MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Folwark Meyera trafi do rejestru zabytków [ZDJĘCIA]

Wiesław Pierzchała
Folwark Meyera trafi do rejestru zabytków
Folwark Meyera trafi do rejestru zabytków Artur Kostkowski
Willa Ludwika Meyera na Brusie zostanie uratowana, bowiem wraz z dawnym folwarkiem Meyera zostanie wpisana do rejestru zabytków.

Willa Ludwika Meyera to perła architektury drewnianej. Ażurowy ganek, narożny balkon zwieńczony wieżyczką i ściany porośnięte dzikim winem. Wokół rosną stare dęby, jesiony i kasztany. Gazon na podwórku i ogrody na zapleczu. Niezwykły wiejski zakątek w granicach Łodzi.

Czytaj także: PAŁACYK PRZY ZGIERSKIEJ 213!

Ludwik Meyer to jeden z czołowych fabrykantów w dziejach Łodzi. Po ożenku z Matyldą, córką Edwarda Haenschla, przejął od niego fabrykę bawełnianą przy ul. Piotrkowskiej, którą z czasem przebudował na słynny Grand Hotel. Obok miał prywatną ulicę (dziś Moniuszki), przy której postawił luksusowe wille. Liczył na to, że zamieszkają w nich urzędnicy i dygnitarze po przeniesieniu stolicy guberni z Piotrkowa do Łodzi. Przeliczył się. Zlikwidował interesy w Łodzi i w 1901 roku zamieszkał na Brusie, gdzie wcześniej kupił majątek. Wybudował drewnianą rezydencję i budynki gospodarcze.

Córka Meyera, Zofia, wyszła za mąż za potentata fabrycznego Alfreda Biedermanna, którego dwaj synowie - Ralf i Helmut - odziedziczyli folwark na Brusie po śmierci jego założyciela. Z ustaleń Elżbiety Kajzer z Wojewódzkiego Biura Ochrony Zabytków wynika, że w willi mieszkał Helmut Biedermann, zaś folwark był dzierżawiony najpierw Czesławowi Silewiczowi, a potem wojsku. Tak było do wybuchu II wojny światowej. Po jej zakończeniu majątek przejęło państwo i założyło PGR.

Teraz dawny folwark należy do firmy Tonagro, spółki-córki Agencji Rolnej Własności Skarbu Państwa. Dzierżawcą majątku (100 ha) jest znany rzgowski przedsiębiorca Zbigniew Gałkiewicz, który - jak nam powiedział - stara się o zakup majątku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki