Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Fałszywi weterynarze w Łódzkiem. Oszuści kontrolują hodowle świń i wystawiają wysokie mandaty

Jolanta Jeziorska
Jolanta Jeziorska
Joanna Urbaniec/Zdjęcie ilustracyjne
W gospodarstwach, w których hoduje się świnie, pojawiają się oszuści podszywający się pod inspektorów weterynarii lub weterynarzy. Robią kontrole i wystawiają „mandaty" na spore kwoty. Powiatowi lekarze weterynarii ostrzegają przed oszustami i mówią, co należy zrobić, aby się ich ustrzec.

Fałszywi weterynarze wykorzystują fakt, że od co najmniej pół roku inspektorzy weterynaryjni kontrolują gospodarstwa na terenie województwa w związku z zagrożeniem ASF. Problem w tym, że oszuści wystawiają „mandaty” na spore kwoty, czego nie robią prawdziwi. Powiatowi lekarze weterynarii ostrzegają przed oszustami i mówią, co należy zrobić aby się ich ustrzec.

W województwie łódzkim prowadzone są kontrole bioasekuracji w gospodarstwach prowadzących chów świń. Inspektorzy kontrolują, czy rolnicy stosują się do wymogów bioasekuracji, które mogą uchronić zwierzęta głównie przed ASF, czyli afrykańskim pomorem świń.

Czytaj: Zaczęły się skoordynowane polowania na dziki. Ekolodzy protestują, zatrzymali polowanie pod Głownem

Inspektorzy sprawdzają, czy rolnicy stosują zalecane środki ostrożność, jakimi są m.in. odpowiednie zabezpieczenie budynków przed dostępem dzików, podwójne ogrodzenia terenu, utwardzone przy gruncie i wysokie na co najmniej 1,5 metra dodatkowe zabezpieczenie paszy i ściółki, maty dezynfekcyjne w wejściach i wyjściach z chlewni, odkażanie i czyszczenie na bieżąco sprzętów i urządzeń stosowanych do hodowli świń, zakaz wstępu do chlewni i gospodarstw osobom, które brały udział w polowaniu przez 72 godziny.

Inspektorzy weterynaryjni nie wystawiają mandatów i nie żądają pieniędzy. W przeciwieństwie do osób, które się pod nich podszywają.

- Osoby te wchodzą do pomieszczeń, w których przebywają świnie, bez ubrania ochronnego i próbują karać właścicieli zwierząt mandatami karnymi. Apelujemy do rolników, by sprawdzali osoby, które pojawiają się w ich gospodarstwach pod pretekstem kontroli - informuje Sławomir Borkowski, powiatowy lekarz weterynarii w Łasku.

Powiatowy lekarz weterynarii informuje ponadto, że inspektor przed przystąpieniem do kontroli powinien się wylegitymować, czyli pokazać legitymację służbową lub dowód osobisty, pokazać imienne upoważnienie do kontroli wystawione przez powiatowego lekarza weterynarii oraz pokazać odznakę identyfikacyjną.

- Trzeba pamiętać, że żadna osoba spoza gospodarstwa nie ma prawa wchodzić do pomieszczeń, w których utrzymywane są świnie, bez ubrania ochronnego. Warto pamiętać, że kontrolowany ma prawo zweryfikować w inspektoracie weterynarii osobę kontrolującą - przypomina Sławomir Borkowski.

Powiatowy lekarz weterynarii w Łasku rozesłał już pisma i ostrzeżenie przed oszustami do urzędów gmin w powiatach zduńskowolskim i łaskim. Podobnie robią lekarze weterynarii w całym województwie łódzkim.

Zobacz też: Uwaga! Polowanie. Dlaczego myśliwi strzelają do dzików?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki