Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

In vitro w ramach rządowego programu będzie dostępne w "Matce Polce" Zobacz, jakie są plany względem łódzkiego szpitala

Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Liliana Bogusiak-Jóźwiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Instytut in vitro powstanie w szpitalu "Matki Polki". Taką zapowiedź i obietnicę złożyli dziś parlamentarzyści wybrani w Łodzi, a reprezentujący różne opcje polityczne. Posłowie i senatorowie tworzący Łódzki Zespół Parlamentarny spotkali się dziś z dyrekcją Instytutu CZMP oraz lekarzowi. Na konferencji prasowej zapowiedzieli wsparcie dla tej placówki.

Łódzki Zespół Parlamentarny złożony z parlamentarzystów różnych opcji politycznych wybranych w Łodzi gościli dziś w szpitali Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki.
- Aby prowadzić skutecznie krajowy program in vitro potrzebne są takie miejsca, jak to w Łodzi - mówił Dariusz Joński, poseł i przewodniczący Łódzkiego Zespołu Parlamentarnego.

In vitro w Matce Polce
Dariusz Joński podkreślał, że jest to idealne miejsce dla Centrum in vitro, ma oddziały, specjalistów, a kierownictwo szpitala jest na "tak". Wystarczy dokupić sprzęt i zatrudnić lekarzy. O ile to pierwsze może być zrealizowane ze środków przeznaczonych na krajowy program in vtro na ten rok (pół miliarda złotych), to znalezienie specjalistów od in vitro może nastręczać pewne problemy. Ta grupa lekarzy od ponad 30 lat pracuje w prywatnych klinikach, a w ICZMP za rządów PiS w ramach leczenia niepłodności zajmowano się naprotechnologią.
- Kończyło się tym, że pacjent dostawał tu diagnozę i szedł do prywatnej kliniki in vitro, jeśli było go na to stać aby poddać się procedurze in vitro - mówił Dariusz Joński odnosząc się do skuteczności i celowości wprowadzania naprotechnologii w mury ICZMP.
Jak mówił poseł Paweł Bliźniuk parlamentarzyści z Łodzi będą wspierać działania łódzkiego szpitala lobbować za tym, aby takie centrum in vitro powstało w "Matce Polce". Zdaniem Pawła Bliźniuka renoma szpitala i poziom świadczonej tu opieki będą pacjentkom gwarantować pełne bezpieczeństwo procedur zapłodnienia pozaustrojowego.
Rządowy program in vitro został zlikwidowany w 2015 r po dojściu do władzy Prawa i Sprawiedliwości. Po przegranych przez PiS wyborach i utworzeniu nowego rządu projekt in vitro został w Sejmie przegłosowany i podpisany przez Prezydenta RP. Ma być realizowany od 1 czerwca tego roku. W budżecie państwa na ten cel zagwarantowano pół miliarda złotych. Aktualnie trwają prace nad wytycznymi do programu, ustalane są kryteria dla pacjentek oraz podmiotów, które chciałyby realizować wspomniany program.
Następnie zostaną ogłoszone konkursy na realizację programu.
- Chcemy wesprzeć ICZMP w pozyskaniu środków, które pomogą wziąć udział w procedurze konkursowej - deklarowali posłowie.

Pół tysiąca maluchów
Po likwidacji przez PiS krajowego programu in vitro swoje programy realizowało i realizuje wiele samorządów. Z łódzkiego samorządowego programu in vitro urodziło się do tej pory 500 maluchów. Od lipca 2016 r w klinikach, które wykonują in vitro z dofinasowaniem UMŁ zapłodnienia pozaustrojowe wykonano 1351 transferów. 656 kobiet zaszło dzięki temu w ciąże. Na świat przyszło 502 dzieci. Aż 20 łodzianek, które skorzystały z tej procedury z dofinansowaniem samorządu, urodziło bliźniaki. Skuteczność (stosunek ciąż do wykonanych transferów) to 48,56 proc.
Licencję, którą Łódź ma na realizację tego programu, udzielono 18 innym gminom.
Miasto na ten cel przeznaczyło 7 mln 650 zł. Na realizację programu przekazało także 150 tys. zł, które zgodnie z umową PiS musiało zapłacić za odwołanie zarezerwowanego wcześniej spotkania w Atlas Arenie.

Dopłacają do trzech prób
W Łodzi są trzy kliniki in vitro, Gameta (Rzgów), Salve (Łódź) oraz Bocian (Łódź). Miejski program in vitro realizowany jest w Salve i Gamecie. W Łodzi para, która zakwalifikuje się do programu in vitro, może liczyć na dofinansowanie kwotą 5 tys. zł każdej z maksymalnie trzech procedur. Pary nie musza być małżeństwem.
W zależności od kliniki i ilości potrzebnych badań jedna procedura in vitro kosztuje od 13 tys. 500 zł wzwyż.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: In vitro w ramach rządowego programu będzie dostępne w "Matce Polce" Zobacz, jakie są plany względem łódzkiego szpitala - Express Ilustrowany

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki