Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Huawei Polska partnerem Uniwersytetu Łódzkiego. Skorzystają studenci badający sztuczną inteligencję, twórcy aplikacji, analitycy danych...

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Porozumienie podpisała prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ, oraz Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska
Porozumienie podpisała prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ, oraz Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska Maciej Andrzejewski / UŁ
Uniwersytet Łódzki podpisał porozumienie z firmą Huawei Polska, częścią światowego koncernu technologiczno-informatycznego z główną siedzibą w Chinach. Umowa zawarta w poniedziałek (14 czerwca) w rektoracie UŁ przewiduje praktyki dla studentów, doszkalanie wykładowców przez przedstawicieli Huawei oraz – w przyszłości – wspólne badania naukowe.

Porozumienie podpisała prof. Elżbieta Żądzińska, rektor UŁ, oraz Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.

Huawei Polska partnerem UŁ. Co przewiduje umowa?

Według zapisów umowy, w ciągu trzech lat jej trwania, UŁ i Huawei będą mogły wspólnie organizować studia podyplomowe, specjalistyczne staże naukowe dla studentów i doktorantów oraz krótkoterminowe praktyki, które mogą poprowadzić doświadczeni specjaliści pracujący w koncernie.

Prof. Paweł Maślanka, dziekan Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ, sprecyzował, że wśród jego studentów na umowie skorzystają zainteresowani zagadnieniem sztucznej inteligencji oraz zaangażowani w wymyślanie nowych aplikacji (na platformy IOS i Android). Prof. Marek Majewski prodziekan ds. promocji i współpracy z otoczeniem Wydziału Matematyki i Informatyki, dodał do tego grona analityków danych, kształcących się tej jednostce.

– Technologia nie jest polityczna – stwierdził dyrektor Ryszard Hordyński z Huawei Polska, mówiąc o misji tej firmy, za którą uznaje ona m.in. wspieranie uczelnianych talentów. – Bardzo się cieszę, że zaufała nam kolejna prestiżowa uczelnia. Zrobimy wszystko, by dzięki naszemu partnerstwu, po studentach Politechniki Warszawskiej, Akademii Górniczo-Hutniczej, czy Akademii Leona Koźmińskiego, także studenci Uniwersytetu Łódzkiego zdobywali nowe praktyczne umiejętności przydatne na rynku pracy.

Globalne zawirowania wokół Huawei. Z polskim akcentem

Jednak w wymiarze globalnym trwają zawirowania wokół koncernu Huawei. Napięta sytuacja na linii Chiny – Stany Zjednoczone spowodowała m.in. odcięcie nowych smartfonów marki Huawei od Usług Google Play (ważnej platformy służącej aktualizacji aplikacji na Androida, stworzonej przed koncern z Kalifornii).

Na początku czerwca w Warszawie rozpoczął się proces w sprawie dwóch mężczyzn, oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Chin. Są nimi Weijing Wang, były dyrektor sprzedaży w Huawei Polska (zezwala na podawania jego nazwiska) oraz Piotr D. były pracownik ABW. Chińczyk, zwolniony z koncernu po zatrzymaniu w 2019 r., zapewnia, że jest niewinny.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki