MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ile wynosi opłata abonamentowa w 2024 roku. Kto będzie zwolniony z płacenia abonamentu RTV 9.05.2024

Dariusz Gabryelski
Dariusz Gabryelski
Opłaty abonamentowe muszą wnosić wszystkie gospodarstwa domowe, w których jest co najmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny
Opłaty abonamentowe muszą wnosić wszystkie gospodarstwa domowe, w których jest co najmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny Archiwum Polska Press
Za abonament RTV muszą zapłacić wszystkie osoby, które mają radio lub telewizor. Ile trzeba będzie zapłacić w 2024 roku? Zobacz, kto jest zwolniony z opłaty za abonament RTV.

Abonament radiowo-telewizyjny muszą zapłacić wszystkie gospodarstwa domowe, w których jest co najmniej jeden odbiornik radiowy lub telewizyjny. Osoby fizyczne ponoszą jedną opłatę abonamentową, niezależnie od ilości posiadanych odbiorników w domu lub samochodzie stanowiącym ich własność.

Jedną opłatę bez względu na liczbę posiadanych odbiorników radiofonicznych lub telewizyjnych w tym samym budynku lub kilku obiektów wnoszą również publiczne zakłady opieki zdrowotnej, sanatoria, żłobki, publiczne i niepubliczne jednostki organizacyjne systemu oświaty, państwowe i niepaństwowe szkoły wyższe i domy pomocy społecznej.

Pozostałe podmioty muszą płacić za każdy posiadany odbiornik radiowy lub telewizyjny, włącznie z tymi, które są w samochodach służbowych.
Trzeba pamiętać, że opłata dokonywana na rzecz telewizji kablowej, satelitarnej czy platformy cyfrowej nie zwalnia z obowiązku wnoszenia opłat abonamentowych. Konieczność uiszczania opłat abonamentowych wiąże się z używaniem odbiornika radiowego lub telewizyjnego, a nie z treścią emitowanych programów.

Kto nie musi płacić abonamentu RTV

Na podstawie ustawy o opłatach abonamentowych zwolnione z opłat abonamentowych są pewne grupy osób. Warunkiem korzystania ze zwolnień jest przedstawienie w placówce pocztowej dowodu osobistego i dokumentów uprawniających do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych oraz złożenie oświadczenia o spełnianiu warunków do korzystania z ww. zwolnień.

Zwolnienia od opłat abonamentowych przysługują od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskano potwierdzenie do korzystania ze zwolnienia. Kto więc nie musi płacić abonamentu RTV? Zwolnione z opłaty są osoby, które ukończyły 75 roku życia oraz te zaliczone do I grupy inwalidzkiej. Zwolnienie dotyczy również osób niewidomych, których ostrość wzroku nie przekracza 15 proc. Brak konieczności opłat przysługuje także kombatantom będący inwalidami wojennymi lub wojskowymi. Osoby, które ukończyły 60 lat i mają prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, także są zwolnione z takiego obowiązku.

Tyle wyniesie abonament RTV w 2024 roku

Od 1 stycznia 2024 r. miesięczna opłata za radioodbiornik wyniesie 8,70 złotych. W skali roku abonent zapłaci 104,40 złotych. Opłata za miesiąc użytkowania odbiornika telewizyjnego lub telewizyjnego i radiowego będzie wynosiła 27,30 zł. Rocznie odbiorca poniesie koszt 327,60 zł.
Użytkownicy odbiorników, którzy do 25 stycznia 2024 r. uiszczą opłatę abonamentową za cały rok, otrzymają 10-procentową zniżkę.
Należy pamiętać, że opłatę abonamentową uiszcza się z góry do 25. dnia miesiąca, za który opłata jest należna. Opłata może być uiszczona z góry za cały rok lub za wybrane kolejne miesiące. Wtedy odbiorcom przysługuje zniżka z tytułu wnoszenia opłat za okres dłuższy niż 1 miesiąc.

Mogą skontrolować nasz odbiornik

Pracownicy Poczty Polskiej mają prawo skontrolować, czy w domu korzystamy z zarejestrowanego odbiornika. W przypadku stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego pobiera się opłatę w wysokości stanowiącej 30-krotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania niezarejestrowanego odbiornika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki