Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Internet 5G w Politechnice Łódzkiej. Pilotaż w kampusie PŁ ma służyć niewidomym i tzw. startupom

Maciej Kałach
Maciej Kałach
Ustaliliśmy, że Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum, którego liderem jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie
Ustaliliśmy, że Politechnika Łódzka jest częścią konsorcjum, którego liderem jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie archiwum
Łódzki pilotaż sieci internetu nowej generacji – znanej jako 5G – ma służyć m.in. osobom z niepełnosprawnością wzroku.

Wiemy, na czym mają polegać testy pilotażowej sieci internetu 5G, która powstanie w kampusie Politechniki Łódzkiej.

PŁ wchodzi w skład jednego z pięciu konsorcjów wybranych przez rząd (w październiku) do wprowadzania w Polsce różnych nowoczesnych technologii. Te konsorcja otrzymają na lata 2019-2021 granty w łącznej wysokości 30 mln zł. Liderem konsorcjum, w skład którego wchodzi PŁ (a także m.in. firma Ericsson) jest Instytut Łączności-Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

W czwartek (21 listopada) lider ze stolicy odpowiedział na nasze pytanie: czym w ramach konsorcjum zajmie się łódzka uczelnia?

W kampusie politechniki powstanie sieć 5G – dla tysiąca użytkowników – która umożliwi tzw. startupom (dopiero rozwijającym się firmom z branży nowoczesnych technologii) oraz małym i średnim przedsiębiorstwom przetestowanie różnych usług innowacyjnych.

W odpowiedzi lidera konsorcjum można znaleźć także inny konkret. Pilotaż, w części dotyczącej PŁ, ma przysłużyć się osobom z niepełnosprawnością wzroku.

– Infrastruktura sieci pilotażowej 5G zostanie wykorzystana do demonstracji możliwych kierunków rozwoju technologii asystujących dla osób z tego typu niepełnosprawnością – informuje Paweł Woźniak z działu komunikacji lidera konsorcjum.

Z odpowiedzi warszawskiego instytutu wynika, że prywatni użytkownicy internetu, niezwiązani z biznesem i służbą zdrowia – ale zafascynowani 5G – raczej nie wezmą udziału w łódzkich testach. Taka możliwość jest w Lublinie. Przypomnijmy, że przed tygodniem opisaliśmy testy technologii 5G prowadzone także w Warszawie.

Czytaj więcej: Internet 5G dla każdego. Nie w Łodzi, a w Bukareszcie. Mieliśmy być pierwszym miastem wdrożenia tej sieci w Polsce. Ruszają testy w Lublinie

Zatem Łódź nie może być już określana „jako pierwsze miasto do pilotażu i wdrożenia sieci 5G w Polsce” – a taki zapis znalazł się przed dwoma laty w dokumencie Ministerstwa Cyfryzacji.

W kilku krajach europejskich technologia 5G jest już oferowana komercyjnie – np. miesięczny abonament w Rumunii kosztuje równowartość 25 euro. Dla prywatnych użytkowników 5G oznacza np. jeszcze szybsze ładowanie się filmów (z takich platform jak Netflix), oglądanie i prowadzenie transmisji niemal bez przerw w obrazie i dźwięku.

Jednak 5G ma większe znaczenie dla przemysłu i rozwoju tzw. inteligentnych miast (np. w planach wprowadzania „autonomicznych” pojazdów).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy muszą nauczyć się oszczędzania

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki