Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN chce utworzyć skansen dla pomników sowieckich

Zbigniew Rybczyński
Zbigniew Rybczyński
Instytut Pamięci Narodowej oferuje samorządom pokrycie części kosztów związanych z usuwaniem komunistycznych pomników.

Monumenty z okresu PRL zostaną przeniesione do skansenu w woj. zachodniopomorskim. W woj. łódzkim ostało się kilkanaście obiektów upamiętniających żołnierzy Armii Czerwonej.

Oferta IPN jest następująca: lokalne władze demontują pomniki na własny koszt, zaś Instytut może sfinansować transport oraz opiekę nad nimi. Do skansenu w miejscowości Borne Sulinowo koło Szczecinka jego pomysłodawcy chcą zaprosić pierwszych zwiedzających we wrześniu 2017 r.

- Chcemy stworzyć swoisty park edukacyjny, w którym zwiedzający mógłby zapoznać się z historią tych pomników oraz faktycznym ich znaczeniem, symboli zniewolenia Polski po 1945 r. - tłumaczył na konferencji prasowej dyrektor Biura Edukacji Narodowej Andrzej Zawistowski.

W woj. łódzkim pozostało kilkanaście obiektów upamiętniających żołnierzy i partyzantów sowieckich. Przy czym są to nie tylko pomniki, ale też tablice i obeliski. Znajdziemy je m.in. w Łodzi, Aleksandrowie Łódzkim, Brzezinach, Opocznie, Ozorkowie, Piotrkowie, Skierniewicach. Duże kontrowersje wzbudza pomnik „Pogromcom hitleryzmu” w Wieluniu.

Czytaj:Mit żołnierzy niezłomnych wypiera mit żołnierzy AK

Okazały monument, pierwotnie noszący nazwę „Braterstwa broni” (przedstawia żołnierzy radzieckiego i polskiego), stoi w samym centrum miasta vis-a-vis ratusza, a od kilka lat także obok pomnika „Wieczna Miłość” Wojciecha Siudmaka.

Za poprzedniego burmistrza został odnowiony, obecny wyraził opinię, że obiekt powinien zostać przeniesiony w inne miejsce na terenie Wielunia. Na razie jednak żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Czytaj też:Pomnik "Pogromcom hitleryzmu" oblany czerwoną farbą [FOTO]

W ostatnich miesiącach IPN przeprowadził inwentaryzację pomników sowieckich. Na terenie całego kraju doliczno się ich 229.

- Wyniki inwentaryzacji nas zaskoczyły. Oczekiwaliśmy, że będzie ich jednak mniej. Jesteśmy przekonani, że monumenty te powinny zniknąć z przestrzeni publicznej - komentuje wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej Paweł Ukielski.

IPN wstępnie szacuje, że koszt stworzenia skansenu w Bornem Sulinowie wyniesie ok. 2 mln zł . Pierwszy eksponat już jest - to popiersie gen. Czerniachowskiego (kata AK na Wileńszczyźnie), które zostało zdemontowane w Pieniężnie. Już w ubiegłym roku szef IPN zachęcał samorządy, by poszły w ślady władz tego miasta na Warmii i Mazurach.

Wydarzenia tygodnia w Łódzkiem. Przegląd wydarzeń 27 czerwca – 3 lipca 2016 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki