Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Kolory Polski nabiera rumieńców

Joanna Kocemba
Zespół muzyki dawnej Dancerye dobrze znany jest gościom "Kolorów Polski"
Zespół muzyki dawnej Dancerye dobrze znany jest gościom "Kolorów Polski" T. Ogrodowczyk
Festiwal Kolory Polski już trwa. W sobotę koncerty w Wieluniu (klasztor Bernardynek i klasztor Franciszkanek) i w Ożarowie. W niedzielę w Skierniewicach wystąpi zespół muzyki dawnej Dancerye.

Kolory Polski, czyli Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej odbywa się już po raz 13. Po raz pierwszy miał miejsce w 1999 roku jako "Sieradzkie Lato Muzyczne" - od tamtego czasu jego formuła rozrosła się kilkakrotnie. W ciągu sezonu artystycznego rozpoczynającego się na jesieni, a kończącego późną wiosną-wczesnym latem miłośnicy muzyki tradycyjnie zapraszani są do siedziby Filharmonii Łódzkiej na ul. Narutowicza. Podczas miesięcy wakacyjnych role się odwracają. To instytucja wyrusza na spotkanie ze swoimi słuchaczami wgłąb województwa. Wybitni muzycy zaproszeni przez placówkę grają koncerty w zabytkowych miejscach regionu łódzkiego: kościołach, klasztorach, muzeach czy w plenerze.

Było i będzie

W tym roku, do tej pory, mieliśmy okazję usłyszeć w Stacji Nowa Gdynia muzykę wykonywaną przez zespół Żywiołak. Grupa zagrała utwory łączące melodie inspirowane słowiańską melancholią, ale... w jamajskich rytmach. Deklaracja założyciela grupy, Roberta Wasilewskiego, że ich przewodnikiem jest Chopin wcielony w Krasnala, bardzo obrazowo określa główne kierunki artystycznej pracy zespołu.

A już w sobotę (30 czerwca), kolejne koncerty. W Wieluniu, w zabytkowym klasztorze Sióstr Bernardynek (Krakowskie Przedmieście 1), którego początki budowy sięgają wieku XVII zagra zespół wokalny Il Canto w składzie: W. Laddy, M. Lawrence, A. Borzym, S. Łobaczewski, M. Straszewski - który jest zarazem kierownikiem artystycznym grupy.

Tego samego dnia, także w Wieluniu, w gotycko-barokowym klasztorze Franciszkanów datowanym na 1634 rok, odbędzie się natomiast koncert orkiestry barokowej Accademia dell'Arcadia. W programie pojawią się utwory inspirowane światem przyrody pochodzące z XVII i XVIII wieku.

Niedaleko od Wielunia (12 km) znajduje się wieś Ożarów słynąca z muzeum wnętrz dworskich, mieszczącego się w zabytkowym dworku z 1757 roku. Tam również odbędzie się wydarzenie w ramach Kolorów Polski. Spektakl słowno-muzyczny "Listy pisane muzyką" zostanie wykonany przez Pawła Kamasa (fortepian) i Teresa Budzisz-Krzyżanowska (słowo). W programie znajdują się utwory Johannesa Brahmsa.

W niedzielę kolejne wydarzenia, ale już w innej części województwa łódzkiego, w Skierniewicach. Do kościoła pw. św. Jakuba Apostoła, wybudowanego w XVIII wieku, zawita zespół muzyki dawnej Dancerye, który zagra razem ze scholą dziecięcą prowadzoną przez p. Andrzeja Langego ze Skierniewic. W programie występu znajdują się wielogłosowe polskie pieśni religijne pochodzące z XVI wieku i oparte na cantus firmus (czyli na tzw. śpiiwie stałym).

Wycieczki

Kolory Polski to jednak nie tylko wydarzenia artystyczne (na tę edycje zaplanowano ich 26), ale także wycieczki krajoznawcze organizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Łodzi. Pierwsza z nich została zaplanowana na 30 czerwca (sobota) i obejmuje trasę: Kocilew - Ożarów - Wieluń - Konopnica. W programie zwiedzanie wiatraku w Kocilewie, dworu w Ożarowie i ratusza, muzeum i obu klasztorów (Bernardynek i Franciszkanów) w Wieluniu oraz grodziska w Konopnicy.

Kolejna (1 lipca) zostaje zorganizowana w celu poznania miasta Skierniewice. Uczestnicy wycieczki zobaczą willę Kozłowskich, pałac prymasowski, dworzec i pomnik Wokulskiego, parowozownię, Izbę Historii Skierniewic.

Aby wycieczki mogły się odbyć musi zebrać się grupa minimum 30 osób, koszt: 60 zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki