Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gala absolwentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Grzegorz Gałasiński
Na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym Uniwersytetu Łódzkiego w sobotę (6 grudnia) odbyła się Gala Absolwentów 2014. Były pamiątkowe birety i przemówienia dodające odwagi nowym wychowankom największej jednostki uczelni.

Skoro wychowanków wypuszcza w świat największy z wydziałów Uniwersytetu Łódzkiego, wiadomo, że uroczystość musi odbyć się "z przytupem". W sobotę kilkuset absolwentów "EkSocu" najpierw odebrało pamiątkowe birety i przebrało się w togi, potem zaś długo odbierało nagrody i - przede wszystkim - dyplomy magistra.

Dyplom prezentem na Mikołaja

Prof. Paweł Starosta, dziekan Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ, przypomniał, że gala została zorganizowana po raz szósty. Władze "Eksocu" także przekonały się bowiem do pomysłu, że przyjemniej żegnać się ze studentem na optymistycznej uroczystości, zamiast kończyć jego przygodę na odbieraniu dokumentów w okienku dziekanatu.

Przygoda wciąż może zresztą trwać - dziekan zachęcał magistrów do włączania się w działalność Stowarzyszenia Absolwentów Łódzkiego Ekonomicznego i Socjologicznego Ośrodka Akademickiego.

A optymizmu w sobotę nie brakowało.

- Po ukończeniu finansów i rachunkowości znalazłam już pracę jako księgowa. Bez wyjeżdżania do innego miasta - opowiadała Anna Bednarska. Inna z pań magister, Katarzyna Bielawska, także pracuje już w rachunkowości a w sobotę deklarowała przywiązanie do wydziału.

- Inaczej nie pojawiłabym się na tej uroczystości - mówiła absolwentka, zanim odebrała swój dyplom.

Najwięcej otuchy starał się wlać w serca magistrów Arkadiusz Majsterek, właściciel firmy jubilerskiej A&A oraz szef Rady Biznesu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego UŁ i absolwent "EkSocu".

- Stresowałem się przed egzaminami, jak wy, przez pięć lat studiów a na koniec nie było takiej pięknej oprawy - rozpoczął Majsterek. - Zostańcie w Łodzi i budujcie to miasto. Jeśli pamiętacie "Ziemię Obiecaną", to jej akcja rozgrywa się na nowo: teraz. Mikołaj w postaci dyplomu magistra Uniwersytetu Łódzkiego daje wam dzisiaj piękny prezent.

Arkadiusz Majsterek przekonywał także, że za pewien czas UŁ stanie się najlepszą spośród uczelni w Polsce.

Co czwarty student UŁ jest na "EkSocu"

Na razie, łódzki uniwerek jest w czołówce krajowych uczelni, o czym przypominała absolwentom i innym gościom uroczystości prof. Zofia Wysokińska, prorektor UŁ do spraw współpracy z zagranicą.

- Znajdujemy się także w pierwszej setce rankingów międzynarodowych - informowała prof. Wysokińska.

Pierwszy z nich to Green-Metric, czyli zestawienie najbardziej proekologicznych uczelni świata (UŁ dostał się tam m.in. dzięki infrastrukturze rowerowej: "EkSoc" dysponuje wygodnym parkingiem rowerowym).

CZYTAJ DALEJ NA NASTĘPNEJ STRONIE

UŁ jest także w setce "The Times Higher Education BRICS & Emerging Economies Rankings". Jest to spis najlepszych uczelni z krajów "wschodzących" - w tej kategorii mieszczą się duże kraje z grupy zwanej BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA) oraz 17 innych państw o rosnących, choć jeszcze nie strategicznych dla świata, gospodarek (z Unii Europejskiej to Polska, Czechy i Węgry).

Goście Gali Absolwenta 2014 nie musieli przekonywać, że wkład Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego w wysoką pozycję UŁ jest ogromny. Wynika to choćby z liczby studentów: ok. 10 tys. studiujących w kompleksie budynków u zbiegu ulic POW oraz Rewolucji 1905 r. to aż jedna czwarta wszystkich osób zdobywających wiedzę na UŁ.

Absolwenci chwalili nawet panie z dziekanatu

Być może przyszłością Wydziału okaże się któraś z osób uhonorowanych w sobotę medalem "Za chlubne studia". Trafił on do magistrów "EkSocu": Joanny Jach, Justyny Krawczyk, Agnieszki Naumowicz, Anny Perzanowskiej, Dawida Przespolewskiego oraz Anny Rekosz.

Uzyskanie medalu "Za chlubne studia" wymagało średniej ocen 4,85 i udzielania się w życiu studenckim i naukowym wydziału.

Medale jedynie rozpoczęły szereg wyróżnień dla opuszczających wydział studentów. W imieniu absolwentów przemówił Adrian Wójtowicz, który "EkSoc" nazwał "drugim domem". Magister podziękował kadrze dydaktycznej ale także obsłudze dziekanatów.

- Wbrew obiegowym opiniom, dziekanaty bardzo nam wszystkim pomogły - mówił Wójtowicz.

We wrześniu jeszcze większe święto

Gala Absolwentów 2014 poprzedza jeszcze bardziej huczne wydarzenie.

W dniach 24-26 września 2015 r. odbędą się obchody jubileuszu 50-lecia Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego. W ramach święta zaplanowano m.in. konferencję naukową "Gospodarka i Społeczeństwo", a także VIII Zjazd Absolwentów Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego i Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego.

Powodem wrześniowego spotkania są wydarzenia z 1965 roku. Wtedy w strukturę UŁ włączono uniwersytecką Wyższą Szkołę Ekonomiczną w Łodzi a do nowego wydziału przyłączono także katedry socjologiczne. W 1994 roku z "EkSocu" wydzieliła się część katedr, tworząc inną potężną jednostkę uniwerku - Wydział Zarządzania UŁ.

Księgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.plKsięgarnia Dziennika Łódzkiego: www.ksiegarnia.dzienniklodzki.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki