Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dziesięć Medali Honorowych Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki w Łodzi

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Dariusz Kaca (Polska), Kosmiczne relacje I, 2023, linoryt, 12,0 x 14,5 cm
Dariusz Kaca (Polska), Kosmiczne relacje I, 2023, linoryt, 12,0 x 14,5 cm Miejska Galeria Sztuki
W Łodzi rozpoczęło się 18. Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, organizowane przez Miejską Galerię Sztuki. Wystawę wybranych nadesłanych prac można oglądać do 4 lutego.

Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki, Polska - Łódź to wydarzenie, które już od ponad czterdziestu jest jednym z najważniejszych w świecie przedsięwzięć prezentujących współczesną grafikę warsztatową z kilkudziesięciu krajów. Do udziału w tegorocznej edycji zgłosiło się 386 artystów z 44 krajów, którzy nadesłali 1282 prace. Na wystawę, którą zorganizowano w Galerii Willa (ul. Wólczańska 31), międzynarodowe jury - pod przewodnictwem prof. Anne Valkenborgh, w skład którego weszli również prof. Piotr Ciesielski, Bogusław Deptuła, prof. Piotr Gojowy i Dariusz Leśnikowski - zakwalifikowało 602 prace 233 artystów z 37 krajów.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich edycjach, na główną wystawę zostały zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych o formacie 12 na 15 cm, wykonane w tzw. technikach szlachetnych.

Najlepsze zestawy prac zostały wyróżnione dziesięcioma Medalami Honorowymi, zaprojektowanymi przez łódzką rzeźbiarkę i medalierkę Dominikę Karpińską Kopiec. Wyróżnienia otrzymali: Juan Alberto Arjona (Argentyna), Agnieszka Mazek (Polska), Zdzisław Olejniczak (Polska), Joanna Paljocha (Polska), Margret Sander (Niemcy), Alexander Todorov (Francja), Anna Trojanowska (Polska), Anne-Marie Wittek (Belgia), Jacek Zaborski (Polska) i Majla Zeneli (Niemcy).

- Laureatami są już osoby zaproszone do udziału w wystawie, wybrane spośród tak licznego grona zgłoszeń - podkreślił podczas otwarcia ekspozycji głównej Triennale Bogusław Deptuła. - Wyłonienie osób wyróżnionych Medalami Honorowymi nie był łatwy, ale jestem przekonany, że podjęliśmy najlepszą z możliwych decyzję.

Tegorocznej wystawie głównej towarzyszą ekspozycje: „Wiesław Haładaj. Niewidoczna ścieżka” w Ośrodku Propagandy Sztuki, „Patrycja Podkościelny. Grafika” w Galerii Re:Medium, ‚Dwie historie” w Galerii Kobro Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi, wystawa grafik studentów Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi - Print Think w Galerii ASP.

Międzynarodowe Triennale Małe Formy Grafiki swą pierwszą edycję miało w 1979 roku, do 1993 roku impreza organizowana była w cyklu dwuletnim, od roku 1996 ma charakter triennale.

- Za rok minie 45 lat, od kiedy, z inicjatywy środowiska łódzkich bibliofilów, odbyło się pierwsze spotkanie miłośników małej formy graficznej, zarówno twórców, jak i widzów - podkreśla Dariusz Leśnikowski, dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i kurator Triennale. - Również w 2024 roku Miejska Galeria Sztuki w Łodzi obchodzić będzie stulecie swojego istnienia. Organizowany przez Galerię cykliczny konkurs pozostaje jednym z największych osiągnięć tej instytucji w całej historii jej funkcjonowania. Triennale zachowuje ciągłość, a równocześnie cały czas się rozwija.

Dzięki organizacji 17. dotychczasowych edycji Triennale, w latach 1979-2020, Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła kolekcję miniatur graficznych liczącą 13.690 prac, promując, tym samym, twórczość graficzną uczestników ekspozycji w Polsce i za granicą.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki