Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Intensywne wyręby w Bolimowskim Parku Krajobrazowym niepokoją turystów

Sławomir Burzyński
Bolimowski Park Krajobrazowy to, jak każdy inny las, przede wszystkim kombinat służący do pozyskiwania drewna, szczególnie dla przemysłu meblarskiego
Bolimowski Park Krajobrazowy to, jak każdy inny las, przede wszystkim kombinat służący do pozyskiwania drewna, szczególnie dla przemysłu meblarskiego Sławomir Burzyński
Intensywne wyręby w Bolimowskim Parku Krajobrazowym niepokoją turystów, ale leśnicy zapewniają, że to gospodarka planowa i Puszcza Bolimowska się nie zmniejszy.

Bolimowski Park Krajobrazowy to jeden z najstarszych parków tego typu w województwie łódzkim. Został utworzony w 1986 roku na powierzchni ponad 23 tys. hektarów (w Nadleśnictwie Skierniewice oraz Nadleśnictwie Radziwiłłów), ale jak przyznają sami pracownicy Bolimowskiego Parku Krajobrazowego, z dawną puszczą oprócz nazwy nie ma nic wspólnego. Liczne zręby, uprawy i młodniki sadzone "pod sznurek" sprawiają, że dzisiejsza Puszcza Bolimowska w niektórych miejscach coraz bardziej przypomina plantację drzew - argumentują.

Mimo to największy w tym rejonie kompleks leśny odwiedzany jest przez rzesze skierniewiczan, pieszo i na rowerach. Prowadzone tu coraz intensywniejsze wyręby niepokoją, choć w dyrekcji Lasów Państwowych zapewniają, że nie ma powodów.

- Nadleśnictwa realizują swoją gospodarkę leśną w oparciu o dziesięcioletni plan, zatwierdzany przez ministra środowiska - mówi Janusz Witkowski, zastępca dyrektora do spraw gospodarki leśnej Regionalnej Dyrekcji LP w Łodzi i podkreśla, że Bolimowski Park Krajobrazowy jest lasem gospodarczym, a pozyskanie drewna się zwiększa.

- Branża meblowa jest jedną z najprężniej rozwijających się gałęzi przemysłu w Polsce - powód zwiększonego zapotrzebowania na drewno wyjaśnia Marcin Wierzchowski, zastępca nadleśniczego Nadleśnictwa Skierniewice.

Rocznie w skierniewickim nadleśnictwie wycina się około 150 ha lasu, a w to miejsce sadzi nowy. Natomiast około 5 proc. drzewostanu zostawia się w stanie nienaruszonym aż do biologicznej śmierci. Marcin Wierzchowski podkreśla, że złe wrażenie na mieszkańcach mogła zrobić intensywna wycinka drzew w pasie drogi 705 ze Skierniewic do Bolimowa, której przebudowa rozpocznie się już za kilka tygodni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki