Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ireneusz Czop w filmie "Obcy"! [TRAILER]

Łukasz Kaczyński
Narratorem w nowym filmie WFO "Obcy" jest Ireneusz Czop.
Narratorem w nowym filmie WFO "Obcy" jest Ireneusz Czop. screen z filmu "Obcy" WFO
Samorząd województwa łódzkiego zamierza przekazać Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi 300 tys. zł. Powodem jest konieczność zabezpieczenia ciągłości realizacji bieżących działań podejmowanych przez "Oświatówkę", do których należą m.in.: organizacja jubileuszowego, XV. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Przyrodniczych im. W. Puchalskiego, produkcja filmów dokumentalnych "Interna ZK-Łowicz" i "Kobro", inwentaryzacja i cyfryzacja posiadanych zasobów filmowych, a także organizowanie zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży.

W drugiej połowie 2012 roku WFO kończyła produkcję dokumentu "Bolesław Matuszewski - nieznany pionier kinematografii" oraz trzech części filmu przyrodniczego "Obcy - gatunki inwazyjne w Polsce". Narratorem tej ostatniej serii był łódzki aktor Ireneusz Czop.

Województwo Łódzkie stało się właścicielem WFO 11 lipca 2012 roku na mocy umowy nieodpłatnego przeniesienia praw z udziałów od Skarbu Państwa. W tym okresie rozważany był pomysł tzw. konsolidacji rozproszonych zasobów filmowych w Łodzi (w tym także Łódzkiego Centrum Filmowego, pozostałości po Wytwórni Filmów Fabularnych, które od Skarbu Państwa przejął łódzki magistra).

Dokapitalizowanie WFO nastąpi do końca II kwartału 2013 roku w drodze podwyższenia kapitału zakładowego Spółki do kwoty 385 tys. zł oraz objęcia przez Województwo Łódzkie 6 tys. udziałów.

Kwota ta zostanie wykorzystana na prowadzenie działalności operacyjnej WFO, w tym m.in. na pokrycie wynagrodzeń, koszty mediów, podatki i opłaty (zależne od wyniku finansowego spółki). Temu poświęcona jest przedmiotowa uchwała Sejmiku Województwa Łódzkiego.

Województwo Łódzkie Województwo Łódzkie ma obowiązek opracować pięcioletni plan rozwoju Spółki w kontekście własnych zadań i celów. Ma na to 10 miesięcy od podpisania umowy (11 lipca 2012 r.), a także 12 miesięcy na zatwierdzenie planu przez Sejmik Województwa i przekazanie do Ministerstwa Skarbu Państwa.

- Taki plan jest właśnie opracowywany i dotyczy obszaru finansowego, prawnego, organizacyjnego i działalności merytorycznej - zapewniają przedstawiciele Departamentu Kultury i Edukacji.

W zasobach WFO znajdują się materiały audiowizualne, które powstawały w różnych systemach prawnych m.in. w zakresie obowiązywania prawa autorskiego. "Oświatówka" ma być wykorzystana do rozwoju kinematografii w województwie przez: produkcję i edukację filmową, digitalizację i udostępnianie zbiorów.

Damy ci więcej - zarejestruj się!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki