Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

In vitro w Łodzi wzorem dla Sieradza. Pabianice też chcą wprowadzić program dofinansowania do in vitro

Redakcja
Karina Trojok/archiwum Polska Press
In vitro w Łodzi ma spore sukcesy mierzone w skuteczności procedury. 80 par doczekało się potomstwa dzięki miejskiemu dofinansowaniu do in vitro. Łódzki program będzie wzorem dla sieradzkiego. O swoim programie in vitro myśli też powiat pabianicki.

Łódź była jednym z pierwszych miast, które wprowadziły uchwałą Rady Miejskiej dofinansowanie do procedury in vitro. Doszło do tego w 2016 roku. Od tamtego czasu zainteresowanie programem in vitro było tak duże, że radni zgodzili się na dołożenie pieniędzy, gdy ich zabrakło.

Dziś in vitro w Łodzi to już 80 szczęśliwych par, które cieszą się z posiadania dziecka i 143 ciąże kliniczne. Do programu zgłosiło się prawie 550 par. Pierwszym dzieckiem urodzonym dzięki łódzkiemu programowi była Hania.

Czytaj więcej: Łódzki program in vitro. Hania to pierwsze dziecko urodzone dzięki in vitro w Łodzi

- Program cieszy się dużym zainteresowaniem, co świadczy o tym, że wprowadzając go, podjęliśmy dobrą decyzję. Z drugiej strony pokazuje, że niepłodność to choroba cywilizacyjna - mówi Małgorzata Moskwa-Wodnicka (SLD), łódzka radna, jedna z inicjatorek programu in vitro w Łodzi.

Miasto przekazało też łódzki program dofinansowania in vitro Sieradzowi. Inicjatorzy zbierają podpisy za wprowadzeniem w swoim regionie takiego samego programu. O możliwość skorzystania z zasad łódzkiego programu wystąpił również powiat pabianicki.

- Do tej pory od Łodzi program uzyskał Gdańsk, Sosnowiec, Szczecinek, wystąpił o niego powiat pabianicki, a ostatnio także przedstawiciele Sieradza. Zapraszamy wszystkie samorządy, którym leży na sercu szczęście mieszkańców borykających się z problemem niepłodności - mówi przewodniczący komisji zdrowia w łódzkiej radzie miejskiej Adam Wieczorek (PO).

Dodaje, że łódzki program ma pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, co w zasadzie gwarantuje wprowadzenie programu w kolejnym samorządzie.

In vitro w Łodzi ma zapewnione finansowanie do końca 2020 r. Każdego roku z budżetu miasta przeznaczany jest na program milion złotych. Maksymalna wysokość dopłaty do zabiegu to 5 tys. zł. Z programu mogą korzystać kobiety do 40 roku życia.

Czytaj też: Program in vitro w Łodzi nie tylko dla małżeństw. Dofinansowanie wyniesie 5 tys. zł

W ramach łódzkiego programu in vitro można także starać się o dofinansowania do procedury zamrożenia komórek rozrodczych. Stosuje się ją, gdy kobieta lub mężczyzna chorują na nowotwór i muszą się poddać terapii onkologicznej, która mogłaby w przyszłości doprowadzić do utraty płodności. Kwalifikacja takich osób do programu odbywa się w trybie przyspieszonym.

Zobacz też: Dofinansowanie in vitro w Radomsku? Arkadiusz Ciach wystąpił z prośbą do miasta i powiatu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki