Ile zarabiają absolwenci Uniwersytetu Łódzkiego, a ile innych uczelni państwowych? Przedstawiamy najnowszy RANKING wynagrodzeń

Alicja Zboińska
Alicja Zboińska
Na kolejnych slajdach przedstawiamy informacje o wysokości pensji absolwentów różnych uczelni publicznych w kraju. Podajemy nie tylko przeciętną pensję, ale także najniższe i najwyższe wynagrodzenia dla każdej z uczelni.Czytaj dalej
Na kolejnych slajdach przedstawiamy informacje o wysokości pensji absolwentów różnych uczelni publicznych w kraju. Podajemy nie tylko przeciętną pensję, ale także najniższe i najwyższe wynagrodzenia dla każdej z uczelni.Czytaj dalej Pixabay
Udostępnij:
Absolwenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego mają największe powody do zadowolenia. Ich pensje należą do najwyższych w kraju. Zupełnie inne nastroje panują wśród byłych żaków z Uniwersytetu Rzeszowskiego i Uniwersytetu Opolskiego.

Zarobki absolwentów siedemnastu uczelni publicznych w kraju przeanalizowali specjaliści z portalu wynagrodzenia.pl. Zestawienie obejmuje pensje zarówno absolwentów studiów pierwszego stopnia jak i drugiego stopnia.

- Najwyższe przeciętne zarobków w 2020 roku miały osoby, które ukończyły studia na Uniwersytecie Warszawskim - 6,8 tys. zł brutto - wyliczyła Karolina Jurczak, autorka raportu. - Kolejne w zestawieniu są osoby, które ukończyły: Uniwersytet Jagielloński w Krakowie z przeciętną pensją 6 tys. zł brutto i Uniwersytet Wrocławski - 5,7 tys. zł brutto.

By zobaczyć, ile zarabiają absolwenci państwowych uniwersytetów, prosimy kliknąć w przycisk

W najgorszej sytuacji są osoby po Uniwersytetach: Rzeszowskim z pensją rzędu 4,3 tys. zł brutto, Opolskim - 4,5 tys. zł brutto i w Białymstoku - 4.585 zł brutto.

Zarobki absolwentów z Łodzi

Uniwersytet Łódzki w tym zestawieniu zajął w środku stawki. Przeciętna pensja absolwenta tej uczelni wyniosła w ubiegłym roku 5,6 tys. zł brutto, natomiast 25 proc. najlepiej zarabiających inkasowało przynajmniej 8 tys. zł brutto. Z kolei 25 proc. najgorzej zarabiających musiało się zadowolić wynagrodzeniem nie wyższym niż 4.150 zł brutto.

Autorka zestawienia zaznacza, że niewątpliwy wpływ na zarobki ma nie tylko prestiż ukończonej uczelni, ale w dużym stopniu miejsce zatrudnienia.

Paweł Śpiechowicz, rzecznik Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, ze na podstawie tych danych trudno wyciągać solidne wnioski.

- Zawsze natomiast trzymamy kciuki za naszych absolwentów i o ich zatrudnienie dbamy jeszcze przed zdobyciem dyplomu (programy stażowe, targi pracy etc.) - zaznacza rzecznik.

Dysproporcje między Łodzią a dużymi miastami

Ranking Uniwersytetu Łódzkiego odzwierciedla dysproporcje w wysokości zarobków między Łodzią a innymi dużymi miastami: Warszawą, Krakowem, Wrocławiem. Przeciętna pensja w tych miastach jest wyższa niż w Łodzi, tak samo jest w przypadku wynagrodzeń absolwentów państwowych uczelni.

Pokazało to również zestawienie wysokości pensji absolwentów uczelni technicznych w kraju. Spośród osób, które ukończyły publiczne uczelnie techniczne w Polsce najwięcej zarabiali byli studenci Politechniki Warszawskiej z przeciętną pensją 7.641 zł brutto. O ponad 600 zł mniej zarabiali przeciętnie absolwenci Politechniki Wrocławskiej. Najniższe przeciętne wynagrodzenia osiągnęli inżynierowie i magistrzy inżynierowi po politechnikach z: Rzeszowa (5.094 zł brutto), Białegostoku (5 221 zł brutto) i Kielc (5 725 zł brutto).

Absolwenci Politechniki Łódzkiej w tym zestawieniu również zajęli siódme miejsce, z przeciętną pensją w wysokości 6,4 tys. zł brutto. 25 proc. z nich zarabia jednak nie więcej niż 4.584 zł brutto, a pensje najlepiej zarabiających zaczynają się od 9,2 tys. zł brutto. Podobnie jak w przypadku uniwersytetów, przed absolwentami Politechniki Łódzkiej znaleźli się ich koledzy z Warszawy, Wrocławia, Krakowa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosjanie atakują swoich

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie