MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2024. Oficjalne wyniki. Hanna Zdanowska ponownie prezydentem Łodzi już w I turze ZDJĘCIA

Marcin Darda
Marcin Darda
Wieczór wyborczy prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (KO) tradycyjnie już odbył się w pubie Łódź Kaliska, ale po raz pierwszy w atmosferze absurdu. Dlaczego? Bo Łódź w tych wyborach została pominięta w pomiarach exit pool, stąd bez szacunkowych wyników wyborów prezydenta Łodzi, oklaskiwano wynik... Rafała Trzaskowskiego w Warszawie.
Wieczór wyborczy prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej (KO) tradycyjnie już odbył się w pubie Łódź Kaliska, ale po raz pierwszy w atmosferze absurdu. Dlaczego? Bo Łódź w tych wyborach została pominięta w pomiarach exit pool, stąd bez szacunkowych wyników wyborów prezydenta Łodzi, oklaskiwano wynik... Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Krzysztof Szymczak
Państwowa Komisja Wyborcza tuż przed godziną 14 w powyborczy poniedziałek 8 kwietnia podała oficjalne wyniki ze wszystkich obwodowych komisji wyborczych w Łodzi. Hanna Zdanowska (KO) znów wygrała wybory w pierwszej turze.

Wieczór prezydent Zdanowskiej w pubie przy piwie

Sztab wyborczy prezydent Zdanowskiej w noc wyborczą świętował w pubie Łódź Kaliska w absurdalnej atmosferze, bo Łódź tym razem nie była objęta pomiarami exit poll, nie było zatem szacunkowych wyników wyborów, stąd oklaskiwano wynik Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Większych emocji nie było, bo w zwycięstwa Zdanowskiej w pierwszej turze pewni byli wszyscy, a wątpliwości dotyczyły tylko rozmiaru zwycięstwa: czy wynik dobije do 70 proc. poparcia, jak w 2018 roku, choć wówczas ten rezultat został podlewarowany błędną strategią PiS. Tuż po godz. 23 sztab Zdanowskiej miał jednak wyniki z 37 komisji obwodowych, czyli z ponad 10 proc. obwodów. Według tych nieoficjalnych danych, Zdanowska wygrywała wybory z wynikiem 61.13 proc.

Pierwsze oficjalne wyniki z komisji obwodowych

Już przed godz. 1 PKW zaczęła publikować wyniki zdobyte przez sześcioro kandydatów na prezydenta Łodzi w obwodach typu zakłady lecznicze czy zakłady karne, które zawsze liczy się najszybciej. Tam w niektórych przypadkach poparcie Zdanowskiej sięgało 90 proc. O godz. 8 opublikowano już wyniki z 92 proc. obwodów, i jest pewne, że tego trendu w wynikach ostatecznych nie zmieni już nic.

Wyniki wyborów prezydenta Łodzi (92 proc.) obwodów

  • Hanna Zdanowska (KO) - 59,30 proc
  • Agnieszka Wojciechowska van Heukelom (PiS) - 22,56 proc.

Autorka drugiego wyniku, posłanka Wojciechowska van Heukelom, kandydatka PiS, stwierdziła, że jej wynik, jak na okoliczności w których startowała, jest bardzo dobry.

- To była kampania nierównych szans - mówi nam Agnieszka Wojciechowska van Heukelom. - Prezydent Zdanowska wykorzystywała wszystkie instrumenty, jakie dawała jej władza. Promowała się przez profile spółek miejskich w mediach społecznościowych, jej banery stawiano także na działkach należących do miasta Łódź.

Wyniki kolejnych kandydatów na prezydenta Łodzi z 92 proc. obwodów

Spośród pozostałej czwórki kandydatów, żaden nie przekroczył 10 proc. poparcia.

  • Ewa Szymanowska (Trzecia Droga) - 9,27 proc.
  • Klaudia Domagała (Konfederacja i BS)- 5,83 proc.
  • Janusz Wdzięczak (Energia Łodzi) - 2,21 proc.
  • Jan Waliszewski (Akcja Narodowa) - 0,82 proc.

.

Zdanowska dostała się również do Rady Miejskiej Łodzi. Prezydent zrezygnuje z mandatu radnej na pierwszej sesji w nowej kadencji samorządu, która odbędzie się w maju. Następnie zostanie zaprzysiężona na prezydenta Łodzi. Nadchodząca kadencja 2024-29 będzie jej czwartą z rzędu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki