Gdy wypadnie plomba… i inne dentystyczne wypadki na urlopie

Materiał informacyjny Medicover Sp. Z o.o.
Wystarczy chwila nieuwagi, niewłaściwe przygryzienie i czujemy zgrzyt w jamie ustnej – to plomba wypadła lub ukruszył się ząb. Niezależnie od tego, czy spędzamy urlop w mieście, czy daleko na łonie natury, warto być przygotowanym na wszelkie ewentualności.

Wiele problemów, na które nie zwracamy uwagi na co dzień, może odezwać się ze zwielokrotnioną siłą podczas wyjazdu. I choć wybuchająca w samolocie plomba to mit, to jednak ból skutecznie popsuje uroki wyjazdu, zwłaszcza z dala od opieki medycznej.

Gdy boli ząb

Ból zęba jest jedną z tych rzeczy, których najbardziej obawiamy się na urlopie. Może zepsuć cały wyjazd i przysłonić wszystkie miłe wspomnienia. Co robić, gdy tak się zdarzy?

Najczęstszą przyczyną bólu jest próchnica, co oznacza, że stan zapalny objął miazgę zęba. To wymaga wizyty u dentysty, a nawet leczenia kanałowego. W tym czasie zadbajmy o higienę jamy ustnej. Można doraźnie przyjmować środki przeciwbólowe dostępne bez recepty, płukać usta roztworem wody z solą, ale nie odwlekajmy wizyty. Dentysta stwierdzi, czy faktycznie źródłem dolegliwości jest próchnica, czy może przyczyna leży całkowicie gdzieś indziej. Mogą to być m.in. zapalenie zatok w przypadku bólu w górnym łuku zębowym, neuralgia nerwu twarzowego, choroby dziąseł, ropień okołowierzchołkowy, mechaniczne uszkodzenie miazgi i wiele więcej – opisuje lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz z Medicover Stomatologia Łódź Pomorska.

A może naturalne sposoby? Próchnica powodująca stan zapalny miazgi wywołana jest przez bakterie. Nie pozbędziemy się ich z wnętrza kanałów zębowych płukanką lub za sprawą stosowania leków przeciwzapalnych. Z naturalnych metod w celu doraźnego uśmierzenia bólu możemy wykorzystać olejek goździkowy, który ma właściwości przeciwbólowe i antyseptyczne.

Gdy plomba jest nieszczelna

Najpowszechniej stosowane wypełnienie kompozytowe, czyli plomba, wystarcza na 5 do 15 lat, jednak i wcześniej może się zdarzyć, że będzie wymagało wymiany. Świadczą o tym oznaki: kruszenie, starcie, przebarwianie, także ciemna obwódka wokół wypełnienia oznaczająca postępującą demineralizację szkliwa, ale też ból zęba.

Obowiązkowo kontrolujemy uzupełnienia nie rzadziej niż raz w roku. Dotyczy to zarówno standardowych wypełnień, jak i tych starszego typu, czyli amalgamatowych, które powinny być wymienione jak najszybciej. Kontrola jest wskazana, zwłaszcza jeśli zauważamy niepokojące sygnały, jak ból przy nagryzaniu, nadwrażliwość zęba czy po prostu zużycie wypełnienia. W przypadku nieszczelności bakterie mogą wniknąć do środka zęba i wywołać próchnicę wtórną. Starsze wypełnienia również mogą niespodziewanie się wykruszyć czy wypaść, a to już oznacza konieczność pilnej wizyty u dentysty, bo konsekwencje mogą być poważne – przestrzega dentystka.

Wypełnienie może o sobie przypomnieć podczas lotu lub gdy zechcemy zanurkować w głębinach. Zmiana ciśnienia podczas wznoszenia samolotu powoduje rozszerzanie się pęcherzyków powietrza pod nieszczelnym wypełnieniem. Skutek? Nagły, dotkliwy ból zęba.

Gdy wypadnie plomba

Jeśli zauważymy ukruszone wypełnienie, przepłukujmy usta czystą wodą lub z rozpuszczoną łyżeczką soli i starajmy się nie jeść twardych produktów ani takich, które mogłyby się dostać do zęba. Ból uśmierzą dostępne bez recepty środki przeciwbólowe.Jednak pierwsze, co powinniśmy zrobić, to umówić się do dentysty. Im dłużej zwlekamy, tym większe ryzyko zainfekowania miazgi zęba.

Na wizycie dentysta oceni skalę uszkodzeń: czy została odsłonięta miazga, w jakim stanie jest pozostała część zęba i, zależnie od diagnozy, podejmie dalsze leczenie. Może odbudować wypełnienie lub założyć opatrunek tymczasowy o właściwościach leczniczych, albo zalecić wizytę u endodonty – wyjaśnia lek. dent. Agnieszka Juśkiewicz.

Jeśli termin wizyty jest odległy, możemy wspomóc się tzw. tymczasową plombą. Takie preparaty dostępne są w aptekach i służą do samodzielnego zabezpieczenia zęba. To jednak rozwiązanie chwilowe, które nie powinno opóźniać wizyty u dentysty.

Gdy ząb się ukruszy lub złamie

Zęby, choć pokryte najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie, czyli szkliwem, to jednak mogą się ukruszyć, a nawet złamać. Przyczyn jest wiele: nagryzienie twardego przedmiotu, wypadek, a nawet nieświadome zgrzytanie zębami. Co robić, gdy złamiemy ząb?

Ząb składa się z trzech warstw: szkliwa, zębiny i miazgi. Leczenie zależy od głębokości uszkodzeń. Jeśli są powierzchowne, np. ukruszy się brzeg sieczny, wtedy jest to defekt właściwie estetyczny, ale możemy odczuwać nadwrażliwość. W pozostałych przypadkach trzeba zgłosić się do dentysty. Zębina jest przepuszczalna dla bakterii, ale może też zostać przez nie zniszczona, co poskutkuje odsłonięciem miazgi. W przypadku gdy w wyniku złamania zęba uszkodzeniu ulega także miazga, konieczne będzie leczenie kanałowe. Im szybciej dotrzemy na wizytę, tym większa jest szansa, że unikniemy powikłań, a leczenie będzie szybsze i prostsze – radzi ekspertka Medicover Stomatologia.

Wybity, a fachowo mówiąc: zwichnięty ząb możemy odzyskać, ale mamy na to mało czasu. Jeśli w wyniku urazu czy wypadku wypadnie ząb z zębodołu, a nie jest on zniszczony, należy go opłukać pod czystą wodą i umieścić w jamie ustnej (między zębami a policzkiem) lub w mleku i w ciągu pół godziny dostarczyć do gabinetu. Dentysta na miejscu oceni, czy są warunki i szanse na przywrócenie zęba na swoje miejsce.

Warto się przygotować

Przed wyjazdem robimy szybki przegląd stanu zdrowia jamy ustnej i wypełnień. Do walizki pakujemy codzienne przybory: szczoteczkę, nitkę, pastę i płukankę oraz środki przeciwbólowe. Sprawdzamy także dostępność placówek ochrony zdrowia i stomatologicznych w docelowym miejscu pobytu. Jeśli wyjeżdżamy za granicę, weryfikujemy zakres polisy ubezpieczeniowej.

W nagłych sytuacjach nie musimy umawiać się do stomatologa specjalisty. Dentysta ogólny, czyli tzw. zachowawca, zajmuje się leczeniem próchnicy i poradzi sobie z najpowszechniejszymi przypadkami, jak ukruszony ząb lub brakująca plomba. W razie potrzeby skieruje także na dalsze badania i do konkretnego specjalisty.

Gdzie szukać pomocy? Informacja dla pacjentów

W Łodzi znajdują się 2 centra Medicover Stomatologia, które świadczą komercyjne usługi zarówno z zakresu stomatologii zachowawczej, jak i specjalistycznej.

Centra Medicover Stomatologia czynne są w dni powszednie od 8.00 do 20.00 oraz w soboty w godzinach od 8.00 do 14.00.

Pacjenci mogą skorzystać z „Pakietu ze zdrowym uśmiechem”, który obejmuje: przegląd stomatologiczny, zdjęcie OPG (pantomogram) oraz pierwsze wypełnienie.

Szczegóły pod adresem: https://usmie.ch/dl-zach-ldz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki