13. i 14. emerytury, od tego wszystkiego do czego Polacy się przyzwyczaili. (...) Mówiliśmy wielokrotnie, że nic co dane nie będzie zabrane i tego się trzymamy - powiedział Domański.

W rozmowie z PAP Magdalena Biejat, która w mijającej kadencji była posłanką, a w tych wyborach zdobyła mandat senatora, została zapytana, co z programami społecznymi, jeśli obecna opozycja będzie tworzyła nowy rząd. - Lewica przez całą kampanie mówiła, że nie pozwolimy na cięcie wydatków socjalnych, więc muszą się znaleźć pieniądze na 800 plus, na utrzymanie dodatków emerytalnych. Ale musimy też realizować nasze obietnice, które składaliśmy nie tylko my, a więc co najmniej 20 procent podwyżki w budżetówce" - powiedziała.

Przyznała też, że priorytetem Lewicy będzie na pewno dążenie do skrócenia czasu pracy i wzmocnienie Państwowej Inspekcji Pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Eurowybory 2024. Najważniejsze "jedynki" na listach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki