Internet 5G w Politechnice Łódzkiej. Pilotaż w kampusie PŁ ma służyć niewidomym i tzw. startupom

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Ustaliliśmy, że Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum, którego liderem jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
Ustaliliśmy, że Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum, którego liderem jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie archiwum
Łódzki pilotaż sieci internetu nowej generacji – znanej jako 5G – ma służyć m.in. osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Wiemy, na czym mają polegać testy pilotażowej sieci internetu 5G, która powstanie w kampusie Politechniki Łódzkiej.

PŁ wchodzi w skład jednego z pięciu konsorcjów wybranych przez rząd (w październiku) do wprowadzania w Polsce różnych nowoczesnych technologii. Te konsorcja otrzymają na lata 2019-2021 granty w łącznej wysokości 30 mln zł. Liderem konsorcjum, w skład którego wchodzi PŁ (a także m.in. firma Ericsson) jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

W czwartek (21 listopada) lider ze stolicy odpowiedział na nasze pytanie: czym w ramach konsorcjum zajmie się łódzka uczelnia?

W kampusie politechniki powstanie sieć 5G – dla tysiąca użytkowników – która umożliwi tzw. startupom (dopiero rozwijającym się firmom z branży nowoczesnych technologii) oraz małym i średnim przedsiębiorstwom przetestowanie różnych usług innowacyjnych.

W odpowiedzi lidera konsorcjum można znaleźć także inny konkret. Pilotaż, w części dotyczącej PŁ, ma przysłużyć się osobom z niepełnosprawnością wzroku.

– Infrastruktura sieci pilotażowej 5G zostanie wykorzystana do demonstracji możliwych kierunków rozwoju technologii asystujących dla osób z tego typu niepełnosprawnością – informuje Paweł Woźniak z działu komunikacji lidera konsorcjum.

Z odpowiedzi warszawskiego instytutu wynika, że prywatni użytkownicy internetu, niezwiązani z biznesem i służbą zdrowia – ale zafascynowani 5G – raczej nie wezmą udziału w łódzkich testach. Taka możliwość jest w Lublinie. Przypomnijmy, że przed tygodniem opisaliśmy testy technologii 5G prowadzone także w Warszawie.

Czytaj więcej: Internet 5G dla każdego. Nie w Łodzi, a w Bukareszcie. Mieliśmy być pierwszym miastem wdrożenia tej sieci w Polsce. Ruszają testy w Lublinie

Zatem Łódź nie może być już określana „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce” – a taki zapis znalazł się przed dwoma laty w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji.

W kilku krajach europejskich technologia 5G jest już oferowana komercyjnie – np. miesięczny abonament w Rumunii kosztuje równowartość 25 euro. Dla prywatnych użytkowników 5G oznacza np. jeszcze szybsze ładowanie się filmów (z takich platform jak Netflix), oglądanie i prowadzenie transmisji niemal bez przerw w obrazie i dźwięku.

Jednak 5G ma większe znaczenie dla przemysłu i rozwoju tzw. inteligentnych miast (np. w planach wprowadzania „autonomicznych” pojazdów).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze 11

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

e
eytu

dlaczego mikrofale powodują raka. Nie jestem lekarzem ale domniemywam - fale radiowe i mikrofale wzbudzają cząsteczki wody w każdej komórce ciala do wibracji. Ponieważ takie wibracje dzieją się w także w jądrze komórkowym to rezonujące cząsteczki uderzająw lancuchy dna. Zapowstanie nowotworu odpoiwada zniszczenie teleomeru. Czasteczka dzieli się w nieskonczonosc. Dlatego jeżeli będziemy nasycać nasze ciala dodatkowym polem falowym , to wiele naszych komorek zostanie pozbawionych prawidłowych telomerow i ludzie zacznąumierac masowo na raka. Nie jestem lekarzem, ale zapraszam fachowców do naukowej dyskusji .

e
eytu

Dla tych ludzi co dostaną raka - nowotwór trzeba już zrobić specjalny fundusz w wysokości 100 miliardow złotych na odkszodowania za zabranie zdrowia lub życia. Przynajmniej rodzian skorzysta, Chociać i tak na ten fundusz zrzucą się klienci 5G.

e
eytu

Będzie lepszy internet kosztem nowotworów Polecam lekturę:

www.imp.lodz.pl/upload/oficyna/artykuly/pdf/full/2009/5_2009/MP_5-2009_S-Szmigielski.pdf

G
Gość
27 listopada, 02:17, GT:

NOWOTWORY I BIALACZKI BEDA ZABIJAC LODZIAN W SZYBKIM TEMPIE.

Kolejny troll, czy wy wszędzie musicie pisać te bzdury? Już wystarczająco się ośmieszacie tymi fake newsami.

G
GT

NOWOTWORY I BIALACZKI BEDA ZABIJAC LODZIAN W SZYBKIM TEMPIE.

n
nevv

Brawa dla Łodzi uczestnictwo w tym projekcie to wielkie wydarzenie, 5G to przełom w nowoczesnych rozwiązaniach i Łódź będzie tego świadkiem

G
Gość

Smart cities to przyszłość, dzięki nim nasz komfort życia będzie o wiele większy. Uważam że warto inwestować w nowe technologie, widać to choćby po krajach mocno rozwiniętych technologicznie.

P
Peter

Rozwój inteligentnych miast to dla mnie największa i najciekawsza zaleta 5G.

R
Russel
22 listopada, 08:30, Gość:

5g to się osiąga jak autobus MPK bierze zakręt na wąskich dziurawych ulicach.

Miszcz cietej riposty:)

G
Gość

Fajnie, że pilotaż odbędzie się na naszej polibudzie. Technologia 5G zapowiada się fascynująco.

G
Gość

5g to się osiąga jak autobus MPK bierze zakręt na wąskich dziurawych ulicach.

Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki
Dodaj ogłoszenie