Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal "Kolory Polski" odwiedzi Pabianice i Brzeziny

Łukasz Kaczyński
Nikola Kołodziejczyk, autor "Koncertu brzezinieckiego" to jeden z najzdolniejszych młodych polskich jazzmanów
Nikola Kołodziejczyk, autor "Koncertu brzezinieckiego" to jeden z najzdolniejszych młodych polskich jazzmanów materiały prasowe
XV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" odwiedzi w najbliższy weekend dwa miasta Łódzkiego i znów będzie to okazja, by poza ich walorami historycznymi i turystycznymi, obcować z wyjątkową muzyką.

W sobotę 5 lipca XV Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski" zabierze melomanów do Kościoła pw. św. Mateusza w Pabianicach (Stary Rynek 22), gdzie zagrają: wszechstronny saksofonista Grzech Piotrowski i Atom String Quartet" w składzie: Dawid Lubowicz (skrzypce), Mateusz Smoczyński (skrzypce), Michał Zaborski (altówka), Krzysztof Lenczowski (wiolonczela).

Grzech Piotrowski jest obecny na polskiej scenie jazzowej od 1997 roku. Wtedy wraz z kolegami z Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach założyli grupę "Alchemik". W pierwszym składzie zespołu znaleźli się między innymi Marcin Masecki oraz bracia Łukasz i Paweł Golcowie, zanim zaczęli odnosić komercyjne sukcesy jako Golec uOrkiestra. Podczas realizacji projektu "World Music" Piotrowski spotkał się z młodymi muzykami z Atom String Quartet. Kwartet ten jest m.in. laureatem Fryderyka za fonograficzny debiut roku ("Fade In" z 2011 roku) i nagrody czytelników "Jazz Forum" dla najlepszego zespołu akustycznego.

W programie koncertu znajdą się autorskie kompozycje wykonawców, m.in. "Warmiak", "Lucciole in Vinci", "Emoq", "Zakopane", "Too late", "Winter Song", "Ballada o śmierci Janosika". Początek koncertu o godz. 19.

Dzień później, 6 lipca, wraz z "Kolorami Polski" podążymy w innym kierunku, lecz również nie będzie to podróż daleka. W kościele pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Brzezinach (ul. Kościuszki 48) odbędzie się prawykonanie "koncertu brzezińskiego" autorstwa Nikoli Kołodziejczyka, napisanego z okazji 650-lecia miasta.

Składa się on z trzech części: pierwsza wykorzystuje hejnał Brzezin, druga eksponuje dźwięk maszyn, trzecia stanowi przetworzenie wcześniejszych pomysłów w swobodnej, abstrakcyjnej formie. Kołodziejczyk w zakresie stylistyki porusza się między koncepcją mało znanego w Polsce tzw. trzeciego nurtu (third stream) oraz akustycznością i minimalizmem takich kompozytorów jak Arvo Pärt i Arve Henriksen.

Oprócz trąbki, kwartetu dętego, wokalu i tria jazzowego usłyszymy maszyny do szycia Singera i dwie maszyny do pisania. "Koncert brzeziniecki" rozpocznie się o godz. 19. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki