Fotoradary w województwie łódzkim już zrobiły więcej zdjęć niż przez cały miniony rok. Rekordziści półrocza: Tomaszów, Tuszyn, Złota

Arkadiusz Krystek
Arkadiusz Krystek

Wideo

Wystarczyło sześć miesięcy tego roku, a niektóre fotoradary w województwie łódzkim już zarejestrowały więcej przekroczeń prędkości niż przez cały miniony rok. Ale wszystkie urządzenia stacjonarne (w całym regionie jest ich 30) w pierwszej połowie tego roku zarejestrowały o 7354 przekroczenia prędkości mniej niż w analogicznym okresie minionego roku (32 468 do 39 822).

Najwięcej kierowców łapią i największe wzrosty liczby rejestrowanych naruszeń prawa notują odcinkowe pomiary prędkości. Przy drogach krajowych zainstalowane są trzy (tym na budowanej autostradzie A1 poświęcimy oddzielny akapit) i wszystkie są w pierwszej czwórce najbardziej „zapracowanych”. Rekordzistą półrocza 2021 roku jest odcinkowy pomiar prędkości w Tomaszowie Mazowieckim (szczegółowe dane w galerii). Przez sześć miesięcy urządzenie to zarejestrowało tylko 188 mniej wykroczeń niż przez cały rok 2020.

Drugi w tym zestawieniu fotoradar w Tuszynie zrobił 2212 zdjęć więcej niż w pierwszym półroczu minionego roku.

Z kolei kamera odcinkowego pomiaru w Złotej niedaleko Rawy Mazowieckiej już przekroczyła zeszłoroczny wynik - o 37. Ubiegłoroczny wynik został już pobity także w podbełchatowskich Klukach: 3952 zdjęć więcej w tym półroczu w porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku i 2098 więcej niż w całym 2020 roku.

Na przeciwległym biegunie jest fotoradar przy al. Grzegorza Palki w Łodzi - spadek liczby stwierdzonych przekroczeń prędkości o 2705 w porównaniu z pierwszymi sześcioma miesiącami 2020. A był to fotoradar rekordzista 2020 roku w Łódzkiem - zrobił wtedy kierowcom 9111 zdjęć.

Bardzo duży, bo ponad 2,5-tysięczny spadek zanotował też fotoradar w Woli Zaradzyńskiej przy drodze krajowej nr 71 między Rzgowem a Pabianicami.

Najmniej - 61 kierowców wpadło w oko fotoradaru w Lućmierzu w powiecie zgierskim. Tu jednak wpływ na to miał remont drogi, przez który siłą rzeczy kierowcy musieli jeździć wolniej - wskazuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Fotoradary w województwie łódzkim

Fotoradary w województwie łódzkim już zrobiły więcej zdjęć n...

Rekordziści z budowy autostrady A1

Wyniki wszystkich urządzeń z dróg krajowych w Łódzkiem to jednak znacznie mniej od rezultatów odcinkowych pomiarów prędkości działających na budowanej autostradzie A1. Pierwsze urządzenie zaczęło działać 20 stycznia 2021 roku między Tuszynem a Piotrkowem Trybunalskim. Dwa dni później włączono drugie na odcinku między Kamieńskiem a obwodnicą Częstochowy.

Do 7 lipca urządzenia zarejestrowały 257,4 tys. przypadków przekroczeń dopuszczalnej prędkości. Do właścicieli pojazdów wysłano 182,9 tys. wezwań (mają się oni określić: przyjmuję mandat lub nie). Nałożono już ponad 36,5 tys. mandatów karnych. Dane te oznaczają, że średnio w miesiącu ponad 40 tys. kierowców przekracza dozwoloną prędkość. A to prawie 8 tys. więcej niż wszystkie fotoradary stacjonarne w regionie przez pół roku 2021.

Nowe fotoradary w Łodzi i Białyninie

W listopadzie (2020) Inspekcja Transportu Drogowego podpisała umowę na dostawę i instalację 26 fotoradarów. Dwa z nich staną w województwie łódzkim. Jeden zamontowany zostanie przy al. Jana Pawła II - pomiędzy ul. Pabianicką a ul. Obywatelską (zachodnia nitka), a drugi w Białyninie (powiat skierniewicki, gmina Głuchów) przy drodze krajowej 72.

W kraju zamontowano już pierwsze z tych nowych fotoradarów. Ostatnie mają zacząć działać do końca lutego 2022.

Na etapie wyboru wykonawcy jest z kolei postępowanie na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trzy z nich mają być w Łodzi (al. Mickiewicza/ul. Żeromskiego, rondo Inwalidów, ul. Struga/al. Kościuszki), a jeden w Piotrkowie na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/al. Concordii.

Wykonawca będzie miał półtora roku od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Wtedy w kraju będzie ich 50. Obecnie monitorowanych jest 20 skrzyżowań.

W galerii podajemy lokalizację fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości przy drogach krajowych oraz liczbę stwierdzonych przekroczeń prędkości w pierwszym półroczu 2020 roku, w pierwszym półroczu 2021 oraz wzrost/spadek liczby wykroczeń.

Fotoradary w województwie łódzkim

Fotoradary w województwie łódzkim już zrobiły więcej zdjęć n...

.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Finally! There is a great way how you can work online from your home using your computer and earn in the same time... Only basic internet knowledge needed and fast internet connection... Earn as much as $3000 a week... W­w­w­.N­e­t­J­o­b­1­.c­o­m
Dodaj ogłoszenie