Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala absolwentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego na Politechnice Łódzkiej [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Na Politechnice Łódzkiej odbyła się gala absolwentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego. To wyjątkowa jednostka uczelni, która kształci na studiach w języku angielskim oraz francuskim

Około 250 nowych inżynierów i magistrów ukończyło w tym roku Centrum Kształcenia Międzynarodowego, czyli, w języku angielskim, International Faculty of Engineering (IFE). Prawie połowa z nich pojawiła się w ostatnią środę w auli tej jednostki, aby uroczyście odebrać swój dyplom. Pozostałym na przeszkodzie w powrocie na Politechnikę Łódzką stanęła np. praca, często wykonywana w zagranicznych koncernach i instytucjach badawczych.

Wyjątkowe wspomnienie po wyjątkowych studiach

Święto absolwentów Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ odbyło się już po raz 18. Każdy z przybyłych odebrał dyplom w wyjątkowej oprawie. Po wyczytaniu nazwiska wychowanek IFE pojawiał się na podwyższeniu, a w momencie przyjmowania gratulacji ekran nad jego głową wyświetlał osiągnięcia absolwenta. IFE sprzyja np. wyjazdom zagranicznym swoich studentów (jeden semestr nauki poza Polską jest obowiązkowy). Wyjazdy takie pozwalają m.in. pogłębiać badania nad wybraną przez studenta tematyką, która staje się przedmiotem jego dyplomu. Taki dyplom może być „podwójny” (sygnowany przez Politechnikę Łódzką i jej uczelnię partnerską).

Ponadto absolwenci znają ranking swojego kierunku, dzięki któremu prymusi mogą się cieszyć szacunkiem kolegów i koleżanek z ukończonego roku.

- Chcemy, żeby finisz studiów stał się dla naszych wychowanków nigdy niezatartym wspomnieniem. Podobnie jak ma to miejsce, kilka lat wcześniej, w przypadku inauguracji studiów na IFE - opowiadała Anna Gryszkiewicz, odpowiedzialna za promocję Centrum Kształcenia Międzynarodowego PŁ.

Jak mówiła w środę Anna Gryszkiewicz, nowością, która pojawiła się przy okazji tegorocznej gali, było przyznanie nagrody za najlepszy dyplom zrealizowany przez studenta we współpracy z przedsiębiorstwem. Przypadła ona Piotrowi Mastalerzowi, natomiast jej fundator to Faurecia, jeden z największych na świecie producentów wyposażenia samochodowego.

Łącznie IFE ukończyło już ponad 2,5 tysiąca absolwentów. Studenci tej jednostki są obecnie kształceni na dziewięciu kierunkach studiów pierwszego stopnia oraz na sześciu kierunkach drugiego stopnia, na których zajęcia prowadzone są w języku angielskim.

Ponadto IFE jako jedyna uczelnia w Polsce prowadzi techniczny kierunek studiów w języku francuskim.

Każdy z kierunków wykładany jest przez najlepszych fachowców z „normalnych” wydziałów Politechniki Łódzkiej -zresztą studenci IFE są uważani jednocześnie za wychowanków także tych wydziałów. Ponadto władze uczelni uznają IFE za pole doświadczalne do testowania nowych metod kształcenia, wprowadzanych potem dla całej braci studenckiej.

Z danych Centrum wynika, że obecnie IFE to około 1400 studentów, z czego 25 procent z zagranicy, i 350 osób co roku rekrutowanych.

Jednym z obcokrajowców, który zdobył dyplom w tym roku jest Luca Campobasso.

- Wybrałem Politechnikę Łódzką, ponieważ dała mi unikalną możliwość studiowania inżynierii biomedycznej w języku angielskim - mówił Włoch z tytułem inżyniera.

Inżynieria biomedyczna to połączenie takich dziedzin jak mechanika, elektronika, informatyka i biologia.

Wielki bal po 25 latach historii sukcesów

Grudniową galę poprzedziło jeszcze większe wydarzenie. Na ostatni weekend października przypadły obchody 25-lecia IFE - z całonocnym balem na 600 osób w „suchej” strefie Zatoki Sportu, czyli nowoczesnego obiektu Politechniki Łódzkiej, najbardziej znanego z jedynego w mieście działającego basenu o długości 50 metrów.

IFE zostało powołane w 1992 roku, początkowo jako Międzynarodowy Wydział Inżynierii. Powstał on dzięki współpracy z Uniwersytetem w Sydney przy znacznej pomocy finansowej rządu Australii.

Pierwsi studenci rozpoczęli naukę na wyjątkowym wydziale w roku akademickim 1993/1994 - na specjalności Electromechanics. Ich rekrutacja nie była łatwa. Język angielski nie był wtedy powszechnie znany. Udało się jednak znaleźć 24 studentów z jego dobrą znajomością, którzy najpierw ukończyli studia inżynierskie, a potem, specjalnie dla nich zorganizowane, studia magisterskie.

Również „montowanie” angielskojęzycznej kadry wykładowców nie należało do najprostszych. Aby zachęcić pracowników do wykładania w obcym języku, jedna godzin zajęć po angielsku liczyła się do pensum dwukrotnie.

W kolejnych latach sukcesywnie wprowadzano nowe programy studiów. W 1996 r. Międzynarodowy Wydział Inżynierii przekształcił się w Centrum Kształcenia Międzynarodowego, a jego dyrektorem został dr inż. Tomasz Saryusz-Wolski, pełniący tę funkcję do dziś.

W 1997 r. w IFE uruchomione zostały studia w języku francuskim - gestion et technologie (zarządzanie i inżynieria produkcji), których powstanie okazało się być kluczowe dla rozpoznawalności IFE.

W tym roku Centrum Kształcenia Międzynarodowego uruchomiło projekt Francuskiej Akademii Młodego Inżyniera, którego celem jest promowanie języka i kultury francuskiej wśród uczniów z Łodzi i regionu. Powstało stanowisko lektora francuskiego, przy wsparciu Ambasady Francji w Polsce i Agencji Uniwersyteckiej ds. Frankofonii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki