Emerytka ze złamaną nogą potrzebuje pomocy dla...

  Emerytka ze złamaną nogą potrzebuje pomocy dla niepełnosprawnego wnuka

  Alicja Zboińska

  Dziennik Łódzki

  Dziennik Łódzki

  Danuta Maliszewska z Łodzi, która jest tzw. rodziną zastępczą dla sześcioletniego niepełnosprawnego wnuka skarży się, że otrzymuje niewystarczającą i nie do końca właściwą pomoc od swojej opiekunki. Łodzianka ma 65 lat, a ponieważ złamała nogę, potrzebuje teraz wsparcia. Tymczasem - jak twierdzi - opiekunka odwiedza ja tylko dwa razy w tygodniu i to w godzinach, gdy ani kobiety, ani jej wnuka nie ma w domu.
  Pani Danuta po wypadku potrzebuje opiekunki rano

  Pani Danuta po wypadku potrzebuje opiekunki rano ©Grzegorz Gałasiński

  Pani Danuta decyzją sądu opiekuje się sześcioletnim wnukiem, który nie mówi i cierpi na przewlekłe zapalenia płuc. Rodzice chłopca nie zdołali podołać obowiązkom, babcia została więc rodziną zastępczą. W lipcu była z wnukiem na turnusie rehabilitacyjnym w Kołobrzegu i złamała wówczas nogę.

  - Wróciłam znad morza z nogą w gipsie, co znacznie utrudnia mi opiekę nad wnukiem - mówi pani Danuta. - Zgłosiłam się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi, który zapewnił mi opiekunkę z PCK. Nie chodzi nawet o to, że muszę częściowo sama za to płacić. Kłopot w tym, że opiekunka przychodzi do mnie tylko dwa razy w tygodniu na dwie godziny, a na dodatek w godzinach, w których mam zajęcia rehabilitacyjne, a wnuczek jest w przedszkolu. To nie ma sensu.

  Pani Danuta ma zajęcia rehabilitacyjne od godz. 9.40 do 12. Wnuk w przedszkolu przebywa od 8.25 do 15.30.

  - Pomoc potrzebna jest albo z samego rana albo popołudniami - mówi emerytka. - Rano opiekunka mogłaby wyszykować Roberta do przedszkola, pomóc mu się umyć, ubrać, zaprowadzić do przedszkola. Popołudniami z kolei mogłaby odebrać wnuka, pomóc przygotować obiad, trochę ogarnąć mieszkanie. Teraz opiekunka ma dla nas czas, gdy ani mnie, ani wnuka nie ma w domu.

  Magdalena Błaszczyk z łódzkiego oddziału PCK tłumaczy, że o tym, ile godzin opiekunka będzie mogła poświęcić podopiecznej, decyduje nie PCK, ale MOPS w Łodzi.

  - Postaramy się, by opiekunka zmieniła godziny pracy - mówi Błaszczyk. - Zanim wnuczek zaczął chodzić do przedszkola, godziny poranne były odpowiednie. Staramy się jak najbardziej dopasować do potrzeb, zmieniliśmy już pani Danusi opiekunkę, gdyż z poprzedniej nie była zadowolona.

  Godzina pracy opiekunki kosztuje 11 zł. Pani Danuta płaci połowę, resztę pokrywa budżet miasta. W MOPS w Łodzi dowiedzieliśmy się, że o przyznaniu liczby godzin decydują nie tylko względy finansowe, ale i sytuacja osoby potrzebującej, m.in. jej stan zdrowia. Pracownicy instytucji ustalają to m.in. podczas wywiadu w domu podopiecznego.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Mój reporter

  Zadaj pytanie swojemu reporterowi!

  Chcesz wiedzieć co wydarzyło się przed chwilą na Twojej ulicy?
  Zastanawiasz się gdzie zjesz w Łodzi najsmaczniejsze lody?
  Szukasz miejsc parkingowych w centrum?
  Chcesz wiedzieć ile zarabia prezydent?
  A może masz inne pytanie związane z naszym miastem?
  Zadaj je, a nasz reporter poszuka odpowiedzi!

  Dane kontaktowe

  Dziękujemy za przesłanie pytania, prosimy o cierpliwość. Opublikujemy je na stronie Mojego_reportera kiedy redakcja rozpocznie prace nad odpowiedzią.

  Oświadczenia:

  Użytkownik, który podał w powyższym formularzu dane osobowe klikając przycisk "WYŚLIJ" potwierdza, że: (czytaj dalej)
  • został poinformowany, że podanie danych osobowych jest dobrowolne, jednak konieczne do publikacji przekazanych materiałów
  • został poinformowany, że jego dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Domaniewskiej 45, dla celów korzystania i publikacji przekazanych materiałów w internecie i prasie drukowanej, oznaczenia ich imieniem i nazwiskiem / nazwą autora oraz kontaktu z Użytkownikiem i korzystania przez Operatora z udzielonej mu na podstawie Regulaminu przez Użytkownika licencji
  • został poinformowany, że Polska Press Sp. z o.o. jest administratorem danych osobowych. Właściciel danych ma prawo wglądu do swoich danych oraz ich poprawiania siedzibie spółki. Nadto ma prawo w każdym czasie wyrazić sprzeciw oraz cofnąć zgodę na przetwarzanie przez Spółkę danych w zakresie przewidzianym przez przepisy. Oświadczenia woli o w/w treści powinny by ze względów bezpieczeństwa wyrażone na piśmie.

  Komentarze (2)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Opiekunka

  ela (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 5

  Wobec opiekunki pDanuta jest bardzo krytyczna,szkoda że wobec rodziców wnuczka nie jest taka wymagajaca.I znów koszty wychowania dziecka po niewydarzonych rodzicach i nieudolnej babci ponoszą...rozwiń całość

  Wobec opiekunki pDanuta jest bardzo krytyczna,szkoda że wobec rodziców wnuczka nie jest taka wymagajaca.I znów koszty wychowania dziecka po niewydarzonych rodzicach i nieudolnej babci ponoszą PODATNICY !!!!zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  A może tak rachunek ekonomiczny włączyć

  czytelnik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 6

  Nie chcę, żeby brzmiało brutalnie ale inaczej niektórzy nie pojmą. Sytuacja jest prosta. Gdyby nie babcia to chłopczyk trafiłby do domu dziecka (w dowolnej postaci rodzinny, itp) kosztowałoby to...rozwiń całość

  Nie chcę, żeby brzmiało brutalnie ale inaczej niektórzy nie pojmą. Sytuacja jest prosta. Gdyby nie babcia to chłopczyk trafiłby do domu dziecka (w dowolnej postaci rodzinny, itp) kosztowałoby to państwo około 2000 zł na m-c. Teraz wszelkie instytucje dywagują czy wydać 88 zł na miesiąc czy może jeszcze mniej. Ludzi myślenie nie boli. Wiem, jak się latami grzeje jedno krzesło w pracy trudno o szersze spojrzenie na świat dookoła. Warto pospacerować i sprawdzić czy w głowie masz mózg czy tylko miejsce po nim. I niechże p Błaszczyk nie sprawdza tylko SPRAWI ABY OPIEKUNKA przychodziła w korzystnych dla babci i jej wnuka godzinach. Jak nie potrafi tego zorganizować to czas na zamianę pracy na bruk!zwiń

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo