II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi pokazuje kroniki! Przedwojenne zdjęcia z najstarszej szkoły średniej w mieście

Grzegorz Gałasiński
Grzegorz Gałasiński
Maciej Kałach
Maciej Kałach
II Liceum Ogólnokształcące to najstarsza szkoła średnia w Łodzi. Nic dziwnego, że jego archiwum mieści kroniki z setkami archiwalnych zdjęć. Dyrekcja II LO udostępniła nam kilka takich tomów. M.in. z fotografiami sprzed drugiej wojny światowej, które prezentujemy w galerii do tego artykułu.>>> Zobacz kolejne zdjęcie >>>
II Liceum Ogólnokształcące to najstarsza szkoła średnia w Łodzi. Nic dziwnego, że jego archiwum mieści kroniki z setkami archiwalnych zdjęć. Dyrekcja II LO udostępniła nam kilka takich tomów. M.in. z fotografiami sprzed drugiej wojny światowej, które prezentujemy w galerii do tego artykułu.>>> Zobacz kolejne zdjęcie >>>II LO / kopie zdjęć z kroniki wykonał Grzegorz Gałasiński
Udostępnij:
II Liceum Ogólnokształcące to najstarsza szkoła średnia w Łodzi. Nic dziwnego, że jego archiwum mieści kroniki z setkami archiwalnych zdjęć. Dyrekcja II LO udostępniła nam kilka takich tomów. M.in. z fotografiami sprzed drugiej wojny światowej, które prezentujemy w galerii do tego artykułu.

II Liceum Ogólnokształcące w Łodzi. Najstarsza szkoła w mieście

II LO ma swoje korzenie w Prywatnej Męskiej Szkole Józefa Radwańskiego działającej od 1904 roku przy ul. Cegielnianej 11 (obecnie to ul. Stefana Więckowskiego 24). Dwa lata potem placówka została przekształcona w czteroklasowe Prywatne Progimnazjum Męskie Filologiczne (stąd tytuł, którym dziś szczyci się "Dwójka" – pierwszej w Łodzi szkoły średniej z polskim językiem wykładowym).

II LO w Łodzi w latach trzydziestych

Większość zdjęć w galerii do tego artykułu pochodzi z lat trzydziestych. Od 1933 r. szkoła mieściła się przy ul. Targowej 63 (który obecnie należy do łódzkiej Filmówki). Jednym z ważnych wydarzeń przed nadciągającą wojną było przekazanie karabinu maszynowego – ufundowanego przez uczniów i kadrę – 28 Pułkowi Strzelców Kaniowskich, stacjonującemu wówczas w Łodzi. Część fotografii prezentuje uczniowskie Hufce PW (Przysposobienia Wojskowego).

II Liceum Ogólnokształcące w 2021 r. Jaką ma ofertę?

Obecnie II LO (z siedzibą przy ul. Nowej 11/13) zachęca ósmoklasistów z podstawówek do zapoznania się ze swoją ofertą klas pierwszych w roku 2021/2022 (Kultur Dalekiego Wschodu, Humanistyczno-społecznej, Biologiczno-chemicznej oraz Designu humanistyczno-kulturowego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Prezydent Duda w ukraińskim parlamencie

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie