Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Instytucje kultury szyją maseczki i kombinezony do walki z wirusem

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Międzynarodowy Dzień Teatru, który przypadał wczoraj, w Łodzi świętowaliśmy bez tradycyjnego spotkania pod pomnikiem Leona Schillera. Instytucje kultury zaś prezentują się w internecie lub dzięki swoim pracowniom wspierają walkę z koronawirusem.

Dzień Teatru został ustanowiony w czerwcu 1961 roku podczas 9. światowego kongresu Międzynarodowego Instytutu Teatralnego w Helsinkach działającego pod auspicjami UNESCO. 27 marca, co roku, rozsyłane jest przesłanie, tłumaczone na ponad dwadzieścia języków, od wybitnego człowieka teatru, zawierające jego przemyślenia na temat teatru i światowej harmonii. W tym roku wystąpienie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru wygłosił - oczywiście online - Shahid Nadeem, pakistański dramatopisarz.

Z okazji święta list do ludzi kultury napisał również minister kultury, Piotr Gliński, który zwrócił uwagę, że w tym roku święto „przypada w chwili gdy świat mierzy się z wyzwaniem bezprecedensowym w naszej współczesnej historii”. - Przewidziano wsparcie Państwa Polskiego dla twórców i artystów, pracowników sektora kultury, a także firm i organizacji pozarządowych zajmujących się tą branżą, wzrost środków na pomoc socjalną dla artystów oraz dodatkowe wsparcie na rozwój nowych form udostępniania kultury w Internecie i aktywizację po przywróceniu działalności - napisał wicepremier.

Na Międzynarodowy Dzień Teatru życzenia skierował także prezes Związku Artystów Scen Polskich, Krzysztof Szuster. Wszystkim artystom, zespołom technicznym i administracji teatrów życzył „jak najszybszego powrotu do pracy”. Wyraził przy tym nadzieję, że „po wszystkim odnajdziemy się wzmocnieni, pełni energii i weny twórczej, gotowi do mądrych działań z korzyścią dla całego środowiska teatralnego”.

Instytucje kultury przedstawiają swoje dokonania w internecie, ale w czasie, gdy nie mogą wystawiać kolejnych przedstawień na scenie, przyłączają się do wspierania walki z koronawirusem. Fachowcy z pracowni krawieckich pracowni, w porozumieniu ze specjalistami i z zachowaniem zasad higieny i bezpieczeństwa, szyją ochronne maseczki. Do akcji dołączyły już m.in. Teatr Wielki w Łodzi, Teatr Wielki - Opera Narodowa, czy Opera i Filharmonia Podlaska. Gotowy do pomocy jest również Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Łódzki Teatr Wielki przed kilkoma dniami zwrócił się o pomoc w dostarczeniu odpowiednich materiałów, które pozwolą na rozpoczęcie prac. I w ciągu trzech dni dzięki wsparciu firm i pojedynczych osób udało się uszyć pierwsze maseczki. Pracownicy Teatru nadal apelują o dostarczanie troczków do maseczek, flizelin, gumek i przyłbic ochronnych.

- Teatr to misja, a naszą teraz jest pomoc. Mamy wspaniałe, profesjonalne krawcowe. To prawdziwe artystki w swojej dziedzinie. Na co dzień realizują skomplikowane projekty kostiumologów, dziś to są maseczki i kombinezony, które przyczynią się do ochrony czyjegoś zdrowia lub życia. Ich zapał i zaangażowanie do pomocy są nieocenione. Dziękuję im za to w imieniu swoim i całego zespołu Teatru Wielkiego w Łodzi. Dziękuję również wszystkim zaangażowanym osobom i firmom, dzięki którym mamy niezbędne materiały. Dzięki państwa wsparciu przystąpiliśmy do pracy - powiedział Dariusz Stachura, dyrektor Teatru Wielkiego w Łodzi.

Teatr ma zamiar w najbliższym czasie uszyć, na początek, dwa tysiące maseczek. Niedługo powinna też rozpocząć się produkcja kombinezonów.

Teatr Wielki - Opera Narodowa szyje maseczki w dwóch pracowniach krawieckich z materiałów znajdujących się w zapasach magazynu. Powstają z naturalnych tkanin, jak bawełna lub len, które są wcześniej prane i poddawane sterylizacji. Teatr wyprodukuje około 4,5 tys. maseczek, które trafią do pracowników teatru i ich rodzin, Domu Muzyka Seniora oraz Domu Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Opera i Filharmonia Podlaska dostarczyła dziecięcemu szpitalowi onkologicznemu w Białymstoku 600 maseczek, Teatr Wielki w Poznaniu zaś szyje maseczki w porozumieniu z Wielkopolską Izbą Lekarską, która dostarczyła scenie 700 metrów materiału.

Fragment przesłania Shahida Nadeema

(...) Podczas występów na scenie czasami jesteśmy tak pochłonięci naszą filozofią teatru, naszą rolą jako heroldów zmian społecznych, że tym samym tracimy dużą część widzów z pola widzenia. Angażując się w wyzwania teraźniejszości, pozbawiamy się możliwości doświadczenia głębokich przeżyć duchowych, jakie może zapewnić nam teatr. W dzisiejszym świecie, w którym po raz kolejny nasila się fanatyzm religijny, nienawiść i przemoc, gdzie narody walczą przeciwko narodom, wierzący walczą z innymi wierzącymi, jedne społeczności rozsiewają nienawiść wobec innych społeczności... jednocześnie dzieci umierają z niedożywienia, podobnie matki podczas porodu z powodu braku opieki medycznej, a ideologie nienawiści rozkwitają… Nasza planeta pogrąża się coraz bardziej w klimatycznej katastrofie, już słychać tętent kopyt koni czterech Jeźdźców Apokalipsy. Musimy wzmocnić naszą siłę duchową; musimy walczyć z apatią, letargiem, pesymizmem, chciwością i lekceważeniem świata, w którym żyjemy, planety, na której żyjemy. Teatr ma do odegrania rolę, szlachetną rolę, we wzmacnianiu i mobilizowaniu ludzkości, aby ta mogła podnieść się z upadku. Może wynieść scenę- przestrzeń spektaklu - do poziomu świętości. (...)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny egzotycznych wycieczek mocno w dół?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki