Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Graj jak mistrzowie

Redakcja
fot. Maciej Jarząbilski/forum
Masz instrument? Naucz się, jak więcej z niego "wycisnąć"

Trudno. Jeśli chce się być najlepszym, to pomimo wakacji, trzeba się uczyć. A muzyki uczyć się należy bez przerwy. Dlatego w łódzkim klubie wytwórnia rozpoczyna działalność Letnia Akademia Jazzu. Dostępna dla wszystkich zainteresowanych za darmo.

Pierwszy wykład Letniej Akademii Jazzu zaplanowano na jutro. Temat wykładu poważny, ale zasadniczy: podstawy kompozycji - harmonia i melodia, prostota i piękno. Wykładowcą będzie znakomity, utalentowany, młody łódzki saksofonista, Michał Kobojek.

Michał Kobojek to współtwórca i uczestnik wielu formacji m.in. Funky Four, Tootsie, Swingowa Orkiestra Dęta Ulicy Piotrkowskiej, Copro Combo, Fiesta Loca. Współtworzył łódzką grupę dixielandową - Medicus Band. Jako muzyk sesyjny brał udział w programach telewizyjnych: "Idź na całość", "Na każdy temat", "Zinga Dinga", "45 lat TVP Łódź". Współpracował m.in. z zespołami Ich Troje, Łzy oraz Urszulą, Maciejem Strzelczykiem, Krzysztofem Ścierańskim, Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Marią Sadowską, Krystyną Giżowską, Bogusławem Mecem, Robertem Jansonem. To najlepszy łódzki muzyk jazzowy 2000 roku. W roku ubiegłym zadebiutował solową płytą "My First Time".

Niewątpliwie będzie można dowiedzieć się wiele nie tylko o klasycznym spojrzeniu na muzykę zawodowca, ale także nowoczesnym myśleniu młodego muzyka. Wykłady będą się odbywać w godzinach 11-13 i 15-17.30. Warto już jutro rozpocząć przygodę z jazzem.

Akademia jednak na wykładach i nauce nie skończy - będą też przyjemności i muzyka. Po wykładach, o godz. 19, odbędzie się koncert Kwartetu Jana Ptaszyna Wróblewskiego. Ten świetny muzyk jazzowy, kompozytor, aranżer i dyrygent, a także dziennikarz i krytyk muzyczny, gra na saksofonie tenorowym i barytonowym. Założył kilka zespołów i angażował się w wiele projektów muzycznych. Od 1970 roku prowadzi w Programie III Polskiego Radia autorskie programy jazzowe, dzięki czemu znamy nie tylko jego muzykę, ale i charakterystyczny głos.

Uważany jest za jednego z największych popularyzatorów muzyki jazzowej w Polsce. Komponował też muzykę filmową (m.in. "Pan Anatol szuka miliona", "Niech żyje miłość") oraz popularne piosenki, wykonywane m.in. przez Ewę Bem, Łucję Prus, Marylę Rodowicz i Andrzeja Zauchę. Tworzył koncerty symfoniczne, nagrał kilkanaście albumów autorskich, brał udział w nagraniu kilkudziesięciu innych płyt. Jego koncert też będzie więc rodzajem wykładu. Akademia Jazzu startuje!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki