Hanna Zdanowska rządzi Łodzią, choć nie ma poparcia Rady...

  Hanna Zdanowska rządzi Łodzią, choć nie ma poparcia Rady Miejskiej

  Jolanta Baranowska

  Dziennik Łódzki

  Aktualizacja:

  Dziennik Łódzki

  Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przejęła stery miasta z poparciem 23 radnych PO i 9 radnych koalicyjnego PiS w 43-osobowej Radzie Miejskiej. Wymarzona sytuacja, by rządzić. Dziś to poparcie spadło do 16 osób. A prezydent w najcięższym, przedwyborczym roku nie ma poparcia Rady Miejskiej. Biorąc pod uwagę sposób, w jaki rozstała się z grupą 8 radnych z frakcji Krzysztofa Kwiatkowskiego, nie powinna oczekiwać taryfy ulgowej z ich strony. Czy może liczyć na to, że opozycja pomoże jej budować budżet na rok przedwyborczy?
  Prezydent Hanna Zdanowska została bez poparcia Rady Miejskiej w Łodzi

  Prezydent Hanna Zdanowska została bez poparcia Rady Miejskiej w Łodzi ©fot. Grzegorz Gałasiński

  Przełom 2010 i 2011 r. Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, przychodzi na sesje Rady Miejskiej z podniesiona głową. Ma poparcie 23 radnych ze swojej partii oraz 9 radnych PiS. Pierwszy kryzys przychodzi na początku 2011 r., gdy Krzysztof Piątkowski, wiceprezydent z ramienia PiS, firmuje swoim nazwiskiem projekt likwidacji kilku szkół. Wkracza prezes PiS, rozwiązuje struktury partii w Łodzi, a pięciu radnych chce usunąć z PiS. Ostatecznie poza PiS zostaje trzech radnych i wiceprezydent. Ale zostają wiernie po stronie Hanny Zdanowskiej (co daje 23 swoich radnych i 3 wyrzuconych z PiS). Można by nawet zaryzykować twierdzenie, że będą wierniejsi niż radni z własnej partii.

  Ponieważ łódzka PO to nie jest monolit. Ścierają się w niej trzy frakcje, trzy grupy interesów. Hanna Zdanowska na początku kadencji ma w niej swoją grupę poparcia oraz wiceprzewodniczącą rady Elżbietę Królikowską-Kińską. Drugą grupę stanowią radni z grupy Młodych Demokratów. Ich człowiek jest przewodniczącym rady (Tomasz Kacprzak) oraz szefem klubu PO (Mateusz Walasek). Młodzi Demokraci mają też swojego wiceprezydenta, Agnieszkę Nowak. Trzecia grupa to frakcja radnych związanych z Krzysztofem Kwiatkowskim, który w 2006 r. przegrał z Jerzym Kropiwnickim walkę o prezydenturę Łodzi. Kwiatkowski od lat zaś ściera się z dzisiejszym wicemarszałkiem Sejmu Cezarym Grabarczykiem, który wypromował Hannę Zdanowską na stanowisko prezydenta.

  W 2011 i 2012 r. trwa krucha równowaga w Radzie Miejskiej. Jednak za sprawą frakcji Kwiatkowskiego do wyłomów dochodzi coraz częściej. Choćby przy głosowaniach w sprawie zamykania szkół. Klub coraz częściej sięga zaś po bat w postaci dyscypliny partyjnej, a środowisko związane z Hanną Zdanowską co jakiś czas przypomina kolegom z frakcji Kwiatkowskiego, że mają np. intratne posady w podległych miastu jednostkach.

  CZYTAJ: Hanna Zdanowska: Jestem reformatorką, robię dla miasta wiele dobrego [WYWIAD]

  Zarzewiem najostrzejszego sporu okazuje się doraźna komisja ds. Nowego Centrum Łodzi, która funkcjonuje w radzie od końca 2011 r. Wchodzi do niej w zasadzie cała frakcja Kwiatkowskiego. Przewodniczącą komisji zostaje Joanna Kopcińska. Komisja ma nie lada zadanie: kontrolować z ramienia rady prace przy najważniejszej łódzkiej inwestycji, budowie dworca Łódź Fabryczna. Przez rok komisja punktuje miasto i kolej, m.in. za to, że miesiącami nie może się doczekać harmonogramu prac.

  W listopadzie 2012 r. Rada Miejska musi zdecydować, czy komisja będzie działać przez kolejny rok czy nie. Klub radnych PO ustala, że w ogóle nie wprowadzi tego punktu na sesję. Ale głosami radnych od Krzysztofa Kwiatkowskiego temat komisji nie dość, że wchodzi na sesję, to jeszcze - z poparciem opozycji - zapada decyzja, że jej prace będą kontynuowane przez kolejny rok. Platforma obwieszcza złamanie partyjnej dyscypliny głosowania i zapowiada, że siedmiu radnych za niesubordynację trafi przed sąd partyjny.

  Wnioski do sądu partyjnego trafiają już w grudniu 2012 r., ale sąd koleżeński zbierze się po raz pierwszy dopiero w kwietniu 2013 r., a decyzje podejmie w maju. Przez ten czas trwa wojna nerwów. PO próbuje pokazać niepokornej grupie radnych, że mogą tylko stracić na wyrzuceniu z partii 1,5 roku przed wyborami samorządowymi. I testuje ich wierność i rozsądek. W maju zapada wyrok: Łukasz Magin i Wiesława Zewald, byli wiceprezydenci Łodzi, zostają wykluczeni z partii. Iwonę Boberską, Jacka Borkowskiego, Grażynę Gumińską i Joannę Kopcińską czasowo zawieszono w prawach członka PO. Sebastian Tylman dostał upomnienie.

  Różne kary za to samo przewinienie miały doprowadzić do podziału w grupie. Prezydent liczyła na to, że część z mniej lub bardziej pragmatycznych powodów będzie chciała zostać w PO. Tymczasem stało się odwrotnie. Frakcja się umocniła. Po ogłoszeniu wyroku Tylman i Marta Grzeszczyk (na przełomie 2012 i 2013 r. odeszła od Młodych Demokratów i weszła do frakcji Kwiatkowskiego) wystąpili nawet o zawieszenie członkostwa w partii - w geście solidarności z kolegami. Platforma była przekonana, że grupa skruszeje wraz ze zbliżaniem się terminu rozmów o przyszłym układaniu list na wybory samorządowe. Ośmioro skazanych tygodniami musiało czekać na uzasadnienie wyroku - by móc się odwołać do sądu krajowego. Za to odwdzięczała się bojkotowaniem posiedzeń klubu PO.

  Czy to frakcja Krzysztofa Kwiatkowskiego pogrzebała w czerwcu nadzieje Tomasza Kacprzaka na utrzymanie fotela szefa rady (i Elżbiety Królikowskiej-Kińskiej, wiceprzewodniczącej rady)? Wniosek o odwołanie Kacprzaka i Kińskiej złożyli radni SLD i PiS. Ale w czasie czerwcowego głosowania z całej PO tylko frakcja Kwiatkowskiego nie pokazała kart do głosowania. Ale nawet, jeśli to ich głosy doprowadziły do tego, że Hanna Zdanowska straciła swoich w prezydium rady - nie można było im tego udowodnić.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Łódzkim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (17)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  O jednym trzeba pamiętać

  suri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 4 / 3

  Dworzec to własność i inwestycja PKP, radnym nic do tego. Po co była więc ta komisja? No po to, by skłócić ze sobą ludzi. Brawa.............

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nieprawdopodobne!

  Moi (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 8 / 4

  Agnieszka Nowak Młodą Demokratką?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Największą winą pani prezydent Zdanowskiej

  6ik (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 7

  jest to, że dobrała sobie do współpracy Cieślaka, Piątkowskiego oraz Nowakową, a także łódzkich dziennikarzy.
  Toteż ma, co chciała.
  Nie żal mi jej. Łodzi mi żal.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  DNO

  Masakra (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 13

  Za kilka miesięcy będzie 4 lata jak PO w Łodzi zaczęło rządzić. Napiszcie proszę co ta kobieta zbudowała w naszym mieście . Jak ją będziemy wspominać ?
  NIC ta Pani dla tego miasta nie zrobiła...rozwiń całość

  Za kilka miesięcy będzie 4 lata jak PO w Łodzi zaczęło rządzić. Napiszcie proszę co ta kobieta zbudowała w naszym mieście . Jak ją będziemy wspominać ?
  NIC ta Pani dla tego miasta nie zrobiła według mnie.
  KROPKA WRÓĆ. Ratuj to miasto .zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Ale...

  mietek (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Ale na botoks jej wystarcza. Chyba na tony kupuje

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  trzeba było

  Gość (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 18 / 10

  Jak się zostaje prezydentem dużego miasta to trzeba nie tylko dać posady młodym wilczkom z własnego koła PO ale tez mieć koncepcję zarządzania miastem, lepiej nie odstawiać na boczny plan...rozwiń całość

  Jak się zostaje prezydentem dużego miasta to trzeba nie tylko dać posady młodym wilczkom z własnego koła PO ale tez mieć koncepcję zarządzania miastem, lepiej nie odstawiać na boczny plan doświadczonych ludzi, którzy zakładali struktury Po w mieście, maja dorobek zawodowy. Ale skoro się wybiera Walaska, Piotrowskiego, Bartosiak to nie ma potem co narzekać na frakcje we własnych szeregachzwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kim jest prezydent miasta???

