Gwiazda i ostatnie cygaro dla Witolda Adamka w Łódzkiej Alei...

  Gwiazda i ostatnie cygaro dla Witolda Adamka w Łódzkiej Alei Gwiazd

  Dariusz Pawłowski

  Dziennik Łódzki

  Gwiazda i ostatnie cygaro dla Witolda Adamka w Łódzkiej Alei Gwiazd
  1/11
  przejdź do galerii

  ©Krzysztof Szymczak

  Wśród wydarzeń towarzyszących trwającemu w Łodzi 23. Forum Kina Europejskiego Cinergia, w poniedziałek odbyło się przedsięwzięcie szczególne - na ulicy Piotrkowskiej odsłonięto gwiazdę Witolda Adamka.
  Swoją gwiazdę w Łódzkiej Alei Gwiazd ma od poniedziałku Witold Adamek, zmarły w 2017 roku jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych, reżyser, scenarzysta oraz producent. Gwiazda Witolda Adamka znajduje się przy ul. Piotrkowskiej 70, w pobliżu hotelu Grand.

  Na uroczystość przybyła spora grupa przyjaciół i współpracowników artysty. Reżyser i scenarzysta Radosław Piwowarski przyniósł ze sobą cygaro, które zapalił.

  Witek zawsze miał ze sobą cygaro i takiego go zapamiętam - powiedział. - Palenie cygara symbolizowało jego charakter: był twardy, hardy. Był też dzieckiem Łodzi i cieszę się, że Łódź uhonorowała go gwiazdą. To mu się należało.

  Niedopalone cygaro spoczęło na gwieździe Witolda Adamka, którą odsłonił reżyser i scenarzysta Filip Bajon - także członek zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich, które ufundowało gwiazdę.

  - To wielka radość, że na ukochanej ulicy Piotrkowskiej odsłaniamy jego gwiazdę - podkreślił. - Witek był wybitnym fachowcem sztuki filmowej. W każdym filmie tworzył inne zdjęcia, wszystkie komunikowały się z widzami.

  Na uroczystości pojawili się również m.in. Janusz Zaorski, Janusz Gajos, Ramo Olejnik, Władysław „Dziunek” Barański oraz autorka zdjęć Renata Pajchel.

  - Był nadzwyczajnym człowiekiem, czego dowodem jest to spotkanie w gronie bliskich mu ludzi - powiedziała. - Miał silną osobowość, podczas robienia filmów tworzyliśmy jedność i wspólnotę. Czuliśmy się jak rodzina. Umarł nagle, za wcześnie, mając wiele wspaniałych planów. Dobrze, że będzie w Łodzi miejsce, które go upamiętni i gdzie będzie można złożyć kwiaty.  Witold Adamek urodził się w Łodzi, był absolwentem Wydziału Operatorskiego Szkoły Filmowej w Łodzi, debiutował jako operator na początku lat 70. filmami telewizyjnymi: „Punkt wyjścia” i „Siedem czerwonych róż, czyli Benek Kwiaciarz o sobie i o innych”. W roku 1975 zrealizował swój pierwszy film pełnometrażowy, „Grzech Antoniego Grudy” w reżyserii Jerzego Sztwiertni. Był autorem zdjęć do ponad 170 filmów, seriali i spektakli Teatru TV. Były wśród nich m.in. „Matka Królów”, „Nadzór” (nagroda za zdjęcia na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1985 roku), „Yesterday” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Baryton” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdańsku w 1985 roku), „Dotknięci” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „C.K. Dezerterzy”, „Piłkarski poker”, „Biesy”, „Krótki film o miłości” (nagroda na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „Obywatel Piszczyk” (nagroda za zdjęcia na FPFF w Gdyni w 1988 roku), „To ja, złodziej”, „Girl Guide”.

  Pod koniec lat 90. zaczął sam reżyserować spektakle Teatru TV, a w roku 1997 zadebiutował jako reżyser filmowy „Poniedziałkiem”, za który zdobył Grand Prix festiwalu debiutów w Koszalinie. Następnie wyreżyserował filmy „Wtorek”, „Miss mokrego podkoszulka” i „Samotność w sieci” oraz seriale telewizyjne „Rodzina zastępcza” i „Czwarta władza”. W połowie lat 90. założył wraz z Renatą Pajchel firmę produkcyjną Close-Up Production, która wyprodukowała - poza filmami i spektaklami w reżyserii Witolda Adamka - także filmy i seriale innych twórców, m.in. Jerzego Stuhra, Juliusza Machulskiego, Janusza Majewskiego i Jana Jakuba Kolskiego.

  W 2014 roku otrzymał Złoty Medal „Zasłużony Kulturze- Gloria Artis”. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, w latach 2011-2016 członkiem Zarządu Głównego SFP. Podczas Walnego Zjazdu SFP w 2016 roku został wybrany do Sądu Koleżeńskiego Stowarzyszenia.

  Witold Adamek zmarł 18 lutego 2017 roku w Warszawie. Miał 71 lat. Jego prochy zostały pochowane w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

  Gwiazda Witolda Adamka jest trzecią odsłoniętą tej jesieni na ul. Piotrkowskiej - we wrześniu uhonorowany został światowej sławy jazzman Michał Urbaniak, w październiku zaś: wybitny plakacista Andrzej Pągowski.

  Łódzka Aleja Gwiazd istnieje od 1998 roku, znajduje się w niej przeszło 70 gwiazd.

  Komentarze (3)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Jakie miasto takie gwiazdy

  (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Hanka Skazanka

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

  beneficjentka 500+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 2 / 1

  Brawo PiS !!! CBA i Policja!!!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Wartość artystyczna gwiazdy jest zerowa.

  Cypis (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 1

  Pioruńsko śliskie to dziadostwo. Zastanawiam się czy ktoś zaliczył glebę na tej wątpliwej jakości atrakcji.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo