Górnicze pasje: kręgle, kolarstwo, wędkowanie, spływy, rajdy i rejsy

Redakcja
Klub HDK przy KWB Bełchatów w tym roku obchodził swoje 40-lecie
Nie samą pracą człowiek żyje - doskonale wiedzą o tym pracownicy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów, których poza służbowymi relacjami łączą wspólne zainteresowania, pasje i przyjaźnie. Dowodem na to są liczne organizacje, które funkcjonują przy kopalni.

Jedna z nich powstała po to, aby zintegrować inżynierów i techników górnictwa napływających do Bełchatowa z różnych stron Polski, a także by zachęcać i inspirować ich do działań o charakterze naukowo-technicznym. Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Górnictwa - bo o nim mowa - zaczęło funkcjonować w Bełchatowie w 1974 r. jako Koło Zakładowe SITG (przy działającej wówczas Delegaturze Zjednoczenia Przemysłu Węgla Brunatnego) i początkowo liczyło 45 członków. W 2003 r. Zarząd Główny SITG zdecydował, by w Bełchatowie utworzyć Oddział Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa. Wówczas zrzeszał on już 992 osoby.

Tak się zaczęło…
- Spoglądając na dzieje SITG na ziemi bełchatowskiej należy zacząć od decyzji o budowie nowoczesnego kompleksu górniczo-energetycznego w rejonie Bełchatowa - wspomina Kazimierz Kozioł, prezes zarządu Oddziału SITG w Bełchatowie. - Wśród ludzi przyjeżdżających z różnych stron Polski do pracy w Kopalni Bełchatów znalazło się wiele osób, które miały doświadczenie w działalności stowarzyszeniowej, głównie w istniejących już ośrodkach węgla brunatnego (okręg turoszowski, okręg koniński). To właśnie oni utworzyli grupę inicjatywną, która doprowadziła do powstania w 1974 roku Koła Zakładowego SITG. Stowarzyszenie skupiając w swych szeregach kadrę inżynieryjno-techniczną sprzyjało nie tylko wymianie doświadczeń zawodowych, ale także integracji pozazawodowej w powstającym zagłębiu bełchatowskim. To właśnie ich zasługą było organizowanie życia kulturalnego, towarzyskiego oraz kultywowanie tradycji górniczych - przypomina Kazimierz Kozioł.
Dzisiaj we wszystkich kołach bełchatowskiego Oddziału SITG zrzeszonych jest ponad 1200 osób i liczba ta sukcesywnie rośnie.

Od Łagowa do Genui
Osoby należące do koła KWB Bełchatów od lat spotykają się m.in. na zawodach w kręgle, spływach kajakowych czy rajdach rowerowych. W kole powstało nawet kilka sekcji tematycznych - wojskowa, żeglarska, kolarstwa turystycznego, motocyklowa i turystyki górskiej. Wszystkie skupiają pasjonatów, którzy realizują swoje plany i marzenia. Na przykład członkowie sekcji turystyki górskiej organizują wyjazdy szkoleniowo-techniczne połączone ze zdobywaniem kolejnych szczytów. W tym roku odbyły się m.in. wyprawy na Gerlach i Babią Górę.

Na wyróżnienie zasługuje również aktywność sekcji żeglarskiej, która prowadzi kursy, organizuje rejsy w kraju i za granicą, m.in. po Wielkich Jeziorach Mazurskich. Ostatnio żeglując Pogorią zawinęli do portów we Włoszech (Genua, Imperia, Portoferraio) i Francji (Calvi, Bonifacio).

Prężnie działają także Moto-brunatni, czyli członkowie sekcji motocyklowej. Jedną z ciekawszych wypraw był tegoroczny rajd dorzeczem Odry, w którym uczestniczyło 15 osób. Motocykliści odwiedzili m.in. Łagów Lubuski i Świnoujście, a łącznie przejechali ponad 1500 km.

Nowy budynek i szkolenia
Poza integrowaniem bełchatowskiego środowiska górniczego, celem SITG jest również wymiana doświadczeń w dziedzinie nauki i techniki, podnoszenie kwalifikacji zawodowych kadry technicznej, a także kultywowanie tradycji górniczych.

W realizacji tych zadań niezwykle przydatna okazała się wybudowana kilka lat temu siedziba oddziału. Oficjalne otwarcie budynku na ul. Kolejowej nastąpiło 3 grudnia 2007 r. w przeddzień górniczego święta - Barbórki. Istotnym wydarzeniem było również rozpoczęcie działalności szkoleniowej. W 2008 r. bełchatowski oddział uzyskał bowiem wpis do ewidencji szkół i placówek niepublicznych prowadzonej przez powiat bełchatowski dotyczący Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego przy ZO SITG w Bełchatowie oraz pozytywną decyzję dyrektora Okręgowego Urzędu Górniczego, stwierdzającą spełnianie warunków do prowadzenia szkoleń pracowników zatrudnionych w ruchu odkrywkowych i otworowych zakładów górniczych. Dzisiaj oferta szkoleniowa ośrodka jest bardzo szeroka i na bieżąco dostosowywana do potrzeb rynku.

Międzynarodowe Kongresy Górnictwa Węgla Brunatnego
Tradycją już jest organizacja Międzynarodowych Kongresów Górnictwa Węgla Brunatnego w Bełchatowie, które są wysoko oceniane nie tylko w Polsce, ale i za granicą.

Pierwsze dwa Kongresy odbyły się we Wrocławiu w 1994 i 1996 r., a ich głównymi organizatorami były Wrocławski Oddział SITG, Zarząd Główny SITG i Politechnika Wrocławska. Po dłuższej przerwie, w 2002 r., już w Bełchatowie odbył się III Międzynarodowy Kongres Górnictwa Węgla Brunatnego pod hasłem "Węgiel brunatny - paliwem energetyki XXI wieku". W Kongresie uczestniczyło 240 przedstawicieli przemysłu górniczego, świata nauki oraz władz państwowych i samorządowych, w tym 40 z zagranicy. Duże zainteresowanie uczestników, doskonała baza noclegowa, wysoko oceniany poziom organizacji sprawiły, że następne edycje kongresu odbywały się w Bełchatowie - stolicy polskiego górnictwa węgla brunatnego: czwarty kongres "Węgiel Brunatny - Energia - Środowisko" w 2005 r., piąty - "Węgiel brunatny -Energia - Rozwój" w 2007 r., szósty - "Węgiel brunatny - Energia - Środowisko - Przyszłość" w 2009 r., siódmy - "Rola i miejsce węgla brunatnego w światowej energetyce XXI wieku" w 2011 r. i ósmy - "Węgiel brunatny - szanse i zagrożenia" w 2014 r. Kolejna tego typu impreza odbędzie się w przyszłym roku.

Górnik z wędką
Górnicy lubią też relaks nad wodą. Już w 1976 r., zaledwie rok po powstaniu kopalni, powstało przy niej koło wędkarskie. Obecnie zrzesza ono ponad 1600 osób i jest największym kołem w okręgu piotrkowskim. W przyszłym roku będzie świętowało 40-lecie swojej działalności. Od momentu powstania koło nr 3 Górnik (tak brzmi jego pełna nazwa) organizuje zawody i wyjazdy wędkarskie, rozwija współzawodnictwo i współpracę między kołami z innych kopalń węgla brunatnego. W kalendarz wydarzeń na stałe wpisały się takie imprezy jak spinningowe zawody o puchar prezesa PGE GiEK SA, zawody barbórkowe, spławikowy puchar prezydenta miasta i starosty, maraton wędkarski, wycieczki oraz bal wędkarza i dzień wędkarza. Zarząd koła wędkarskiego nie zapomina również o dzieciach i o młodzieży. Prowadzi całoroczną szkółkę ekologiczno-wędkarską przy współpracy z Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 9 w Bełchatowie oraz Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii w Łękawie. Z myślą o najmłodszych organizuje np. konkursy wiedzy wędkarskiej, biwaki, szkolenia, festyny i spartakiadę. Należy również wspomnieć o odbywających się dwa razy w roku akcjach sprzątania świata. Poza tym bełchatowscy wędkarze od lat zarybiają zbiorniki - od początku funkcjonowania koła do okolicznych wód trafiało średnio 5 ton ryb rocznie. Były to głównie karpie, liny, karasie pospolite, jazie oraz drapieżniki - szczupak i sandacz. Koło Górnik opiekuje się i prowadzi gospodarkę wędkarską na kopalnianych osadnikach: Winek, Kamień, Chabielice i Osadnik Północny.

Górnicza krew
Pisząc o organizacjach działających przy Kopalni Węgla Brunatnego Bełchatów nie sposób pominąć Klubu HDK PCK im. Centrum Zdrowia Matki Polki. Klub jest organizacją społeczną i stanowi podstawową jednostkę Stowarzyszenia Polskiego Czerwonego Krzyża. Jest to jeden z największych klubów HDK w centralnej Polsce. Liczy obecnie ok. 400 członków, którzy - zgodnie z obowiązującym regulaminem - oddają honorowo krew co najmniej raz w roku.

Pierwsza akcja honorowego krwiodawstwa odbyła się jeszcze na terenie budowy kopalni - w 1974 r. Rok później powołano do życia bełchatowski Klub HDK. Do dziś jego nadrzędnym celem jest pozyskiwanie cennego daru, jakim jest krew. Podczas swojej 40-letniej działalności klub zorganizował i przeprowadził 217 akcji honorowego krwiodawstwa. Doraźnie odbywają się także akcje pod hasłem "Na ratunek" lub "Pilnie potrzebna krew". Kilkudziesięcioletnia współpraca z zaprzyjaźnionymi klubami HDK w całym kraju ułatwia niesienie ratunku pracownikom, którzy będąc poza miejscem zamieszkania potrzebują wsparcia krwiodawców.

Członkowie klubu HDK spotkają się nie tylko przy okazji akcji oddawania krwi. Uczestniczą także w spartakiadach sportowych, wycieczkach integracyjnych oraz w imprezach z okazji obchodów Światowego Dnia Krwiodawstwa i Dnia Górnika.
Rok 2015 zapisze się na kartach historii honorowego krwiodawstwa w powiecie bełchatowskim nie tylko ze względu na obchody 40-lecia działalności. W tym roku powstało bowiem Powiatowe Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi przy Kopalni Bełchatów. 13 lipca 2015 r. zarząd macierzystego klubu powołał zespół założycielski stowarzyszenia, które uzyskało osobowość prawną. Podstawowym celem tej organizacji jest pozyskiwanie nowych krwiodawców oraz propagowanie honorowego krwiodawstwa w górniczo-energetycznym regionie bełchatowskim.

Tak wygląda pierwszy, polski samochód elektryczny, Izera

Wideo

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3