  sklave

  Zgłoś naruszenie treści / 13 / 11

  Znaczy się jaką władzą dysponuje i jakie posiada uprawnienia???
  Według mnie jest marionetką i to cholernie kosztowną!!!!
  Prezydent jeśli by chciał pierdnąć to musi uzyskać opinię Rady.
  No a...rozwiń całość

  Znaczy się jaką władzą dysponuje i jakie posiada uprawnienia???
  Według mnie jest marionetką i to cholernie kosztowną!!!!
  Prezydent jeśli by chciał pierdnąć to musi uzyskać opinię Rady.
  No a jeśli prezydent chce pierdnąć to już musi zabiegać o zgodę rady.
  To jest wypaczenie wszelkich norm, zasad etc. etc.
  Powstał twór społeczny w którym każdy wybraniec rządzi a za błędy nikt nie odpowiada .
  Powiadają że od przybytku głowa nie boli.
  W tym przypadku nie tylko głowa boli ale i kieszeń to mocno odczuwa.
  Prawidłowo prezydent powinien wydawać decyzje a Rada winna tylko rozliczać prezydenta z wykonywanych zadań.
  Film:
  O Łodzi ten walczyk.....
  sklave.manifo.com/foto-szopka-2zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  niczego nie bedzie

  Kononowicz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 17 / 10

  Inwestycyjna gorączka magistratu, widoczna nie tylko w kulturze, powoli obraca się przeciwko władzy. Nowe budynki, w których można wystawiać tylko przyjezdny repertuar jak w Teatrze Muzycznym, czy...rozwiń całość

  Inwestycyjna gorączka magistratu, widoczna nie tylko w kulturze, powoli obraca się przeciwko władzy. Nowe budynki, w których można wystawiać tylko przyjezdny repertuar jak w Teatrze Muzycznym, czy odwoływane spektakle jak na małej scenie Teatru Powszechnego to preludium możliwej katastrofy, która objawi się tym, że będziemy mieć liczne i piękne sale, w których ledwo będzie nas stać na opłacenie ogrzewania.

  Cały tekst: http://lodz.gazeta.pl/lodz/1,35153,14564177,EC1_i_nowe_budynki_zniszcza_plany_lodzkich_teatrow_.html#ixzz2eILOVJnI
  zwiń


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Hehehe

  suri (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Te nowe budynki dla teatru o żenującym poziomie stawiał Kropa, ci tylko kończyli.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Zdanowska! Dlaczego nie zrobilas nic z korupcja w ec1? Co z marnotrawstwem 25mln w SSS?

  wi:-)sci z NCL (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 12

  Zdanowska mianowala swym doradca A.Walczaka tego od Atlasa po tym jak dowiedziala sie ze ustawiala przetarg na ec1!!!!! Powiadomil ja o korupcyjnym dzialaniu Walczaka nie kto inny jak jej kolega...rozwiń całość

  Zdanowska mianowala swym doradca A.Walczaka tego od Atlasa po tym jak dowiedziala sie ze ustawiala przetarg na ec1!!!!! Powiadomil ja o korupcyjnym dzialaniu Walczaka nie kto inny jak jej kolega patyjny, wiceprezydent Magin.Zdanowska zamaiast powiadomic prokurature mianowala Walczaka swym doradca.
  To budzi niesmak i watpliwosci tym bardziej ze Walczak byl tez pelnomocnikiem prezydenta odpowiedzialnym za Specjalna Strefe Sztuki, ktora jak orzekala Regionalana Izba Obrachunkowa i Urzad Zamowien Publicznych realizowano NIezgodnie z prawem.
  Wydano na SSS 25 mln z naszych podatkow tylko na dokumentacjenprojektowa, a budynek nie powstanie. Na dokumentacje zlecona niezgodnie z prawem, na zlecenie ktore Walczak powiekszyl powiekszyl bez zgody sluzb finansowych miasta az o 27 tys m2.
  Dlaczego Zdanowska nic nie zrobila z marnotrawstwem i korupcja?
  A co by zrobila gdyby za te dzialania odpowiadal nie bogaty czlowiek i sympatyk PO tylko jej oponent?
  Co ma ztego Zdanowska, Grabarczyk, Biernat ze nie zareagowali na naduzycia?
  Nigdy wiecej dla tych ludzi ani jednego glosu w wyborach, Ta frakcja PO nie zasluguje na poparcie wyborcow.
  Zdanowska! PODAJ SIE DO DYMISJI,zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Kropa, wróć!

  Pan Kropiwnicki obok rozlicznych wad miał honor. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 20 / 22

  I wiedzę i osobowość.


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie tylko

  awe (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 21 / 9

  realizował to co sam chciał a nie był zakładnikiem dziesiątków partyjnych przydupasów z bandy PO wylęgarni młodych głąbów i starych złodziei:)

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  nie wracaj

  lodzermensch (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 19 / 15

  Jak ma honor to nie będzie drugi raz pchał się tam gdzie go nie chcą!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ...

  ... (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 14 / 12

  i czapkę

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo