Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Gdzie zbudować przystanek kolejowy Łódź Radogoszcz Wschód?

Marcin Bereszczyński
Marcin Bereszczyński
Urząd Marszałkowski proponuje budowę nowego przystanku Łódź Radogoszcz Wschód przy ul. Łucji. Sprzeciwiają się temu mieszkańcy osiedla. Twierdzą, że przystanek powinien powstać przy ul. Kreciej.

Mieszkańcy osiedla Radogoszcz Wschód w Łodzi sprzeciwiają się budowie przystanku kolejowego w pobliżu ul. Łucji. Taką lokalizację wskazali im przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego i Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej.

Mieszkańcy proponują, by przystanek Łódź Radogoszcz Wschód znalazł się 600 metrów wcześniej, przy przejeździe kolejowym u zbiegu Kreciej i Świtezianki. Argumentują, że przystanek przy ul. Łucji jest za blisko istniejącej stacji Łódź Arturówek i za daleko od osiedla Sitowie, które z Radogoszczem Wschodem liczy 14 tys. potencjalnych podróżnych. Zwracają też uwagę na ukształtowanie terenu i koszty inwestycji. Urzędnicy przekonują, że rozmowy dotyczące przystanku dopiero się zaczęły i żadna decyzja nie została podjęta.

Mieszkańcy starają się o stację Łódź Radogoszcz Wschód od lat. Gdy spółka PKP PLK budowała przystanki dla pociągów ŁKA, zdecydowała się utworzyć stację Łódź Arturówek, ale jest ona daleko od osiedla i korzysta z niej niewiele osób. Są rozżaleni, bo na Widzew lub Chojny muszą jeździć z przesiadkami przez prawie godzinę lub korzystać z samochodu. Dla porównania, ze Zgierza na Widzew pociąg ŁKA jedzie 15 minut.

Mieszkańcy dwa lata temu dowiedzieli się, że do 2020 r. PKP PLK utworzą w Łodzi kolejne 4 przystanki. Wśród nich ma być Radogoszcz Wschód. Projekt jego budowy ma być złożony w tym roku.

W piątek spotkali się urzędnicy marszałka, kolejarze z ŁKA i przedstawiciele Inicjatywy Społecznej EL 00000 Zmotoryzowani Mieszkańcy Łodzi. Urzędnicy przedstawili plany utworzenia przystanku przy Łucji, a strona społeczna przekonywała, że to nie jest dobre rozwiązanie.

„Ulica Łucji jest drogą gruntową, dojście z parkingu przy Świtezianki wymagałoby totalnego oczyszczenia okolicy, wykarczowania połaci zarośli, utwardzenia terenu i oświetlenia go, ale sytuowanie stacji za ogrodzeniem dużego parkingu strzeżonego i tak pozostawiłoby tamto miejsce (...) odciętym od osiedla, co niekorzystnie wpływałoby na poczucie bezpieczeństwa podróżnych” - czytamy w piśmie do naszej redakcji od Inicjatywy EL00000. „Budowa peronu w wąwozie wiązałaby się z uprzednią rekultywacją terenu, koszty zwiększyłyby windy lub pochylnie. Połączenie z MPK jest tam gorsze, bo odległość do tramwaju to 1,7 km, a do krańcówki autobusów 750 metrów. Pieszo z os. Sitowie jest aż 1,1 - 1,7 km. Naturalna lokalizacja to Świtezianki/Krecia, skąd do krańcówki jest 350 metrów, do linii tramwajowej 1 km, droga z Radogoszcza Wschodu i os. Sitowie jednakowa, zaś uczniowie zespołu szkół przy Syrenki musieliby tylko przejść przez ulicę”.

- W najbliższym czasie odbędzie się kolejne spotkanie w tej w sprawie. Głos mieszkańców będzie wzięty pod uwagę. Ostateczna decyzja nie będzie wbrew oczekiwaniom łodzian - zapewnia Tomasz Włodkowski, naczelnik wydziału informacji i komunikacji społecznej UMWŁ.

Nowe przystanki ŁKA

PKP PLK zamierzają zbudować kolejne 4 przystanki dla ŁKA w nowej perspektywie finansowej UE, czyli do 2020 r. Oprócz stacji Łódź Radogoszcz Wschód zbudowany zostanie przystanek Łódź Zarzew. Umiejscowiony będzie pod wiaduktem na ul. Przybyszewskiego. Ale najpierw rozsypujący się wiadukt trzeba zburzyć i wybudować nowy. Kolejny planowany przystanek kolejowy to Łódź Retkinia. Będzie zlokalizowany na trasie pomiędzy Łodzią Kaliską i Lublinkiem. Stacja Łódź Warszawska, zaplanowana przy ul. Warszawskiej, ma być ukłonem dla osób, które będą chciały spędzać czas w pobliskim Lesie Łagiewnickim.

Spółka PKP PLK w pierwszym etapie ŁKA zmodernizowała 9 przystanków i zbudowała 8 nowych. Inwestycja kosztowała blisko 60 mln. Dotyczyła stacji na trasie łowickiej, a także między Zgierzem i Ozorkowem. Uzupełnieniem tej inwestycji jest przebudowa linii kolejowej między Łodzią Widzewem i Zgierzem za ponad 23 mln zł. Oprócz wymiany torów powstały tam stacje: Łódź Arturówek, Łódź Stoki i Łódź Marysin.

Zobacz filmowy skrót najważniejszych wydarzeń minionego tygodnia - 7 marca - 13 marca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki