Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Helena Ochocka: Z sentymentem wspominam tamtą Łódzką Telewizję

Anna Gronczewska
Krzysztof Szymczak/archiwum Dziennika Łódzkiego
Rozmowa z Heleną Ochocką, wieloletnim pracownikiem Łódzkiego Ośrodka Telewizyjnego

63 lata temu powstał Łódzki Ośrodek Telewizyjny. Jaka to była telewizja?

Pamiętam tę telewizję od 1966 roku, kiedy zaczęłam tam pracę. To była wspaniała telewizja, choć siermiężna. Nie było przecież takiego sprzętu jak teraz. Pracowała tam garstka ludzi, ale kochający to, co robią. Zaangażowanych, zdolnych inteligentnych. Wspominam te czasy z wielkim sentymentem.

Helena Ochocka: Z sentymentem wspominam tamtą Łódzką Telewizję
Krzysztof Szymczak

Z Łódzkim Ośrodkiem Telewizyjnym współpracowały największe gwiazdy polskiej sceny, estrady...

Tak. Zajmowałam się głównie rozrywką, teatrem. Zapraszaliśmy najlepszych reżyserów, polskie gwiazdy. Rozrywkę w ŁOT tworzył Janusz Rzeszewski. Występowali u nas Jerzy Połomski, Halina Kunicka, Violetta Villas, Ludmiła Jakubczak, Irena Santor.

Powstawały tu też wybitne spektakle Teatru Telewizji.

Nie byłoby ich bez Jerzego Antczaka, który zapoczątkował tu Teatr Telewizji, a potem przeszedł do Warszawy. Zapraszani byli Kazimierz Kutz, Adam Hanuszkiewicz, Maciej Prus.

Są kultowe programy realizowane w Łodzi, które warto przypomnieć?

Na przykład „3000 sekund z...” to jeden z pierwszych cyklicznych programów. Prowadził go Lucjan Kydryński, reżyserował Janusz Rzeszewski. Każdy z tych programów był poświęcony jednemu artyście. W 1974 roku Ryszard Czubaczyński wymyślił program rewiowy „Dobry wieczór tu Łódź”. Był realizowany w łódzkim Teatrze Wielkim. Pierwszym reżyserem był Janusz Rzeszewski, potem reżyserowali go Włodzimierz Gawroński, Jurek Woźniak. Realizowaliśmy też rozrywkowe programy studyjne jak „Uśmiech i piosenka” z udziałem gwiazd estrady i aktorów scen łódzkich. Scenariusze pisał Rysiek Czubaczyński, Piotrek Słowikowski, Wiesiek Machejko. Ja najbardziej związana byłam z takim pierwszym polskim show „Wszystko dla pań”. Występował w nim Jerzy Połomski. Kręciliśmy go m.in. w Teatrze im. Jaracza, w studio telewizyjnym. Reżyserował go Włodek Gawroński, z którym napisałam scenariusz. W programie występowało kilka orkiestr, baletów, aktorzy towarzyszący Jerzemu Połomskiemu. To było naprawdę duże przedsięwzięcie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki