Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

IPN w PKiN? A właściwie dlaczego by nie?

Joanna Leszczyńska
Joanna Leszczyńska
Joanna Leszczyńska Grzegorz Gałasiński
Instytut Pamięci Narodowej szuka nowej siedziby. Niedawno wiceprezydent Łodzi zaprosił centralę IPN do naszego miasta, ale zaproszenie to bardziej miało charakter promocji Łodzi, która taniej wynajmuje nieruchomości niż stolica. Może warto wyjść z bardziej konkretnymi propozycjami?

Ostatnio mówi się o tym, by IPN przeniósł się do Pałacu Kultury i Nauki. A konkretnie do pomieszczeń Muzeum Techniki, które się stamtąd wyprowadza. Pomysł wywołał gorącą dyskusję: IPN w budynku, który jest symbolem komunizmu, dominacji ZSRR nad Polską?

A właściwie dlaczego IPN nie mógłby mieścić się w PKiN? Bo to chichot historii? Historia nieraz udowadniała, że jest przewrotna. W dawnym gmachu KC PZPR jest dziś Centrum Finansowe, a przecież w PRL nie chciano słyszeć o gospodarce wolnorynkowej. W Pałacu Kultury miało być urządzone Muzeum Komunizmu, ale pomysł upadł z powodów finansowych. Może jeszcze do niego wrócimy i IPN będzie miał ciekawe sąsiedztwo.

Mam też nadzieję, że IPN w PKiN położyłby kres bezsensownej dyskusji o wyburzeniu tego budynku, który dla niektórych jest wciąż tylko znienawidzonym prezentem Stalina. W ten sposób zburzymy raczej część historii, której Pałac jest symbolem. IPN znajdzie tam inspirującą przestrzeń do działania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki