MKTG SR - pasek na kartach artykułów

II LO w Łodzi gości młodzież z Japonii. Liceum uczy języka japońskiego [ZDJĘCIA]

Maciej Kałach
Maciej Kałach
II Liceum Ogólnokształcące gości delegację 16 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakui z miasta Osaka w Japonii.
II Liceum Ogólnokształcące gości delegację 16 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakui z miasta Osaka w Japonii. Grzegorz Gałasiński
II Liceum Ogólnokształcące gości delegację 16 uczniów i 2 nauczycieli ze szkoły Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakuin z miasta Osaka w Japonii.

II LO z ul. Nowej 11/13 ma wyjątkowych gości. Szkole udało się doprowadzić do przyjazdu uczniów z Japonii. Delegacja z liceum w Osace przebywa w Polsce od piątku. Po opuszczeniu Łodzi w środę (21 marca) Japończycy odwiedzą jeszcze ambasadę swojego kraju w Warszawie.

We wtorek (20 marca) uczniowie z Osaki poznawali szkołę swoich gospodarzy m.in. studiując obszerne kroniki II LO.
Japończycy częściowo mogą w kontaktach z Polakami posługiwać się swoim ojczystym językiem. "Dwójka" oferuje bowiem młodym łodzianom lektorat, który w tym roku szkolnym prowadzi Momoe Hamada, wolontariuszka z Japonii. Takie nieobowiązkowe zajęcia odbywają się w II LO już od ponad 20 lat.

Na początku każdego roku szkolnego lektorat w II LO zaczyna ponad pół setki uczniów pierwszej klasy (zdarzają się też dojeżdżający z innych ogólniaków z Łodzi), do końca kursu zostaje od 20 do 30 bardziej wytrwałych. Ci po opuszczeniu II LO znają język na poziomie komunikatywnym - bez problemu potrafią rozmawiać z Japończykiem na codzienne tematy: na przykład gdzie zrobić sprawunki, znaleźć w okolicy dobry hotel, spytać o drogę, przedstawić się i trochę opowiedzieć o sobie.

Ale zdarzają się też jednostki wybitne: jedna z uczennic zawładnęła japońskim biegle i dostała zaproszenie do spędzenia części wakacji u wolontariuszki przebywającej w Łodzi przed dwoma laty. Dziewczyna odwiedziła Japonię oraz Koreę Południową.

Japońskiego od lat uczy się także Dariusz Jędrasiak, wicedyrektor II LO. On odwiedził Senri and Osaka International Schools of Kwansei Gakuin na przełomie listopada i grudnia w 2016 r.

- W trakcie każdego z trzech semestrów roku szkolnego są wyznaczone specjalne dni bez zajęć lekcyjnych, ale w które również trzeba do szkoły przychodzić. To czas na organizacje m.in. wszystkich międzyklasowych konkursów artystycznych, festiwali, zawodów sportowych, wyborów samorządu uczniowskiego albo świąt - opowiadał Jędrasiak o swoich wrażeniach na temat japońskiego systemu oświaty. - Każdy uczeń doskonale wie, kiedy wypadają takie dni: z kalendarza na rok szkolny, wydawanego z wyprzedzeniem przez placówkę. Nie ma sytuacji, jak w Polsce, że nagle lekcje zostają odwołane, ponieważ zrodził się pomysł na ważną imprezę. Dzięki takiemu rozplanowaniu aktywny udział w życiu szkoły mogą brać rodzice uczniów. Wiedzą, kiedy ich dziecko uczestniczy np. udział w zawodach kendo, czyli japońskiej odmiany szermierki.

Obecnie władze II LO pracują nad zorganizowaniem rewizyty delegacji swoich uczniów w Osace. Wylot miałby nastąpić jesienią.

II LO informuje, że dzień japoński szkoły w ramach dni otwartych tej szkoły odbędzie się 7 kwietnia 2018 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki