Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim. ZDJĘCIA

Marek Obszarny
Marek Obszarny
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim mat. UM w Tomaszowie Maz.
Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej uczczono w Tomaszowie Mazowieckim. W 83. rocznicę Zbrodni Katyńskiej, by uczcić pamięć ofiar, władze samorządowe i mieszkańcy spotkali się w czwartek (13 kwietnia 2023) na cmentarzu wojennym. Zobaczcie zdjęcia z uroczystych obchodów!

Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej w Tomaszowie Mazowieckim

Podczas czwartkowych uroczystości na cmentarzu odegrano hymn państwowy. Nie zabrakło modlitwy w intencji zamordowanych, okolicznościowych przemówień, apelu pamięci i salwy honorowej. Wszystkie przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod Krzyżem Katyńskim. Wśród nich władze samorządowe miasta z prezydentem Marcinem Witko i powiatu ze starostą Mariuszem Węgrzynowskim oraz marszałek senior Antoni Macierewicz. Na zakończenie uroczystości odbyła się Msza Św. w Kościele pw. Św. Jadwigi Królowej przy ul. Warszawskiej.

Wcześniej dyrekcja i pracownicy Powiatowego Centrum Animacji Społecznej w Tomaszowie złożyli kwiaty pod obeliskiem przy Dębie Pamięci przy ul. Farbiarskiej. Dąb nr 7015 jest żywym pomnikiem upamiętniającym Antoniego Małka, ur. 8 czerwca 1908 r. w Michałowicach, syna Jana i Walerii z Piekarskich, absolwenta seminarium nauczycielskiego w Tomaszowie Mazowieckim (1930) i Szkoły Podchorążych Rezerwy Piechoty (1932). 1 I 1934 mianowany podporucznikiem ze starszeństwem, przydzielony do 36 pp. Od 1935r. w 72 pp. Nauczyciel. Antoni Małek został zamordowany w Katyniu w wieku 32 lat.

Zbrodnia Katyńska

Katyń stał się symbolem wymordowania polskiej elity - oficerów wojska i policji, a także sędziów, funkcjonariuszy Korpusu Ochrony Pogranicza, Straży Granicznej i Służby Więziennej, ludzi kultury i nauki, którzy w ręce Sowietów dostali się po 17 września 1939 roku. Łącznie NKWD zabiło niemal 22 tys. polskich obywateli przetrzymywanych w obozach w Ostaszkowie, w Starobielsku i w Kozielsku.

Ich groby zostały odnalezione już w październiku 1941 roku, ale prawda o bestialskim mordzie wyszła na jaw dopiero 2 lata później, choć przez dziesiątki lat ZSRR zaprzeczał zbrodni zrzucając winę na Niemców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki