Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Muzyki Filmowej: darmowy koncert i cudowne dziecko

Łukasz Kaczyński
Stanisław Syrewicz
Stanisław Syrewicz Jakub Pokora
W piątek o godz. 20 w łódzkim Kościele Ewangelickim pw. św. Mateusza (ul. Piotrkowska 283) zabrzmi muzyka filmowa Stanisława Syrewicza, bohatera tegorocznego XV Festiwalu Muzyki Filmowej.

Dodatkową atrakcję będzie muzyczno-wizualna instalacja przygotowana do obrazu Jana Matejki "Bitwa pod Gruwaldem". Wstęp na ten koncert jest darmowy.

Muzyka z ziemi polskiej do... Europy

Stanisław Syrewicz, kompozytor muzyki do filmów Jerzego Skolimowskiego, Johna Frankenheimera, Andrzeja Żuławskiego, Kena Russela urodził się w 1946 r. w mieście Azow w Rosji, ale dzieciństwo spędził w Zduńskiej Woli. W wieku 9 lat okrzyknięty został "cudownym dzieckiem" i otrzymał specjalne stypendium na rozwinięcie talentu. Nauki pobierał u prof. Marii Wiłkomirskiej, w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Łodzi, a potem także w Akademii Muzycznej w Warszawie. Jest też absolwentem Akademii Teatralnej w Warszawie na wydziale reżyserii.

W latach 70. Syrewicz napisał muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych i programów telewizyjnych. Współpracował m.in. Jerzym Grzegorzewskim, Zygmuntem Hübnerem czy Adamem Hanuszkiewiczem. Jego piosenki śpiewali czołowi polski aktorzy (Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Piotr Fronczewski). Piosenka "Śpiewać każdy może" w wykonaniu Jerzego Stuhra jest dziś klasykiem, a z "To nie ja (byłam Ewą)" Edyta Górniak zajęła II miejsce w konkursie Eurowizji. Pisał utwory dla Marianne Faithfull, Jose Carrerasa, Yves Montanda czy Diane Keaton. Od 1981 r. Syrewicz jako twórca muzyki filmowej pracuje przede wszystkim poza Polską.

Z kościoła... do świątyni muzyki

Natomiast jutro o godz. 19 w Filharmonii Łódzkiej rozpocznie się galowy koncert "Po prostu Syrewicz". W pierwszej części wieczoru usłyszymy muzykę filmową. W części drugiej - skomponowane przez niego piosenki, które przed laty śpiewali Marek Konrad, Piotr Fronczewski, Daniel Olbrychski, Magda Umer.

Studenckie wejściówki kosztują 15 zł i będą dostępne w kasie filharmonii już od ok. 18:30 w dniu koncertu. W dwuczęściowym programie wystąpi Orkiestra Polskiego Radia pod batutą Krzysztofa Herdzina, oklaskiwana w nowojorskiej Metropolitan Opera sopranistka Małgorzata Walewska, oraz wokaliści: Monika Borzym, Katarzyna Łaska, Damian Aleksander i Andrzej Lampert. Normalne bilety kosztują 60 zł.

Zapisz się do newslettera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki