MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Izabela Morska, dawniej Filipiak z Łódzką Nagrodą Literacką [ZDJĘCIA]

Dariusz Pawłowski
Dariusz Pawłowski
Grzegorz Gałasiński
Pisarka, eseistka i krytyk kultury Izabela Morska (znana wcześniej jako Filipiak) została w niedzielę laureatką dorocznej Łódzkiej Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima. Nagrodę publiczność zdobyła zaś Małgorzata Szejnert.

Łódzka Nagroda Literacka w wysokości 50 tys. zł, ufundowana przez miasto, została wręczona już po raz szósty. Przypomnijmy, że w tym roku nominowanymi do nagrody byli: Jolanta Brach-Czaina, Izabela Filipiak (Morska), Konrad Góra, Urszula Kozioł, Ewa Kuryluk, Piotr Matywiecki, Małgorzata Szejnert.

Gala w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka tradycyjnie była ukoronowaniem festiwalu Puls Literatury, w tym roku już dwunastej edycji. Podczas wieczoru wystąpiły również zespoły Agnellus i Hańba! Co istotne, w tym roku po raz pierwszy także nagroda publiczności miała wymiar finansowy - choć w wysokości jedynie tysiąca złotych.

Izabela Morska (Filipiak) debiutowała na początku lat 90., już powieścią „Absolutna amnezja” wzbudzając spore emocje. Sięga po różne formy, wydała m.in. wydała zbiory opowiadań („Śmierć i spirala”, „Magiczne oko”), powieści („Alma”), zbiór poezji („Madame Intuita”), dramat („Księga Em”) oraz esej-podręcznik dotyczący korzyści płynących z twórczego pisania („Twórcze pisanie dla młodych panien”). Publikuje felietony, prowadzi warsztaty twórczego pisania. Łódzka Nagroda Literacka podkreśla nie tylko dokonania literackie, ale również działalność społeczną, a jej tegoroczna laureatka jest mocno zaangażowana w pracę na rzecz środowiska LGBT, jest również prezeską Fundacji Pisarze dla Pokoju/Writers for Peace.

Małgorzata Szejnert natomiast debiutowała w 1972 roku książką o Amerykańskiej Polonii „Borowiki przy ternpajku”. Jest także autorką m.in. książek „Czarny ogród” (znalazła się z nią w finale Nagrody Literackiej Nike), „Wyspa klucz” (Nagroda Literacka Gdynia), „Dom żółwia. Zanzibar” (finał Nagrody Literackiej Nike).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dzienniklodzki.pl Dziennik Łódzki