Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Groźna ćma w Zaborze. Czy już opanowano sytuację? "Nabraliśmy doświadczenia w walce ze szkodnikiem"

Maciej Dobrowolski
Maciej Dobrowolski
Tak wygląda ćma bukszpanowa (z łac. cydalima perspectalis)
Tak wygląda ćma bukszpanowa (z łac. cydalima perspectalis) Didier Descouens / Wikimedia Commons
W połowie sierpnia informowaliśmy, że ćma bukszpanowa pojawiła się w gminie Zabór. Szkodnik jest bardzo groźny dla różnych gatunków bukszpanów, pozostawiony sam sobie może bardzo szybko doprowadzić do obumarcia krzewów. Czy w Zaborze poradzono sobie z zagrożeniem?

Wójt: Nabraliśmy doświadczenia w walce ze szkodnikiem

W sierpniu urząd gminy wydał ostrzeżenie adresowane do mieszkańców, w którym przestrzegał przed groźnym szkodnikiem. - Ten gatunek ćmy nigdy wcześniej się u nas nie występował, ale teraz zaatakował już w kilku miejscach. Nie wiem, z czego to może wynikać, ale warto zabezpieczyć nasze bukszpany - apelował wójt Robert Sidoruk. Jak po miesiącu wygląda sytuacja?

- Po wydaniu ostrzeżenia do urzędu gminy zgłosiła się firma, która zaoferowała autorski środek zwalczający ćmę bukszpanową. Wziąłem od niej dane kontaktowe, aby każdy z mieszkańców mógł indywidualnie zakupić takie środki. Nie wiem, ile osób się na to zdecydowało, nie prowadziliśmy statystyk. Wydaje się, jednak że sytuacja została w dużym stopniu opanowana, nie mamy nowych zgłoszeń od mieszkańców dotyczących ćmy - tłumaczy Sidoruk. Czy wójt obawia się, że szkodnik może wrócić do gminy w przyszłym roku?

- Tego nigdy nie da się wykluczyć, to jest trochę jak z pogodą. Nabraliśmy jednak doświadczenia w walce z ćmą, więc myślę, że sobie poradzimy - przekonuje nasz rozmówca.

Groźna ćma w Zaborze. Czy już opanowano sytuację? [/quot/]Nabraliśmy doświadczenia w walce ze szkodnikiem[/quot/]
Tak wygląda ćma bukszpanowa (z łac. cydalima perspectalis) Sylwia Sujak

Jak sobie radzić z ćmą bukszpanową?

Ćma bukszpanowa to inwazyjny gatunek motyla z rodziny wachlarzykowatych. Pochodzi z Azji. W XXI wieku znalazł się w Europie, gdzie się szybko i licznie rozprzestrzenił. Jego larwy są groźnym szkodnikiem różnych gatunków bukszpanów. Owad działa podstępnie, żerując początkowo we wnętrzu krzewu, może poczynić ogromne szkody, zanim zostanie zauważony.

Walka z ćmą bukszpanową jest trudna, bo owad nie ma jeszcze u nas naturalnych wrogów, a środki chemiczne mogą być zawodne, gdyż larwy ukryte w gęstwinie pędów są dobrze chronione przed chemikaliami gęstym oprzędem. Najskuteczniejszym sposobem ochrony naszych roślin przed szkodnikiem jest profilaktyka. Polega ona na systematycznym i dokładnym przeglądaniu krzewów oraz zbieranie i niszczenie larw.

Wideo: Niesamowite zdjęcia w skali makro. Oto zupełnie nowe oblicze owadów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Groźna ćma w Zaborze. Czy już opanowano sytuację? "Nabraliśmy doświadczenia w walce ze szkodnikiem" - Gazeta Lubuska

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki