Hobby, które wpływają na sprawność mózgu i podnoszą iloraz inteligencji! Tak warto spędzać wolny czas

Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Brak pomysłu na wolny czas?  Hobby, które usprawnią Twój mózg i mogą uchronić przed chorobami.
Brak pomysłu na wolny czas? Hobby, które usprawnią Twój mózg i mogą uchronić przed chorobami. 123rf.com
Udostępnij:
Czy pasja może sprawić, że jesteśmy mądrzejsi? Podnieść naszą elokwencję oraz zdrowie? Badacze na całym świecie sprawdzają powiązania między stylem życia, w tym dietą i wykonywaną pasją, a ilorazem inteligencji i jakością życia. Okazuje się, że plastyczność naszego mózgu i zdolność do wytwarzania połączeń neuronowych nawet w dorosłym wieku pozwala na szereg działań usprawniających naszą sprawność umysłową. Przedstawiamy 7 form spędzania wolnego czasu, które oprócz satysfakcji i relaksu z dobrze spędzonego czasu, zaprocentują wyższą inteligencją i jasnością umysłu.

Badania potwierdzają, że nasz mózg jest plastyczny!

Aktywności, które wykonujemy regularnie, mają wpływ na nasze samopoczucie, a także, szeroko pojętą efektywność życiową: poziom energii i zadowolenia z życia, refleks, umiejętność kojarzenia faktów, pamięć, logiczne myślenie, jasność umysłu i zdolność do krytycznego myślenia, podejmowania decyzji i wielu innych obszarów.

Wniosek, który łączy niezależne od siebie badania na całym świecie jest jeden: warto rozwijać się przez całe życie i wspierać nasz mózg różnymi formami aktywności. Zarówno te intelektualne (jak nauka języków obcych czy gra w szachy), fizyczne (ogrodnictwo, sporty) jak i twórcze (malarstwo, szydełkowanie, DIY, pisanie) stymulują mózg, wspierają pamięć, a nawet podnoszą IQ u różnych grup wiekowych.

Od dekad rozwijanie wiedzy na temat neuropatyczności mózgu pozwala także na usprawnianie profilaktyki, a także leczenia lub spowalniania takich chorób jak Parkinson, Alzheimer oraz rekonwalescencji po udarze czy urazach. Narzędziem tych działań są codzienne czynności, które aktywują mózg do pracy.

Zmiana perspektywy w ciągu 100 lat – rozwój mózgu według noblistów

Zaledwie w 1906 roku w trakcie jednego z wykładów podczas przyznawania Nagrody Nobla usłyszano, że „w momencie zakończenia okresu rozwojowego wzrost i regeneracja zarówno aksonów, jak i dendrytów zostają nieodwołalnie zakończone. Ośrodkowy układ nerwowy pozostaje niezmienny: czasami ulega degeneracji, lecz nigdy regeneracji.” Słowa wypowiedział sam laureat nagrody, i prekursor neurobiologii, hiszpański naukowiec Santiago Ramón y Cajal. Ponad 120 lat później, w 2021 roku, młoda polska badaczka Karolina Finc wyjaśnia na spotkaniu laureatów Nobla, popierając to swoimi badaniami, że „sieć naszego mózgu nieustannie zmienia się w trakcie doświadczenia, a obecne narzędzia badawcze pozwalają nam podglądać te dynamiczne zmiany.”

W rozmowie z portalem Mp.pl, dr Karolina Finc podkreśla, że „Ludzki mózg jest niesłychanie plastyczny. W wyniku uszkodzenia, zdrowe obszary mózgu są po pewnym czasie w stanie przejąć funkcję tych uszkodzonych.”

W myśl powiedzenia, lepiej zapobiegać niż leczyć, prezentujemy znane i łatwe sposoby profilaktyki chorób mózgu, na utrzymanie jasności i bystrości umysłu przez długie lata, a nawet zwiększenie ilorazu inteligencji!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Koniec stanu epidemii w Polsce

Wideo

Materiał oryginalny: Hobby, które wpływają na sprawność mózgu i podnoszą iloraz inteligencji! Tak warto spędzać wolny czas - Strefa Biznesu

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie