Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Golgota na pl. Wolności, Ogród Oliwny w pasażu Schillera

Matylda Witkowska
Misterium Męki Pańskiej od wielu lat organizowane jest w Gdańsku. W Łodzi odbędzie się po raz pierwszy.
Misterium Męki Pańskiej od wielu lat organizowane jest w Gdańsku. W Łodzi odbędzie się po raz pierwszy. Karolina Misztal/Dziennik Bałtycki
Pasaż Schillera stanie się w piątek Ogrodem Oliwnym, a plac Wolności - Golgotą. 15 marca wieczorem na ul. Piotrkowskiej i w jej okolicach wystawione zostanie misterium Męki Pańskiej.

Misterium to rodzaj religijnej inscenizacji ukrzyżowania i śmierci Chrystusa, w którym w bohaterów Ewangelii wcielają się aktorzy, ubrani w stroje z epoki. Podczas gdy droga krzyżowa jest nabożeństwem, misterium - rodzajem dramy.

- Misterium oddziałuje na uczestników obrazem, światłem i dźwiękiem. Nie wymaga tyle wyobraźni co droga krzyżowa, choć przeżycia duchowe są takie same - mówi salezjanin ks. Dariusz Husak, scenarzysta.

W biblijne postacie wcieli się młodzież, Jezusa zagra kleryk z łódzkiego seminarium.

- Ze znalezieniem aktorów nie było problemu, choć wcielanie się w role nie jest łatwe - mówi ksiądz Husak.

Łódzkie ulice zastąpią miejsca z dawnej Jerozolimy. Uczestnicy o godz. 19.30 wyruszą z parku Sienkiewicza do Piotrkowskiej, potem przejdą Zieloną, Wschodnią i Pomorską do placu Wolności. Na początku abp Marek Jędraszewski poświęci łódzki krzyż Roku Wiary, który będzie niesiony przez Jezusa. Następnie pasaż Schillera zamieni się w Ogród Oliwny i w pałac Piłata.

Kulminacyjna scena ukrzyżowania odbędzie się pod pomnikiem Kościuszki. Po drodze uczestnicy zaakcentują też miejsce, w którym niedawno został zamordowany 20-letni Mateusz.

- Pochód zwolni, a uczniowie zapalą świeczkę. Być może Jezus wykona jakiś gest - mówi ksiądz Husak.

Mimo późnej, weekendowej pory organizatorzy nie obawiają się spotkania z imprezującym na ulicy Piotrkowskiej tłumem.

- Misterium skierowane jest także do tych ludzi. Ma być przypomnieniem, że trwa Wielki Post - mówi ksiądz Husak.

W centrum Łodzi misterium odbywa się po raz pierwszy. Jednak tradycję jeszcze przed wojną zapoczątkowali salezjanie z Wodnej. Misteria odgrywane były w sali widowiskowej prowadzonej przez nich Szkoły Rzemiosł. Tradycja zanikła po zamknięciu szkoły w latach 50. Została reaktywowana pięć lat temu, a część scen zaczęto odgrywać na szkolnym podwórku i na ulicy. Rok temu misterium po raz pierwszy odbyło się między kościołem na Wodnej, a świątynią pw. św. Piotra i Pawła. W tym roku organizowane jest we współpracy z Wydziałem Duszpasterstwa Młodzieży łódzkiej kurii.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki