Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

EC1 Łódź - Miasto Kultury wydobywa miliony od Unii

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
EC1 Łódź jest krajowym liderem w pozyskiwaniu funduszy.

EC1 Łódź - Miasto Kultury pozyskało już 85.686.158,15 zł unijnego dofinansowania. Szacunki dotyczą perspektywy 2014-2020 i programów RPO (Regionalny Program Operacyjny) oraz POIiŚ (Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko).

„Daje nam to pierwsze miejsce pierwsze miejsce w Polsce spośród instytucji kultury”- wyliczają w EC1. - „Jeśli możemy pokusić się o porównanie, to następne w kolejności Muzeum Historyczne Miasta Krakowa pozyskało w analogicznym okresie i programach 29.047.310,83 zł”.

EC1 Łódź to także docelowo największa placówka kulturalna w kraju, gdy idzie o powierzchnię wystawienniczą. W jej strukturze znajdują się Narodowe Centrum Kultury Filmowej, współprowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Centrum Nauki i Techniki, które ma być uruchomione w grudniu tego roku oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej, które zagospodaruje ostatnią z niezrewitalizowanych części kompleksu i ma być uruchomione w roku 2020. Wówczas powierzchnia wystawiennicza EC1 Łódź będzie wynosiła aż 12 tys. 660 m kw.

W EC1 swoją siedzibę znalazła również Łódź Film Commission, czyli jednostka, która operuje Łódzkim Funduszem Filmowym - najstarszym w Polsce, z dziesięcioletnią tradycją. W EC1 działa Planetarium, które w ciągu półtora roku od uruchomienia odwiedziło ponad 200 tys. widzów. Dawna Elektrownia Łódzka jest także miejscem rozmaitych wydarzeń, jak chociażby niedawny kongres ABSL czy premiera ostatniego filmu Andrzeja Wajdy „Powidoki”. W listopadzie tego roku EC1 otworzy międzynarodową wystawę „Leonardo da Vinci - Energia Umysłu”. W jej polskiej części mają być zaprezentowani polscy wynalazcy, którzy niesłusznie popadli w zapomnienie, a których dzieła wyprzedzały ich czas.

- Jesteśmy dumni z pozyskanych środków. To w dużej mierze dzięki nim możemy dziś pochwalić się niezwykłym obiektem - zabytkową elektrownią z początku minionego stulecia o niezwykłych walorach architektonicznych i ulokowaną w sercu miasta. Już sama skala transformacji i remontu jest olbrzymia. Wystarczy porównać zdjęcia z 2010 roku z obecnym stanem - mówi Błażej Moder, dyrektor łódzkiej placówki. - Oczywiście same, choćby najpiękniejsze mury, to nie rewitalizacja. Wspomniane kwoty pozwalają zbudować profesjonalne zespoły, pracujące między innymi nad ekspozycją Centrum Nauki i Techniki, gdzie zabytkowa elektrownia wraca do życia dzięki nowoczesnym narzędziom multimedialnym. Tu prace są najbardziej zaawansowane, co nie znaczy, że nie toczą się w innych centrach, których ekspozycje będą równie atrakcyjne.

Obok wymienionych, w instytucji przy ul. Targowej powstają obecnie między innymi ekspozycje i obiekty: Narodowego Centrum Kultury Filmowej (planowane otwarcie w roku 2020) - Materia Kina, Mechaniczne Oko, Kino Polonia, Kino Studyjne; Centrum Nauki i Techniki (otwarcie w grudniu tego roku) - Przetwarzanie Energii, Mikroświat - Makroświat, Rozwój Cywilizacji, Kino 3D; Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (planowane uruchomienie w 2020 roku) - ścieżka historyczna, ścieżka krytyczna, ścieżka światów interaktywnych, ścieżka nowych technologii, ścieżka tworzenia gier. Osobno ma powstać Strefa dla dzieci, „poszerzająca ofertę Centrum Nauki i Techniki dla najmłodszych gości placówki, pozwalająca na zdobywanie wiedzy poprzez zabawę i dostosowana do potrzeb dzieci i ich opiekunów”. A to wszystko kosztuje...

ZOBACZ |Wydarzenia minionego tygodnia w Łódzkiem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki