Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Emerytura z ZUS nawet o kilka lat wcześniej. W 2024 roku z tego rozwiązania skorzysta ponad 7 tys. osób

OPRAC.:
Bartłomiej Ciepielewski
Bartłomiej Ciepielewski
Według szacunków ZUS w 2024 roku na pomostówkę zdecyduje się 7,4 tys. uprawnionych.
Według szacunków ZUS w 2024 roku na pomostówkę zdecyduje się 7,4 tys. uprawnionych. 123rf.com/ekaterinaphoto
Nowelizacja emerytur pomostowych uchyliła wygasający charakter tego świadczenia, co oznacza, że obejmie ono znacznie więcej osób. Według szacunków ZUS w 2024 roku na „pomostówkę” zdecyduje się 7,4 tys. uprawnionych. W czerwcu br. emeryturę pomostową pobierało ponad 40 tys. Polaków.

W środę prezydent Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą zmieniającą zasady przyznawania emerytur pomostowych. Do tej pory przysługiwały one tylko osobom, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach do 1 stycznia 1999 roku. Teraz limit dotyczący tego terminu został zniesiony.

Kto skorzysta z emerytur pomostowych?

Według danych udostępnionych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych w czerwcu br. emeryturę pomostową pobierało 40,8 tys. osób. Po uchyleniu wygasającego charakteru tych świadczeń liczba osób, które skorzystają z tego świadczenia, wyniesie:

  • 2024 – 7,3 tys.,
  • 2029 – 4 tys.,
  • 2033 – 4,8 tys.

Podpisana nowelizacja zakłada wyłączenie dodatku przyznawanego za pracę w szczególnych warunkach z płacy minimalnej. Zgodnie z nowymi przepisami zwiększony zostanie także limit odliczania od dochodu kosztów związanych ze składkami na rzecz związków zawodowych.

Emerytura pomostowa 2023 – na czym polega i komu przysługuje?

Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W przypadku niektórych zawodów można jednak skorzystać z prawa do tzw. pomostówki, czyli wcześniejszej emerytury. Celem tego świadczenia jest zapewnienie odpoczynku i regeneracji osobom, które wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Emerytura pomostowa przysługuje osobom, które:

  • urodziły się po 31 grudnia 1948 roku,
  • osiągnęły 55. rok życia (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni)
  • wykazały okres składkowy oraz nieskładkowy w okresie przynajmniej 25 lat (mężczyźni) lub 20 lat (kobiety),
  • wykonywały pracę o szczególnym charakterze lub w szczególnych warunkach.

Czym jest praca w szczególnych warunkach? Chodzi o prace, których wykonywanie wiąże się z dużym ryzykiem trwałego uszkodzenia zdrowia, wykonywane w warunkach determinowanych siłami natury lub procesami technologicznymi, które mimo zastosowania różnego rodzaju środków profilaktyki medycznej, technicznej i organizacyjnej stawiają przed pracownikami wymagania przekraczające ich możliwości, ograniczone z powodu starzenia się jeszcze przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.

Mogą to być na przykład:

  • prace przy obsłudze pieców odlewniczych lub stalowniczych,
  • prace na platformach wiertniczych,
  • prace wewnątrz cystern oraz zbiorników o małej kubaturze po substancjach niebezpiecznych.

Prace o szczególnym charakterze to natomiast prace wymagające szczególnej odpowiedzialności, a także sprawności psychofizycznej, których możliwość należytego wykonywania w sposób niezagrażający bezpieczeństwu, w tym życiu lub zdrowiu innych osób zmniejsza się jeszcze przed osiągnięciem wieku emerytalnego w wyniku pogorszenia sprawności psychofizycznej.

Takimi pracami są np. prace kontrolerów ruchu lotniczego, pilotów, kierowców trolejbusów i autobusów, operatorów reaktorów jądrowych czy ratowników medycznych.

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Emerytura z ZUS nawet o kilka lat wcześniej. W 2024 roku z tego rozwiązania skorzysta ponad 7 tys. osób - Strefa Biznesu

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki